Veysel Dalmaz Vali, İçişleri Bakanlığı
  • Ölüm Tarihi 03/11/2017
  • Öldüğü Yer Ankara
  • Ölüm Sebebi Kalp krizi, üzüntü
  • Defin Tarihi 04.11.2017, Antalya
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi 9 ay
  • Suçlama-İstenilen Ceza

ÖZGEÇMİŞ

Merkez Valisi Veysel Dalmaz, Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği önemli bürokratlardan biriydi. Gümüşhane ve Sivas valilikleri de yapan Dalmaz, uzun süre Türkiye-Suriye sınırındaki kriz bölgesini yöneten üst düzey bürokratlardan biri olarak görev yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat/Maliye Bölümü’nü bitirdi. Merkez Valisi görevini yürüttü. Kaymakam Vekilliği, Kaymakamlık, Mülkiye Müfettişi, Mülkiye Başmüfettişi ve İçişleri Bakan Danışmanı görevlerini yürüttü.

SURİYE SIĞINMACI KRİZİNDE BÖLGE KOORDİNATÖRÜYDÜ

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılarla ilgili bölge koordinatör valiliği görevini yürüten Veysel Dalmaz, 15 Temmuz olayları sonrası iktidarın başlattığı cadı avında hedef oldu ve 19 Temmuz 2016’da açığa alındı. Daha sonra ‘ terör örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Dokuz ay haksız bir şekilde tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılsa da yaşadıkları psikolojik ve fiziksel olarak yıpranmasına yol açtı. Ankara’daki evinde 1 Kasım 2017 tarihinde kalp krizi geçiren Dalmaz, hastaneye götürülerek yoğun bakıma alındı. Dalmaz 3 Kasım 2017 Cuma günü sabah saatlerinde 59 yaşında hayatını kaybetti.  Üç çocuk babası eski vali,  4 Kasım 2017 Cumartesi günü memleketi Antalya’nın Kumluca ilçesinde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra toprağa verildi.

14 ARALIK’TAKİ DAVASINDA BERAAT BEKLIYORDU

Hakkında yapılan suçlamalardan beraat etmek için hukuki hazırlık yapan Veysel Dalmaz’ın 14 Aralık 2017’de duruşması vardı. Vali Dalmaz’ın uğradığı haksızlığı yakından takip eden ve onu savunan avukatı Ali Aktaş, sosyal medyadan şu mesajı paylaşmıştı: “Müvekkilim emekli vali Veysel Dalmaz vefat etti. Haksız yere 9 aya yakın hapis yatmıştı. Beraat edeceği kesindi. Ahiret beraati alır inş. Ankara’da 14 Aralık’ta duruşmamız vardı. Herşey lehindeydi. Beraat kararını alıp Antalya’ya yerleşme hayalindeydi. Cennet nasip ola inş.

Uzun yıllar Suriye Koordinatör Valiliği yapan bu temiz insanı devlet hiçbir düzgün delil yokken üzdü. Şahidim; Veysel Dalmaz devletine küsmedi. Tertemiz geldi, Rabbine tertemiz gitti. Birer Fatiha istirham ediyorum. Akibet muttakilerindir. Veysel bey tutuklu değildi. Mayıs ayında ilk duruşmada adli kontrolsüz tahliye oldu. Suçsuzluğu apaçıktı. Çok açık şekilde hata edilmişti.”

Merhum Veysel Dalmaz, binlerce üst düzey bürokrat gibi 15 Temmuz sonrası hedefe konmuş, fişleme ve iftiraların hedefi haline getirilmişti.

KAYNAKLAR: https://www.memurlar.net/haber/705638/eski-merkez-valisi-dalmaz-aklanamadan-vefat-etti.html

https://www.milligazete.com.tr/haber/1283659/eski-merkez-valisi-veysel-dalmaz-vefat-etti

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/eski-merkez-valisi-veysel-dalmaz-vefat-etti-40633146

Copyright © 2021 Tenkil Museum