Yusuf Bilge Tunç Devlet Memuru-Uzman, Milli Savunma Bakanlığı
  • Kacirilma Tarihi 06.08.2016
  • Kacirildigi yer Ankara

ÖZGEÇMİŞ

Yusuf Bilge Tunç, Savunma Sanayi Müsteşarlığında Mali Hizmetler Uzmanı olarak görev yaparken 15 Temmuz’dan sonra KHK ile ihraç edildi. Yakınlarının iddiasına göre Tunç, Ankara’da 6 Ağustos 2019’da siyah bir transporterla kaçırıldı. Tunç’un arabası Ankara GİMAT’ta bulundu. Ailesi hemen polisi çağırmasına rağmen polis “Arabayı bırakıp, kaçmıştır. Burada kameraları izleyin, gelir!” diyerek olayla ilgili soruşturma yapmadı.

Uzun süre haber alamadıkları Tunç’un serbest bırakılması için hukuk mücadelesi başlatan yakınları,  iç hukuk yollarından sonuç alamadıkları için konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıdı. Başvuruyu incelemeye alan AİHM, Türkiye’den savunma istedi. Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı AİHM savunmasında, başvurunun kabul edilemez bulunmasını istedi. Türkiye savunmasında; devlet görevlileri tarafından zorla kaybedildiği iddia edilen Yusuf Bilge Tunç’un Hizmet Hareketi ile bağlarının bulunduğunu ve bu sebeple kamu görevinden çıkarıldığını vurguladı. Tunç’un kamu görevinden çıkarıldıktan sonra hakkında yargılama başladığı ve bu sebeple ortadan kaybolduğu iddia edilen savunmada Adalet Bakanlığı, Tunç’u polisin de yargılamak için aradığını ancak bulamadığını belirtti. Türkiye savunmasında, Tunç’un devlet görevlileri tarafından kaçırılarak zorla kaybedildiği suçlamasını da reddetti.  Yakınları, 3 çocuk babası Tunç’un, işkence altında öldüğünden endişe ediyor.

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, 23 Haziran 2020 tarihinde YouTube kanalı ÖFG TV’de 6 Ağustos 2019’dan beri kayıp olan Yusuf Bilge Tunç’un babası Mustafa Tunç’u konuk etti. Gergerlioğlu’na konuşan Tunç’un babası o programda “Mobese kayıtları incelenmedi, BTK  ise 10 ay sonra telefon incelemesi kararı aldı” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra ailesini geçindirmek için toptancıda çalıştığı sırada ortadan kaybolan eski Sanayi Bakanlığı çalışanı Yusuf Bilge Tunç’un babası yaşadıklarını Gergerlioğlu’na tüm detaylarıyla anlattı: “Başvurmadığımız yer kalmadı. Oğlumdan hiçbir haberimiz yok. Çocuğumun arabasının bulunduğu yerde durumu izleyen ilk savcı olay yerinde inceleme yapılmayacağını söyledi. Durumu inceleyen ikinci savcı ise 3 ay sonra olay yerinde inceleme istedi ama o zamana kadar çocuğumun arabası yıkanmıştı. Oğlumun bulunmasını istiyorum. Çocuklara babalarının kaçırılmasıyla ilgili açıklama yapmadık. Babalarının bir arkadaşının ihtiyacını karşılamak için gittiğini telefon çekmediğinden konuşamadığımızı söylüyoruz. Dedesinin de yalan söylemeyeceğini düşündüğünden inanıyorlar.”

Mobese kayıtlarının incelenmesini istediklerini ancak hiçbir inceleme yapılmadığını belirten baba Tunç, BTK’nın ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ise 10 ay sonra telefon incelemesi kararı aldığını söyledi.

KAYNAKLAR:

http://www.samanyoluhaber.com/aihm-yusuf-bilge-tunc-icin-savunma-istedi-haberi/1357113/

https://www.tr724.com/428-gun-oldu-ankaranin-gobeginde-kacirilan-yusuf-bilge-tunc-nerede/

https://t24.com.tr/haber/6-agustos-2019-dan-beri-kayip-olan-yusuf-bilge-tunc-un-babasi-basvurmadigimiz-yer-kalmadi-oglumdan-hicbir-haberimiz-yok,886069

Copyright © 2021 Tenkil Museum