Sümeyye Avcı Öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı
  • Ölüm Tarihi 29/07/2018
  • Öldüğü Yer Ege
  • Ölüm Sebebi Ege'de boğulma
  • Defin Tarihi 30.07.2018, Edremit

ÖZGEÇMİŞ

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen 16 kişilik grubun bindiği hız teknesi su alarak battı. 3’ü bebek 6 kişi hayatını kaybetti. Öğretmenlik yapan ve ülkedeki baskı ortamından kurtulabilmek için umut yolculuğuna çıkmak zorunda kalan Sümeyye Avcı da boğulanlar arasındaydı. Faciadan sağ kurtulan eşi Erdem Avcı, acısını yaşayamadan olay yerinde gözaltına alınarak tutuklandı.

Sümeyye Avcı’nın cenazesi Bursa Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak, Ayvalık’ta Hacı Hakkı Camii’nde dün ikindi namazını müteakip kılınan cenaze naması sonrası Bostancı Mahallesi’nde bulunan kabristana defnedildi.

1 SAAT ÇIĞLIKLARINI DUYAN OLMADI

Sümeyye Avcı’nın da hayatını kaybettiği olay tam bir dramdı. 4 kişilik fiber tekneye 16 kişi bindirilmişti.  Haklarında açılan soruşturmalar ve gördükleri baskılar nedeniyle ülkeden kaçmaya çalışan ve insan kaçakçılarının insafına bırakılan mültecilerin 4 kişilik tekneye 16 kişi binmek zorunda bırakıldıkları ortaya çıkmıştı. Grihat’ın haberine göre, teknenin ağırlığa dayanamayıp su alarak batması üzerine ailelerin yaklaşık 1 saat yardım çığlıkları attığı Sahil Güvenlik Komutanlığı botu gelene kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Arama-kurtarma çalışmaları sonunda 9 kişi kurtarılabilmişti.

İnsan kaçakçıları 4 kişilik tekneye 16 kişiyi bindirdi. Aldıkları paralara rağmen teknedeki kişilere can yeleği de dağıtmadı. Tekne Ayvalık sahilinden açıldıktan kısa bir süre sonra da su almaya başladı. Ailelerin uyarısına rağmen kaçakçı geri dönmeyi kabul etmedi. Tekne Çıplak Ada açıklarında tamamen su alarak battı.

1 SAAT BOYUNCA TEKNENİN ETRAFINDA ÇIRPINDILAR

Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sağ olarak kurtarılan 9 kişinin verdiği ifadelere göre; 16 kişi batan teknenin etrafında tutunmaya çalışarak yardım çığlıkları attı. Yaklaşık bir saat sonra Sahil Güvenlik botu ve balıkçı tekneleri olay yerine geldiğinde 3’ü bebek 6 kişi hayatını kaybetmişti.

ANNE GÜLFEM YENİ, ÇOCUKLARININ CENAZESİNİ BIRAKMADI

Tekne battığı sırada eşi Gökhan Yeni’yi kaybeden, biri 6 aylık diğeri 2,5 yaşındaki iki bebeğini kucağında tutarak kurtarmaya çalışan anne Gülfem Yeni başarılı olamadı. İki bebeği de boğularak hayatını kaybetti. Ancak kucağından bırakmadan yardım çığlıkları atmaya devam etti. Kurtarıldıktan sonra gözaltına alınan polis ve savcılık tarafından sorgulanan Gülfem Yeni, eşi ve çocuklarını tekrar görebilmek ve cenaze törenlerine katılabilmek için serbest bırakıldı.

Olayda kızı Rümeysa Çoban’ı kaybeden kendisi ise sağ kurtarılan Bilal Çoban’ın de Edremit’te kuyumculuk yaptığı ve Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında arama kararı olduğu ortaya çıktı.

EŞİNİ VE ÇOCUĞUNU KAYBEDEN ÖĞRETMEN HASAN AKSOY İLE BİRLİKTE TUTUKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıyken ihraç edilen öğretmen Hasan Aksoy da sağ kurtulurken eşi Sena Aksoy ve çocukları Baha Aksoy boğularak can verdi. Hasan Aksoy, cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Ailesinin cenaze işlemlerine katılmasına izin verilmedi. Hayatını kaybedenler arasında Sümeyye Avcı da vardı. Sümeyye Avcı’nın eşi Erdem Avcı sağ kurtarıldı. Gözaltına alındı ve tutuklandı.

Adı Soyadı: Sümeyye Avcı

Yaşı:     35

Mesleği: Öğretmen

Ölüm Tarihi: 29 Temmuz 2018

Öldüğü Yer-Şehir: Ayvalık, Çıplak Ada mevkii

Ölüm Sebebi:  Boğulma

Cinsiyeti:  Kadın

Medeni Durumu: Evli, 2  çocuk annesi.

Eşinin İsmi: Erdem Avcı

Çocuklarının İsimleri:  2 erkek çocuğu var

Eğitim Durumu:

Öğretmenliğinin yanı sıra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Ev İdaresi Bölümü’nü okuyordu.

Copyright © 2021 Tenkil Museum