Selahattin Gülen Öğretmen, Özel Eğitim Kurumu
  • Kacirilma Tarihi 03.05.2021
  • Kacirildigi yer Kenya
  • Gözaltı Tarihi 31.05.2021
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklama Tarihi 04.06.2021
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi Sürüyor

ÖZGEÇMİŞ

Öğretmen Selahattin Gülen, MİT’in yasa dışı operasyonuyla 3 Mayıs 2021’de Kenya’dan kaçırılarak 31 Mayıs 2021’de Türkiye’ye getirildi. Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Selahattin Gülen hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Uzun yıllardır yurt dışında öğretmenlik yapan Selahattin Gülen, Kenya’da bulunduğu sırada bir anda ortadan kayboldu. Selahattin Gülen’in eşi Seriyye Gülen, ülkedeki güvenlik güçlerine başvurarak kocasından haber alamadığını bildirdi. Kenya basınına ulaşarak, kocasının 3 Mayıs 2021 tarihinden bu yana nerede olduğunu bilmediğini duyuran Seriyye Gülen, “Eşimin kaçırıldığını düşünüyorum.” diyerek olayı kamuoyuyla paylaştı.
6 Kasım 2020 tarihinden itibaren Kenya’da yaşadıklarını belirten Seriyye Gülen, şahsi Twitter hesabında yayınladığı videoda, eşinin kayıp olduğunu ve kaçırıldığını düşündüğünü ifade etti. Gülen, yeni evlendiği Selahattin Gülen’in yıllardır yurt dışında öğretmenlik yaptığını ve kendi halinde bir hayat sürdüğünü ifade etti. Ancak Fethullah Gülen’in yakını olması nedeniyle Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından hedef alınmıştı.

“TÜRKİYE’YE KAÇIRILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
5 Mayıs itibarıyla eşinin kaçırılarak Türkiye’ye götürüldüğünü düşündüğünü anlatan Gülen, başlarına bu olayın eşinin Gülen soyadını taşıması sebebiyle geldiğini dile getirdi. Videoda yetkililere seslenen Gülen sağlığından endişe ettiği eşinin bir an önce bulunmasını, kaçırıldıysa serbest bırakılmasını istedi.
Bu açıklamalardan bir süre sonra Türkiye basını, öğretmen Selahattin Gülen’in, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın (MİT) yasa dışı operasyonuyla 5 Mayıs 2021’de Kenya’dan kaçırılarak 31 Mayıs 20121’de Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.
Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürülen ve burada işlemleri tamamlanan Gülen, sağlık kontrolünün ardından adliyeye getirildi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren Selahattin Gülen,  daha sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılan Gülen, “silahlı terör örgütü yöneticiliği ” suçlamasıyla 4 Haziran 2021’de tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede Selahaddin Gülen hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. İddianamenin Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildiği öğrenildi. Öğretmen Selahattin Gülen o günden beri cezaevinde tutsak.

“ADLİ MAKAMLAR ZALİM SİYASETÇİLERİ VE MALUM GAZETECİLERİ SEVİNDİRDİLER”
Öye yandan, Kardeşiyle ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Samanyolu TV’nin eski ana haber sunucusu Kemal Gülen, üzgün olduklarını kaydetti. Kardeşinin 5 gün Terörle Mücadele’de tutulduktan sonra tutuklandığını kaydeden Kemal Gülen, “Siyasetin arka bahçesi gibi davranan bazı gazeteciler ve devletin resmi ajansı (Anadolu Ajansı) başta olmak üzere birçok medya organı iki gün boyunca yalan beyanlar üzerinden haberler yaptılar, sıradan bir öğretmeni ülkenin en önemli gündemi gibi göstermeye çalıştılar” ifadelerini kullandı. Adli makamların medya baskısına boyun eğdiğini kaydeden Kemal Gülen, “Adli makamlar da zalim siyasetçileri ve malum gazetecileri sevindirdiler milyonlarca masumu üzdüler” dedi.

“MAHKEMEYE ÇIKTIĞINDA SEÇİLİ AVUKATIMIZ HUZURA ALINMADI”
31 Mayıs’ta kardeşinin Ankara Emniyeti’nde olduğunu öğrendiklerini belirten Kemal Gülen, şöyle devam etti: “31 Mayıs’tan itibaren Ankara Emniyeti bizim yönlendirdiğimiz avukatları maalesef geri çevirdi. Avukatlarımız kardeşimle görüşme fırsatı bulamadılar. Polis ifadesinden sonra mahkemeye çıktığında da ne yazık ki seçili avukatımız huzura alınmadı.”

“İŞKENCE, KÖTÜ MUAMELE VE BASKI ALTINDA BAZI İFADELER İMZALATILDIĞI DUYUMUNU ALDIK”
Kardeşine kötü muamele altında ifadeler imzalatıldığı duyumu aldıklarını kaydeden Kemal Gülen, “28 gün boyunca kendisinden haber alamadığımız kardeşim Selahattin’in işkence, kötü muamele ve baskı altında bazı ifadeler imzalatıldığı duyumunu aldık. Hukuka, usule, kanuna ve vicdana aykırı bir şekilde alınan ifadelerin masum insanları karalamak için kullanılacağı endişesi taşıyorum” dedi.

KAYNAKLAR:
https://kronos34.news/tr/kemal-gulen-kardesim-selahaddin-gulene-iskence-altinda-ifade-imzalatildi-avukatlari-mahkemeye-alinmadi/
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/mit-operasyonuyla-yakalanarak-turkiyeye-getirilen-selahaddin-gulen-ankara-emniyet-mudurlugune-teslim-edildi/2259893
https://kronos34.news/tr/kenyada-yasayan-ogretmen-seriyye-gulen-esim-selahattin-gulen-soyadindan-dolayi-mi-kacirildi/
https://www.aa.com.tr/tr/gundem/feto-elebasinin-yegeni-selahaddin-gulen-hakkindaki-iddianame-kabul-edildi/2288653

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/feto-elebasinin-yegeni-selahaddin-gulen-hakkinda-silahli-teror-orgutu-kurma-ve-yonetme-sucundan-iddianame/2278429

Copyright © 2021 Tenkil Museum