Sunay Elmas Matematik Öğretmeni,
  • Kacirilma Tarihi 27.01.2016
  • Kacirildigi yer Ankara

ÖZGEÇMİŞ

Kaçırılma olaylarında kullanılan siyah Volkswagen Transporter’ın ilk kurbanı Sunay Elmas oldu. Ankara’da ikamet eden Sunay Elmas, 27 Ocak 2016’da kaçırıldı. Çocuklarını Sincan’a bırakan Sunay Elmas’ın dönüşte Ankara’nın merkezindeki CEPA Alışveriş Merkezi’nin önünden saat 11’de siyah bir transporter ile kaçırıldığı tespit edildi.

15 Temmuz’dan önce kaçırılan Sunay Elmas’tan haber alınamaması sonrası ailesi kayıp müracaatı yaptı. Ancak Emniyetten hiçbir adım atılmaması üzerine aile, avukatlar aracılığıyla iz bulmaya çalıştı. Öncelikle güvenlik kamerası görüntüleri toplandı. 27 Ocak 2016 sabahı Sunay Elmas, çocuklarını Ankara Sincan’a bırakmış ve dönüş yolundaki tüm MOBESE kameralarında aracının içinde tek başına görüntülenmişti. CEPA AVM’nin ve karşısındaki iş yerlerinin kameralarında ise kaçırılma anına ilişkin görüntüler vardı. CEPA AVM’de arabasından indikten sonra önünün kesilmesine ve zorla Siyah Transporter’a bindirildiğine dair görüntüler ailesi tarafından resmi tutanakla Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne verildi. Ancak hiçbir işlem yapılmadı.
15 Temmuz’dan sonra siyah Transporter vakaları artınca Sunay Elmas’ın kaçırıldığı da gündeme geldi. Elmas ailesinin arama çabaları 15 Temmuz’dan sonra ilan edilen Olağanüstü Hal’de (OHAL) daha da zorlaştı. 15 Temmuz’dan önce Emniyetteki isteksizlik hali yerini sertliğe bıraktı. Bu durum ailenin Sunay Elmas’ı arama çabalarını imkansız hale getirdi.
Gazetelerde çıkan haberlerde olaya ilişkin bilgi veren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Elmas’ın kaçırıldıktan sonra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Özel Faaliyetler Başkanlığına götürüldüğünü iddia etti. Kaynağa göre Elmas, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın talimatıyla dönemin Özel Operasyonlar Daire Başkanı Kemal Eskintan’ın kurduğu ekip tarafından kaçırıldı. Kaçıran ekip ise bu dairede çalışanlardan seçilerek MİT kadrosuna alınmış TSK mensubu eski özel harekatçılardı.
Kaçırılıp aylar sonra Emniyete teslim edilen kişilerin verdiği bilgiler bu iddiayı teyit ederken, asıl önemli teyit MİT Daire Başkanı Erhan Pekçetin’den geldi.
Pekçetin ve başka bir üst düzey MİT görevlisi yaklaşık iki yıl önce Kuzey Irak’ta kaldıkları otelde PKK tarafından kaçırıldı. ANF’de yayınlanan PKK’nın Pekçetin’i sorgulama görüntülerinde; Pekçetin, Gülen Cemaati’nden kaçırılan isimlerin Özel Faaliyetler Başkanlığına getirildiğini doğruladı. Pekçetin, Sunay Elmas’la ilişkili olduğu iddiasıyla kaçırılan Ayhan Oran’ın orada sorgulandığını bizzat bildiğini de aynı kayıtta söyledi.
Basında çıkan haberlerde, isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak,; Sunay Elmas’ın tıpkı diğer siyah transporterla kaçırılanlar gibi Çiftlik denilen binaya getirildiğini ve aylarca sistematik işkenceye maruz bırakıldığını iddia etti.. Kaynağa göre, kaçırılmasının üzerinden bu kadar uzun zaman geçmesi, Sunay Elmas’tan alınmış ifade ya da bilgilerin hiçbir iddianamede geçmemesi gibi işaretler Elmas’ın konuşmadığı ya da istenilen ifadeye imza atmadığını, bunun sonucu da infaz edildiği anlamına geliyordu.
Bu yorumu destekleyen başka bir bilgiyi ise farklı bir kaynak dile getirdi. Kaynak, 15 Temmuz’dan önce kaçırılan tek kişi olan Sunay Elmas’ın çok yoğun biçimde sorgulandığını ve bu sorgulardan birine MİT Başkanı (dönemin müsteşarı) Hakan Fidan ve dönemin müsteşarı Sebahattin Asal’ın bizzat katıldığını öne sürdü.
Öte yandan, kaçırılmasından bu yana hakkında herhangi bir haber alınamayan Sunay Elmas’ın eşi Firdevs Elmas da yaşadığı üzüntü ve çaresizlik nedeniyle kanser oldu.

KAYNAKLAR:
-https://boldmedya.com/2019/01/27/ilk-siyah-transporter-kurbani-sunay-elmasin-kacirilisinin-ucuncu-yili/
-https://www.tr724.com/baskentteki-kacirilma-olaylarinin-goruntuleri-ortaya-cikti/

Copyright © 2021 Tenkil Museum