Yahya Alkın Emekli Müftü, Diyanet İşleri Başkanlığı
  • Ölüm Tarihi 14/12/2020
  • Öldüğü Yer Almanya
  • Ölüm Sebebi Covid-19
  • Defin Tarihi 18.12.2020, Rize

ÖZGEÇMİŞ

Diyanet camiasında ‘hocaların hocası’ olarak bilinen Tefsir Uzmanı, emekli müftü Yahya Alkın tenkil sürecinde Almanya’ya yerleşmek zorunda kalmıştı. Ömrünün son anına kadar Türkiyedeki adaletsizliklere ve zulümlere tepki gösterdi. Yakalandığı covid -19 nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 14 Aralık 2020’de vefat etti. Arkasında yetiştirdiği binlerce Kur’an talebesi, Kur’an ve ilimle örgülenmiş bir hayat bırakan  emekli müftü ve tefsir uzmanı Yahya Alkın Hoca, 18 Aralık 2020 Cuma günü memleketi Çayeli’nin Yenice Köyü’ndeki aile kabristanına duâlarla defnedildi.

Yahya Alkın, 1942 Rize ili Çayeli ilçesi Yenice Köyü’nde doğdu. İlkokulu kendi köyünde bitirdi. Hıfzını İzmir’de tamamladı. Sakarya İmam-Hatip Okulunu bitirdi.  1968 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünü (bugünkü Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi) bitirdi. Üç yıl imam-hatiplik yaptıktan sonra, 1970 yılında Erzincan İl Müftülüğüne, 1971’de de Muğla İl Müftülüğüne atandı.

Bir ara Pendik Müftülüğü de yapan Yahya Alkın, 1978 yılında Haseki Müftü ve Vaizler İhtisas Kursunu birinci olarak bitirdi. Aynı yerde öğretim üyesi olarak görev aldı. “Bize Göre Durum ve Gerçek”, “Kur’ân’da Peygamberler ve Peygamberimiz”, “İslâm ve Temel Bilgiler” gibi bazı basılmış kitapları bulunuyordu.

78 senelik ömrünü insan yetiştirmeye adayan, Diyanet camiasında ‘hocaların hocası ‘olarak bilinen Alkın Türkiye’de başlayan tenkil sürecinden dolayı yapılan adaletsizliklerin karşısında durduğu için çok sevdiği vatanından ayrılmak zorunda kaldı.

Almanya’da yaşayan Yahya Alkın covid – 19 nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 14 Aralık 2020’de vefat etti. Yahya Alkın’ın vasiyeti üzerine cenazesi 18 Aralık 2020 tarihinde Rize ilinin Çayeli ilçesinin Yenice köyüne defnedildi.

KAYNAKLAR

https://www.tr724.com/yahya-alkin-koronavirusten-vefat-etti/

https://www.yeniasya.com.tr/gundem/yahya-alkin-hoca-dualarla-defnedildi_533841

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum