Şeref Güney Emekli,
  • Ölüm Tarihi 12/06/2021
  • Öldüğü Yer Ordu
  • Ölüm Sebebi Trafik kazası
  • Defin Tarihi 13.06.2021, Ordu

ÖZGEÇMİŞ

Şeref Güney, 5 yıldır tutuklu olan askeri öğrenci Murat Can Güney’in annesiydi. Eşi Fatma Güney ile 12 Haziran 2021 tarihinde geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti. Tutuklu oğullarına annesi ve babası için son görevi olan cenaze törenine katılmasına dahi izin verilmedi.

5 yıldır tutuklu olan askeri öğrenci Murat Can Güney’in annesi ve babası geçirdikleri trafik kazasında yaşamlarını yitirdi. Güney’e annesi ve babası için son görevi olan cenaze törenine katılmasına dahi izin verilmedi.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde meydana gelen trafik kazasında sürücü Şeref Güney ile eşi Fatma Güney ağır yaralandı. Güney çifti, 112 ekipleri tarafından ambulansla hastaneye kaldırıldılar. Fatma Güney Ünye Devlet Hastanesinde, Şeref Güney ise Ordu Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti. Kaza, Ünye Fatsa Karayolu‘nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Şeref Güney yönetimindeki 55 EH 052 plakalı otomobil sürücünün direksiyon hakimiyetinin kaybetmesi sonucu yol kenarında bulunan sulama kanalına girdi. Yaklaşık 10 metre sulama kanalı içinde sürüklenen otomobil, kanal üzerinde bulunan beton geçiş köprüsüne çarptı.

“BM SERBEST BIRAK DEDİ, BIRAKMADILAR”

Acı haberi Güney’in avukatı Ayça Can Çiçek, Twitter hesabından paylaştı. Heper, “BM serbest bırak dedi bırakmadılar, Yargıtay dosyayı bozdu bırakmadılar. Bugün anne babasını trafik kazasında kaybetti. Şimdi bıraksalar telafi edebilir mi bu acıyı? Bu gülen yüze ‘Anneni ve babanı kaybettik.’ demek kolay mı? Ya cenazeye kelepçeli gitse mi gitmese mi karar vermek? Bir gecede hem annesini hem babasını kaybeden Harbiyeliye bu haberi vermek de bana düşüyor. Nasıl? Rahat mıyız yattığımız yerde?” dedi.

ÖĞRENCiNiN ANNESiNE VE BABASINA KARŞI SON DEFA DiNi, ViCDANI VE iNSANi BiR TÖRENE KATILMA HAKKI ELiNDEN ALINDI

Silivri’de tutuklu bulunan askeri öğrenci Murat Can Güney’in annesi ve babasının cenaze törenine katılmasına izin verilmemesi muhalefet partilerinin ve bazı sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açtı. Samsun’dan Ordu’ya giderken geçirdikleri trafik kazasında anne babasını yitiren Murat Can Güney’in ebeveynlerin Fatsa’da düzenlenecek cenaze törenine katılması konusundaki talebine savcılığın olumlu görüş bildirdiği, ancak talebin jandarma yetkilileri tarafından Covid-19 salgını nedeniyle tedbir alma konusunda zorluk yaşandığı gerekçesiyle reddedildiği belirtildi.

Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı’na not gönderdiğini açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, öğrencinin annesine ve babasına karşı son defa dini, vicdani ve insani bir törene katılma hakkının elinden alındığını söyledi ve “Hiç olmazsa taziye hakkını tanıyın. Böyle subjektif bir kararı olur mu jandarmanın?” ifadelerini kullandı. Müebbet alan askeri öğrencilerin anneleri anlatıyor: Yetiştiren de, ceza veren de devlet. Covid-19 salgınına rağmen kongre salonlarında, camide ibadet sırasında binlerce kişinin bir araya gelmesine izin verildiği hatırlatan Tanrıkulu “Tutuklunun yasal hakkı olan törene katılmasını engelleyip vicdani ve insanı suçla anılmayın” diye yazdı.

Olaya ilişkin Halkların Demokrasi Partisi (HDP) milletvekillerinden de tepki geldi. HDP Şırnak Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi Hüseyin Kaçmaz sosyal medya hesabında “Trafik kazasında anne ve babasını kaybetti. Güvenlik gerekçesiyle cenazeye katılmasına izin verilmemesi hukuka ve vicdana aykırı olacaktır” paylaşımında bulundu. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da sosyal medya paylaşımında Murat Can Güney için “O sadece bir öğrenci” diyerek güvenlik gerekçesiyle cenazeye katılmasına izin verilmemesi hukuk ve insanlık dışı olduğunu belirtti. Avrupa Adalet İnisiyatifi de “Devlet yetkililerine düşen kin ve nefret duyguları ile değil, aklıselim ve vicdanla, insan onurunu üstün tutan hukuka uygun olarak hareket etmek.! Anne ve babasına karşı son görevini yapmasına engel olmayın.!” ifadeleriyle tepki göstermişti.

Copyright © 2021 Tenkil Museum