Halit Ünal işadamı,
  • Ölüm Tarihi 19/06/2019
  • Öldüğü Yer Kanada
  • Ölüm Sebebi
  • Defin Tarihi 19.06.2019, Ottowa

ÖZGEÇMİŞ

Türkiye´de yaşanan sıkıntıar sonucunda Kanada’ya yerleşmek zorunda kalan iş adamı Halit Ünal hastanede vatan hasreti çekerek vefat etti. Ünal, uzun süredir Ottawa’da kanser tedavisi görüyordu. Ünal, İstanbul’da saygın iş adamlarından birisiyken OHAL döneminde tüm mal varlığına el konulmuştu.

Ottawa’da Bir Mezar Var başlıklı yazısı ile Ünal’ın yaşadıklarını kaleme alan Gökhan Bozkuş, Halit Ünal gurbette ölümünü şöyle anlatmıştı: “Tam 1 yıl önce bugün Ottawa’da bir işadamı yağmurlu bir günde toprağa verildi. Ellerinde şemsiyeler cenazeye katılanlar gözyaşları içinde toprağa verdiler Halit Ünal’ı.

Peki Kimdi Halit Ünal ve Kanada’ya niye gelmişti?

Neden ülkesinde değildi ?

İstanbul’un saygın iş adamlarından biriyken bütün mal varlığına el konmuştu. Aslen Kütahyalı olan Halit Ünal, İstanbul’da ithalat işleri yapıyordu.  Hizmet Hareketi mensuplarına karşı başlatılan cadı avı yüzünden o da ülkesini terk etmiş ve yeni bir hayat kurabilme umudu ile Kanada’ya gelmişti. Yaşadığı stres ve üzüntü, sağlık durumunu olumsuz etkilemişti, ilik kanseri olmuştu.56 yaşında vefat eden Ünal, 3 çocuk babasıydı. Ünal, kendisi ile aynı hastanede kanser tedavisi gören arkadaşına, burada vefat edip buraya defnedilmeyi beklediğini, “Şehit” olmayı arzuladığı söylemişti.

Arkadaşı ise Ünal’a, “Halit ağabey daha yapacak çok hizmet var, bizim iyileşmemiz lazım.” demişti.

Ünal’ın tedavisi boyunca dostları onu hiç yalnız bırakmadı ve her fırsatta ziyaret etti. Bu durumun kendisine moral verdiğini söyleyen Ünal, vefatından hemen önce “Rabbime şükretmekten acizim. Sizler gibi dostların, arkadaşların hayırlılarını lütfetti. Dostlara çok minnettar olduğumu söyleyin lütfen.” demişti.

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum