Serkan Tümay
  • Ölüm Tarihi 17/10/2020
  • Öldüğü Yer Kırıkkale F Tipi Cezaevi
  • Ölüm Sebebi Cezaevi, darp
  • Defin Tarihi 18.10.2020, Manisa

ÖZGEÇMİŞ

Kırıkkale F tipi cezaevinde tutulan adli suçlu Serkan Tümay gardiyanların darp etmesi sonucu 17 Ekim 2020 tarihinde vefat etti.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan Kazım-Hasibe çiftinin 4 çocuğundan biri olan Serkan Tumay, 2013 yılında hırsızlık suçundan 2 yıl hüküm giydi. Manisa Cezaevinde bir süre yattıktan sonra disiplin suçları sebebiyle farklı şehirlerdeki cezaevlerine sevk edilen Tumay, son olarak 2015 yılında Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. İddiaya göre telefonda ailesiyle görüşen Tumay, farklı zamanlarda infaz koruma memurları tarafından darp edildiğini ifade ederken, ailesi de çocuklarının durumuyla ilgili Manisa Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

ÖLÜM BELGESİNDE ‘ADLİ ÖLÜM’ YAZIYOR
Ölümünden yaklaşık 15 gün önce koğuşta kalan bir arkadaşıyla birlikte infaz koruma memurları tarafından darp edildiği ileri sürülen Tumay’ın vücudunun çeşitli noktalarında kırık ve morluklar oluştuğu ve hastaneye götürülmediği gerekçesiyle cezaevinde vefat ettiği iddia edildi. Bu süreçte aile olup bitenlerden haberdar olamadı. 17 Ekim 2020 tarihinde cezaevinde hayatını kaybeden Serkan Tumay’ın cenazesinin alınması için aileye haber verildi. Ailesi tarafından cenazesi alınarak Manisa’ya getirilen Serkan Tumay’ın otopsi sonucunun belli olmadığı ve ölüm belgesinde ölüm şeklinin ‘Adli Ölüm’ olarak geçtiği öğrenildi.

MANİSA’DA TOPRAĞA VERİLDİ
Ankara Adli Tıp Kurumundan ailesi tarafından cenazesi alınan Serkan Tumay için Manisa’da cenaze töreni düzenlendi. Cenaze namazına Tumay’ın ailesi, yakınları ve arkadaşları katıldı. Tumay’ın naaşı Kırtık Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla defnedildi.

TELEFONLA ARAYIP ‘CAN GÜVENLİĞİM YOK’ DEMİŞ
Tumay’ın ağabeyi Hakan Tumay ilerleyen günlerde, kardeşinin infaz koruma memurlarınca darp edildiğini ve bu yüzden öldüğünü iddia ederek Manisa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Kardeşi Serkan Tumay ile yaptıkları son telefon görüşmesinde kendisinin can güvenliğinin olmadığını ifade ettiğini belirterek, şunları söyledi:
*Kardeşim 2013 yılında denetimli serbestlikten faydalanırken 2 sene kesilmiş cezası geldi. Kendisi gidip teslim olarak cezasını yatmak istedi.
*2015 yılından beri Kırıkkale cezaevinde yatıyor. İçeride karıştığı cezalardan dolayı mahkumiyeti bu zamana kadar uzadı. Daha önce de 3-4 defa şikayette bulunmuştuk. Ailemi arayıp ‘Benim can güvenliğim yok, beni burada darp ettiler’ diye söylüyordu.

“VÜCUDUNDA DARP İZLERİ VE MORLUKLAR VAR”
*Yaklaşık 15 gün önce koğuşunda bulunan arkadaşıyla beraber, ceza infaz memurları tarafından darp ediliyor. Benim kardeşimin kolu kırılıyor, vücudunun belirli yerlerinde de çatlaklıklar oluşuyor. Hastaneye götürmüyorlar. O şekilde koğuşta tutuluyor.
*Telefonla görüşmesini de yasaklıyorlar. Koğuşta bulunan arkadaşı ailesiyle telefonda konuşurken durumu anlatıyor ve kardeşimin durumunun iyi olmadığını söylüyor. Ailesi de bizi arayarak bilgi verdi. Biz de direkt Cumhuriyet Başsavcılığına giderek şikayette bulunduk.
*18 Ekim sabah saatlerinde cezaevi idaresi annemi aradı ve gelip Serkan’ı almamızı istediler. Cenazemizin Ankara Adli Tıp’ta olduğunu söylediler. Oraya gittiğimizde bize verilen evrakta ölüm sebebi olarak sadece ‘Adli ölüm’ yazıyor.

“DEVLET BÜYÜKLERİMİZ KONUYU İNCELETSİN”
*Cenazemizi alıp Manisa’ya getirip yıkadığımızda vücudunun birçok noktasında darp izleri ve morluklar olduğunu gördük. Kardeşim ceza infaz kurumu memurlarının darp etmesi ve hastaneye götürülmemesi sebebiyle öldü. Bunu yapanlar cezasız kalmasın. Cumhurbaşkanımızdan ve devlet büyüklerimizden yardım ve konunun incelenmesini istiyoruz.

Cezaevinde vefat eden Serkan Tumay’ın amcası Nazım Tumay ise yeğeninin vücudunun her noktasında darp izleri olduğunu belirterek, daha önce de suç duyurusunda bulunduklarını ve olayın araştırılması için gereken yasal işlemlere başvuracaklarını dile getirdi.

BU KAÇINCI SKANDAL
İnsan hakları aktivisti ve Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da sosyal medya hesabından, Adalet Bakanlığına Serkan Tumay’ın nasıl öldüğünü sordu. Gergerlioğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Serkan Tumay neden darp edildi? Neden ailesine doğru, dürüst bir açıklama yapılmadı? Neden cesedinde dikiş, darp izleri var? Neden tıbbi girişimler açıklanmıyor? Serkan Tumay neden öldü? Bu kaçıncı skandal?”
CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca konuyu Meclis gündemine taşıdı. Darp iddialarını hatırlatan Karaca, “Serkan Tumay’ın bu süreçte ailesi ile görüştürülmediği ve durumun Serkan Tumay ile aynı koğuşta kalan arkadaşının, ailesine haber vermesiyle ortaya çıktığı ve bunun üzerine Serkan Tumay ile arkadaşını ayrı koğuşlara aldıkları da söz konusu iddialar arasındadır. Serkan Tumay’ın ailesi söz konusu iddialar ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunduğunu ve daha önce de can güvenliği olmadığı gerekçesiyle birçok kez başvuru yaptığını fakat hiçbir sonuç almadıklarını ifade etti” dedi.

“ADLİ TIP RAPORU PAYLAŞILACAK MI?”
Karaca!nın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yönelttiği sorular şöyle:
● “Kırıkkale F Tipi Cezaevinde kalan Serkan Tumay’ın cezaevinde hayatını kaybettiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar konusunda cezaevi yönetimi hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
● Serkan Tumay’ın cezaevinde darbedilmesi nedeniyle öldüğü iddialarına ilişkin görevli personel ve gardiyanlar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
● Serkan Tumay’ın cezaevinde can güvenliğinin olmadığına dair ailesi tarafından yapılan herhangi bir başvuru var mıdır?
● Tumay’ın cezaevinde darbedildiğine dair herhangi bir rapor var mıdır?
● Serkan Tumay’ın adli tıp raporu kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?”
Karaca’nın ardından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Tumay’ın ölümünen dair tutanak verilmeden adli tıpa gönderilmesinin gerekçesi nedir? Otopsinin hafta sonu yapılmasının ve vücutta darp izleri bulunmasına rağmen ailenin ikinci otopsi talebinin reddedilmesinin gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.

KAYNAKLAR
https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/cezaevinde-gerceklesen-olumle-ilgili-skandal-iddia-6088324/
https://www.evrensel.net/haber/416853/mahpus-serkan-tumayin-gardiyanlar-tarafindan-darbedilerek-olduruldugu-iddia-edildi
https://www.evrensel.net/haber/416926/cezaevindeki-olum-meclis-gundeminde-serkan-tumay-neden-oldu
https://www.boldmedya.com/2020/10/19/18-yasindaki-mahkum-cezaevinde-gordugu-iskenceye-dayanamadi/

Copyright © 2021 Tenkil Museum