Zabit Kişi Öğretmen, Özel Eğitim Kurumu
  • Kacirilma Tarihi 30.09.2017
  • Kacirildigi yer Kazakistan
  • Gözaltı Tarihi 21.06.2018
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklama Tarihi 21.06.2018
  • Tutukluluk Süresi sürüyor

ÖZGEÇMİŞ

Zabit Kişi, 15 Temmuz sonrası Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yurt dışında teslim edilen isimlerden biri. Ardından 108 gün süren ağır bir işkence süreci yaşadı.

Kişi, Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında 30 Eylül 2017’de Kazakistan’dan alınarak Türkiye’ye getirildi ve 108 gün kayıt dışı gözaltında tutuldu. Bu süreçte ailesine ve avukatlarına hiçbir bilgi verilmedi. Tüm başvurulara rağmen devlet, Zabit Kişi’nin elinde bulunduğunu kabul etmedi.

Ailesinin Kazakistan nezdinde yaptığı girişimle Kazakistan İstihbarat Başkanlığı, Zabit Kişi’nin MİT personeline teslim edildiğini ve 30 Eylül 2017 ‘de, THY’nin TT-4010 sefer sayılı 23:32 Almatı-Ankara uçağı ile Türkiye’ye gönderildiği bilgisini içeren resmi bir belge verdi.

Böylece Zabit Kişi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi makamlarının elinde bulunduğu kesinleşti.

Ailesi 108 gün boyunca Zabit Kişi’ye ulaşmaya çalıştı. 108 günün ardından Zabit Kişi, Ankara Adliyesi’nde ortaya çıktı. 30 kilo kaybetmiş ve vücudunda işkence izleriyle bulunmuştu.

Zabit Kişi, yaşadığı 108 günün ardından hakim karşısına çıktığında öldürülmekten korktuğunu söyledi ve tutuklanma talep etti. Hapishane bile daha tercih edilebilir durumdaydı.

13 YIL 6 AY CEZA VERİLDİ İŞKENCENİN İSE ÜZERİ KAPATILDI

Zabit Kişi, tutuklandıktan sonra çok sayıda ilaç kullandı, yaralarının iyileşmesi, elleri ve ayaklarındaki his kaybının çözülmesi uzun zaman aldı. Toparlandıktan sonra yaşadığı tüm işkenceleri detaylı bir dilekçe haline getirerek suç duyurusunda bulundu.

İşkenceciler ve sunduğu deliller dikkate alınmadı. İşkence soruşturulmadı. Ancak Zabit Kişi 21 Haziran’da çıkartıldığı mahkemede 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Zabit Kişi, Kandıra Cezaevi’ne gönderilirken, yaşadığı işkenceleri anlattığı suç duyurusu ilk kez ortaya çıktı.

KONTEYNER İÇİNDE 108 GÜN SÜREN İŞKENCE

Zabit Kişi, Kazakistan’da MİT’e teslim edildiği andan itibaren işkence görmeye başladığını, uçağın içinde kasıklarına aldığı darbe nedeniyle günlerce cinsel organından kan aktığını belirtti.

Ankara’da indirildiği havalimanına araçla 6 dakika mesafede bir yerde 108 gün bir konteynerin içinde tutulduğunu anlatan Zabit Kişi, çırılçıplak soyulduğunu, vücuduna elektrik verildiğini, günlerce susuz bırakıldığını, cinsel istismara maruz kaldığını, kesintisiz biçimde dövüldüğünü, tuvaletini yaparken seyredildiğini, ölecek duruma geldiğinde vücuduna bilmediği ilaçlar enjekte edilerek tekrar işkenceye devam edildiğini söyledi.

İşkenceyi tüm detaylarıyla anlatan Zabit Kişi, bu kişilerin uçakta kendilerini MİT olarak tanıttıklarını, 108 günlük işkencenin ardından bilmediği bir yerde Ankara Terörle Mücadele Ekiplerine teslim edildiğini dile getirdi.

Teslimin ardından ise kendisi Ankara Terörle Mücadele Şubesine gelmiş gibi belge düzenlendiğini ve ardından tutuklandığını anlattı.

Öte yandan HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ahvalnews.com’daki Podcast yayında insan hakları ihlalleri ve hukuksuzlukları gündeme getirdi. Gergerlioğlu Kazakistan’dan kaçırılan Zabit Kişi’nin mektubunu Meclis Başkanlığı’na araştırma soru önergesi olarak sunduğunu ancak TBMM Başkanı hukukçu Mustafa Şentop’un, mektubun içeriğinde “işkence ifadelerinin kaba ve yaralayıcı olduğu” gerekçesiyle mektubu kendisine iade ettiğini kaydetti.

Zabit Kişi’nin Kocaeli’de kapatılan okullarda çalışmış biri olduğunu aktaran Gergerlioğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kazakistan’a gittiğini ancak daha sonra kaçırılarak Türkiye’ye getirildiğini ve bir müddet bilinmeyen bir yerde tutulduktan sonra Kandıra Cezaevi’ne gönderildiğini söyledi. 108 gün içinde Zabit Kişi’ye her türlü insanlık dışı işkencenin yapıldığını, ağzından burnundan, makatından kan gelinceye kadar eziyet edildiğini vurguladı.

Gergerlioğlu, Kişi’nin yaşadıklarını anlattığı mektubunu hatırlatarak, “Mektubu okurken fenalık geçirmemek mümkün değil. O mektup bana, işkencenin en büyük insan hakkı ihlali olduğunu bir kez daha hatırlatmıştı” dedi.

Adı Soyadı: Zabit Kişi
Mesleği:  Öğretmen
Kaçırılma Tarihi ve Yeri : 30 Eylül 2017-Kazakistan
Kaçırma ve Kaybetme Failleri – Devlet görevlileri-MİT
Türkiye’ye Getiriliş Tarihi ve Yer:  30 Eylül 2017-Ankara
Tekrar Bulunduğu Tarih ve Yer: 2018-Ankara
Tutuklanma Tarihi ve Yeri: 21 Haziran 2018
Suçlama-Hakkında İstenen Ceza: 13 yıl 6 ay hapis cezası
İşkence ve Kötü Muameli Tespiti: Var -Mahkeme tutunakları,  mektuplar
Sorumlular Hakkında İşlem: Zabit Kişi, 5 Nisan 2018’de Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ancak dosya hiçbir işlem yapılmadan 17 Kasım 2020’de kapatıldı.

KAYNAKLAR

https://boldmedya.com/2019/06/26/zabit-kisi-iskencede-gecen-108-gunu-anlatti-intihar-edenleri-artik-yadirgamiyorum/

http://www.samanyoluhaber.com/110-gun-iskence-goren-zabit-kisi-nin-suc-duyurusunu-sumen-alti-ettiler-haberi/1361819/

Copyright © 2021 Tenkil Museum