Ümit Horzum Devlet Memuru, Türkiye Akreditasyon Kurumu
  • Kacirilma Tarihi 06.12.2017
  • Kacirildigi yer Ankara
  • Gözaltı Tarihi 16.04.2018
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi sürüyor

ÖZGEÇMİŞ

Türkiye Akreditasyon Kurumu’nda Uzman Yardımcısı olarak çalışan Ümit Horzum, 6 Aralık 2017’de saat 18:00 sularında Ankara Etlik’te kaçırıldı. Ortadan kaybolduğu 133 gün boyunca devlet görevlilerinin işkencesine uğradığını mahkeme salonunda anlatan Horzum, kendisine ait olmayan ifadeleri baskı ve şiddetle imzalamak zorunda bırakıldığını söyledi.
Horzum, Ankara’da bir süre önce baskı altında imzaladığı ifadeler nedeniyle yargılanan bir kişinin davasında tanık olarak duruşmaya çıktı. Davada yargılanan kişi, Horzum’un verdiği ifadeler gerekçe gösterilerek Gülen Cemaati üyesi olmakla suçlanıyordu. Savcılık tarafından “tanık” sıfatıyla çağrılan Horzum, imzaladığı ifadeleri reddetti ve kaçırılıp işkence gördüğünü ilk kez anlattı.
Horzum’un kaçırıldığı ve tutsak edildiği 133 gün boyunca yaşadıkları özet biçiminde de olsa Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma tutanaklarına yansıdı. Kaçırılan Ümit Horzum mahkeme ifadesinde şunları söyledi:
“Ben huzurda bulunan sanığı tanımam, 06/12/2017 tarihinde arabamla seyir halindeyken Etlik’te bir araç önümü kesti, araçtan inen birkaç kişi beni arabaya bindirip götürdüler, kafama çuval geçirip götürdüler, 16/04/2018 tarihinde bu şahıslar tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğündeki personele teslim edildim, daha öncesinde işkence gördüm. Emniyette de psikolojik işkence bana yapıldığı için söylemediğim şeyler söylenmişim gibi yazıldı ve teşhis etmediğim halde teşhis tutanağı bana imzalatıldı, ayrıca Emniyete beni getirmeden önce kaçırıldığım kişiler tarafından ne ifade vermem hususunda bana tehdit ile yönlendirme yapıldı. Ayrıca şunu söylemek isterim, bu ifade benimle hazır bir şekilde emniyete teslim edildi.”
Horzum devamında, kendisine imzalatılan hazır ifade tutanağında kaç kişinin isminin bulunduğunu tam olarak bilmemekle birlikte 100 kişi olabileceğini de söyledi.
Öte yandan Aynur Horzum eşi Ümit Horzum’un bulunması için hem sosyal medya üzerinden hem de hukuki yollardan büyük çaba gösterdi. Aynur Horzum, kocasının ortaya çıkarıldığı ve gözaltına alındığı sırada kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Eşim Ümit Horzum, tarifi imkânsız ağır işkence görmüş, kaburgası kırılmış, kulak zarı patlamış, belli bir süre yaraları iyileşsin diye beklenmiş.” ifadelerini kullanarak Ümit Horzum’un gördüğü işkenceler duyurmuştu.

KAYNAKLAR:
https://boldmedya.com/2020/02/21/umit-horzum-mahkemede-konustu-kacirildim-iskence-gordum/

Gözaltında 145 gün

Eşi ve çocuklarının çığlığı duyulmuyor: Ümit Horzum kaçırılalı 100 gün oldu

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum