Turgut Çapan Öğretmen, Turgut Özal Üniversitesi
  • Kacirilma Tarihi 31.03.2017
  • Kacirildigi yer Ankara

ÖZGEÇMİŞ

KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nde memur olan Turgut Çapan’ın 31 Mart 2017’de Ankara Yenimahalle’de kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı eşi tarafından video kaydı ile kamuoyuna duyurulmuştu. Olayın üzerinden günler geçmesine rağmen Turgut Çapan’dan haber alınamadı. Ailesinden ve yakınlarından alınan bilgiye göre soruşturma makamları da olayı aydınlatmak için herhangi bir çalışma yürütmedi. Turgut Çapan’ın kaybolduğu bölgedeki kamera kayıtlarında ise siyah Transporter model aracın Çapan’ın hemen ardından harekete geçtiği ve onu izlediği görüldü.
Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığı, o dönem konuyla ilgili basının sorularına, milletvekillerinin ısrarlı takiplerine cevap dahi vermemişti.
BBC Türkçe’nin o dönem konuştuğu diğer resmi kaynaklar bu konuda yürütülen bir araştırma olduğunu ancak elde edilen bulguların resmi bir açıklama için yeterli olmadığını söyledi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, kaçırılma iddialarının takipçisi olacaklarını ancak elde edilen verilerin şimdilik yetersiz olduğunu söyledi. BBC Türkçe ve Artı Gerçek’te yer alan haberlere göre, olayı en yakından takip eden Turgut Çapan’ın eşi Ülkü Çapan’dı. Çapan’ın anlattığı tüm ayrıntılar o zaman medyaya şöyle yansımıştı:

BİR ANDA ORTADAN KAYBOLDU
Turgut Çapan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nde memur olarak çalışıyordu. Üniversite kapanınca işsiz kalmıştı.
31 Mart sabahı berbere gitmek için evden çıktı. Öğlen eve dönüp eşi Ülkü Çapanla alışveriş yapacaklardı. Ancak ne o gün ne de başka bir gün eve dönmedi. Eşi iyiden iyiye meraklanmaya başlamıştı ki kapı çaldı. Kapıdaki, Çapan’ın arkadaşı Önder Asandı. Çok kötü bir haber getirmişti:
Ülkü Çapan bir an ürktü ve panikledi. Emin olamadı. Böyle bir şeyin olabileceğine ihtimal vermedi. Yine de kapıyı çekip karakola gidip kayıp başvurusunda bulundu. Polisin de yönlendirmesiyle hastanelere gitti. Kendi deyimiyle, “Başvuru yapabileceği her yere gitti.”
VİDEODA YETKİLİLERE SESLENDİ, TEK MAĞDUR OLMADIĞINI ANLADI
Kaybolmadan bir gün sonra sosyal medyada bir video paylaşan ve eşinin bulunması için yetkililere seslenen Çapan, “O videoda yetkililer yardımcı olur, olay kısa sürede çözülür diye umdum. Ama hala haber yok.” dedi.
VİDEONUN YAYINLANDIĞI GÜN HABER VEREN ÖMER ASAN DA KAÇIRILDI
Videoyu yayınladığı gün, Ülkü Çapan’a eşinin kaçırıldığını söyleyen Önder Asan’ın da kaçırıldığını öğrendi ve eşinin başına gelenin bir kaçırılma olduğu konusunda tamamıyla emin oldu: “Önder Asan’ın da kaçırıldığını öğrendim. Eşi Fatma Asan Twitter’da bir mesaj yayınlamış. Oradan gördüm.”
O saatten itibaren hummalı bir araştırma süreci başladı. Aile kendi imkanlarıyla kaçırılma noktasını gösteren kamera kayıtlarının incelenmesi için dedektif gibi çalıştı.
“Kendi imkanlarımızla dükkanların kayıtlarına bakmaya çalıştık. Eşimin geçtiğini görüyorum bir apartmanın kamerasında. Ama bir sonraki kamerada eşimin geçtiğini göremiyoruz. O sırada camları filmle kaplı ters şeritten geçen bir minibüs ekranda beliriyor. Eşim o minibüsün olduğu yerde yok oluyor. Polis nezaretinde kamera kayıtları toplanmaya başlandı. Olayın olduğu yer evimizin bulunduğu Şentepe’ye çok yakın.”
“ÖNDER BEY TAKSİDEN İNDİRİLİP KAÇIRILMIŞ”
“Önder Bey 1 Nisan’da kayboldu. Bizim bastırmamızla polis Şentepe’de kayıtları inceledi. O kayıtlarda Önder Bey’in bir taksi çevirdiği görülüyor. Sonra üç araç birden önünü kesiyor taksinin. Şoföre ‘Seninle işimiz yok’ denilip, Önder Bey siyah bir minibüse bindirilip götürülüyor. Şentepe polis karakolunda o taksinin plakası bulunuyor. Mobese kayıtlarının incelenmesi gerekiyor. İnceleniyor mu bilmiyorum.”
Polisin olayla yeteri kadar ilgilenmediği algısı var Ülkü Çapan’da. “Biz sizi ararız’ deniliyor ama aranmıyoruz.”
Kayıtlar nedeniyle Önder Asan’ın kaçırıldığı kesin. Ancak, Ülkü Çapan’a oyalandıkları hissiyatı veren bir süreç yaşanıyor. “Ben olayın bu kısmı çözülsün istiyorum ama hep başa dönülüyor. Görüntüde siyah bir araç var, plakası bulunsun diyorum ama ilerleme sağlanmıyor. Mobese kayıtlarının incelenmesi için Savcılığa tekrar dilekçe verdik. Önder Asan’ın kaçırılması aydınlatılırsa, eşimin kaçırılması ile ilgili bağlantının da ortaya çıkacağını düşünüyorum.”
“HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUM”
Ülkü Çapan gün geçtikçe eşinin hayatından endişe ediyor. “Çocuklarımın moralleri bozuk. Her ikisi de sınavlara hazırlanıyor. Biri TEOG’a diğeri üniversite sınavına girecek.”
“Eşim hiç dönemeyecek diye endişeye kapılıyorum. Kimseye zararı olmayan biriydi. Hiçbir suça karışmışlığı da yok. Kadın olarak elimden geleni yapıyorum. Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yazılı dilekçe verdim, e-mail gönderdim. BM’ye başvurdum. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Türkiye şubesinden Ankara’ya evimize ziyarete gelindi. Eşimin bulunması için tüm yolları deniyorum.”
KİM KAÇIRMIŞ OLABİLİR?
Ülkü Çapan bu soruya temkinli yaklaşıyor çünkü kimseyle ailecek bir sorunları olmadığını ifade ediyor: “Şu yaptı, bu yaptı diyemiyorum. Herhangi bir kimseyle sorunumuz yok. Suça karışmışlığımız yok. Bu nasıl bir düşünceyle yapıldı bilmiyorum. Eşim ortada yok. Kaçırıldı diyen kişi de ortada yok. Ama yapanların aynı kişiler olduğunu düşünüyorum. Aynı mahalleden iki kişinin yok olması tesadüf olamaz.”
“Polis, eşimin kaçırılmış olmasına değil de kaçmış olmasına inanıyor gibi. Ağır gidiyor işler. Ben siyah bir minibüsü anlatıyorum ama onlar arkadaşı kim, neredeydi gibi sorular soruyor. Kaçmış olduğuna beni inandırmaya çalışıyorlar gibi düşünüyorum. Kaçsa ben neden ortalığı ayağa kaldırayım. Bizi asla habersiz bırakmazdı ki eşim.”
Tüm çabalarına rağmen devlet yetkililerinin hiçbir açıklama yapmadığını gören Çapan’ın yakınları ve avukatları konuyu uluslararası insan hakları derneği Advocates of Silenced Turkey (AST) ile paylaştı. AST, Turgut Çapan hakkında Birleşmiş Milletler nezdinde müracaatta bulundu.
Müracaatın ardından bir gelişme yaşandı. Konuyu değerlendiren Birleşmiş Milletler Zorla Kaçırılma Komitesi, Turgut Çapan’ın kaçırılması ile ilgili devlet makamlarından acil kodu ile bilgi istedi.
Bu gelişmelerin üzerine Sabah gazetesi başta olmak üzere, Recep Tayyip Erdoğan hükümeti destekçisi basın organlarında bir haber yayınlandı. Uzun zaman yakınlarının hiçbir haber alamadığı Çapan’ın yurt dışında olduğu iddiası ortaya atıldı. Ancak yakınları Çapan hakkında şu ana kadar hiçbir haber alamadı.
ADALET BAKANLIĞI CEVAP VEREMEDİ
Öte yandan, Evren Özalkuş’un sunduğu Ana Haber Bülteni’ne canlı bağlanan HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu şunları söylemişti:
‘’Bununla ilgili BM ve AİHM’e başvurdu aileler. Bu iki kurumda bu kişilerin akıbeti soruldu ancak Adalet Bakanlığı hiçbir cevap verememişti. Adalet Bakanlığının cevap olarak sunduğu dosyalar bomboştu. Oysa ben ailelerin evine ziyarete gittiğimde çevredeki vatandaşlar polisler tarafından bu isimlerin evinden kaçırıldığını söylemişti. Kaçırılanlarla ilgili çalışma grubu oluşturulsun denildiğinde ise AKP İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bunu reddetti. Yapılan kesinlikle çok büyük bir insan hakları ihlaliydi.
Aileler perişan halde 6 aydır kayıplarını arıyordu ve kimseden bir cevap alamıyordu. Ve birden haber geldi ve 4’ünün Ankara Emniyeti’nde olduğunu açıkladılar. Avukatlar kalktı Ankara’ya gitti. Avukatlar gözaltındakilerle görüştürülmüyor. Avukatlar görüştürülmedi fakat aileler büyük baskı yaptıkları için savcılık eşlerle görüşmesine izin verdi. Ancak normal prosedür uygulanmıyor. Sağlık kontrolleri konusunda tatminkâr cevap alınamıyor. Sağlık muayenesi oysaki çok önemli çünkü bu şahıslarla ilgili işkence iddiaları var. Ve hala daha kayıp kişiler var. Herkes suskundu ancak 6 ay sonra bir gün GBT araştırmasında denk geldi denilerek bu insanlar ortaya çıkarıldı. Bu kişilerin ne olduğuna dair ciddi bir açıklama yok resmi bir açıklama gelmedi. Bu kişiler ne oldu 6 aydır neredeydi. Bu insanların 6 aydır insan hakları ihlal edildi. Yetkililerin elinde değilse bu insanlar, bir mafyanın elindeler mi kimin elindeler bunu bulmaları lazım. Kaçıran kişilerin eşkâlleri her şeyi belli. Güvenlik kameralarına takıldılar ve bu olay Türkiye’de yaşandı.’’

KAYNAKLAR:

-https://zamanaustralia.com/2017/04/ulku-capan-kacirilma-olayinin-detaylarini-anlatti-2/

https:-//www.sabah.com.tr/gundem/2017/06/09/kacirildi-denilen-fetoculer-firarda

https://abcgazetesi.com/hdp-kocaeli-milletvekili-gergerlioglu-kayip-olaylarinin-ic-yuzunu-tele1e-anlatti-30909

Copyright © 2021 Tenkil Museum