Uğur Palancı Astsubay, TSK
  • Ölüm Tarihi 01/03/2018
  • Öldüğü Yer Afrin
  • Ölüm Sebebi Şehit
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Uğur Palancı, Suriye sınırlarında gerçekleştirilen Zeytindalı harekâtında şehit düştü. Palancı’nın abisi Kadir Palancı’nın Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Balıkesir Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu’ndan ihraç edildiği ortaya çıktı.

Babası emekli polis olan şehidin abisi ise Astsubay öğrencisiydi, fakat 15 Temmuz sonrası okulla ilişiği kesilmişti. Şehit düştüğü harekâta gönüllü olarak katılmış olan Uğur Palancı’nın abisinin ‘vatan hainliği’ yaftasıyla okulundan uzaklaştırılması, 15 Temmuz sonrası suçlamalarının haksızlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Ağabey Palancı, diğer kursiyerlerle birlikte 12’nci dönem kursunu tamamladı ancak 675 sayılı KHK’nın “Kuvvet Komutanlıkları tarafından temin faaliyeti tamamlanmamış olan subay ve astsubay adayları ile sözleşmeli subay ve astsubay adayları hakkındaki işlemler iptal edilmiştir” maddesi dolayısıyla mezun edilmedi ve rütbesi verilmedi.

Kadir Palancı, kardeşinin şehit olması üzerine, “Uğur şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Rabbim tüm askeririmizi ve ordumuzu korusun” dedi.

KAYNAKLAR:

https://www.milligazete.com.tr/haber/1511765/sehit-ugur-palancinin-abisi-khk-ile-ihrac-edilmis

https://www.trthaber.com/haber/gundem/zeytin-dali-harekatinda-8-asker-sehit-oldu-353310.html

Copyright © 2021 Tenkil Museum