Salman Taş Öğretmen,
  • Ölüm Tarihi 28/04/2021
  • Öldüğü Yer Mersin
  • Ölüm Sebebi Üzüntü, kanser
  • Defin Tarihi 29.04.2021, Mersin
  • Gözaltı Tarihi 25.05.2024

ÖZGEÇMİŞ

Salman Taş 28 yıllık tarih öğretmeniydi. Emektar öğretmen KHK ile görevinden ihraç edildi. Ekonomik ve psikolojik sorunlar yaşayan Taş, ihraç edildikten 1 yıl sonra kansere yakalandı. Bu hastalık nedeniyle 1 yıl tedavi gören Taş, 28 Nisan 2019’da hayatını kaybetti. 2 yıl sonra göreve iade kararı verildi.

Salman Taş 28 yıllık tarih öğretmeniydi. Hayatını mesleğine ve öğrencilerine adayan emektar öğretmen Erdoğan rejiminin KHK zulmüne maruz kaldı. Örgüt üyeliğine iltisak suçlamasıyla 7 Şubat 2017’de görevinden ihraç edildi.Her KHK’lı gibi ekonomik ve psikolojik sorunlar yaşayan Taş, ihraç edildikten 1 yıl sonra kanser hastalığına yakalandı. Bu hastalık nedeniyle 1 yıl tedavi gören Taş, geride biri Tıp Fakültesi’ni yeni kazanmış, diğeri de Eczacılık Fakültesi’nden yeni mezun olmuş 2 evlat ve gözü yaşlı bir eş bırakarak 28 Nisan 2019’da hayatını kaybetti.

Mersin’de 7 Şubat 2017’de KHK ile görevinden ihraç edildikten sonra yakalandığı kansere yenik düşen 28 yıllık tarih öğretmeni Salman Taş (57) öldükten 2 yıl sonra göreve iade edildi. Öğretmenin eşi Sultan Taş ve Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül duruma tepki gösterdi.
Tarih öğretmeni Salman Taş Edirne, Bingöl, Tarsus’taki görev sürelerinden sonra merkez Toroslar ilçesi Cemile Hamdi Ongun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapıyordu. Salman öğretmen 15 Temmuz’dan sonra ‘örgüt üyeliğine’ iltisak iddiasıyla 7 Şubat 2017’de 28 yıllık görevinden ihraç edildi.
2 YIL GEÇTİKTEN SONRA GÖREVE İADE EDİLDİ
Sözcü’de yer alan habere göre, ihraç edildikten sonra geri dönüş için Olağan Üstü Hal (OHAL) Komisyonuna itiraz eden Taş’ın dilekçesi ölümünün üzerinden ancak 2 yıl sonra cevap buldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden eşi Sultan Taş’ı arayan görevliler göreve iadenin gerçekleştiğini bildirdi.
ACILI EŞİ: YAŞADIĞIMIZ ACILAR BİZE KALDI
Salman Taş’ın ev hanımı 55 yaşındaki Sultan Taş, eşinin ölümünden sonra göreve iade edilmesinin haksız ihraç edildiğinin teyidi olduğunu söyledi. İhraç sonrası yaşadıkları acının kendilerine kaldığını anlatan acılı eş Sultan Taş, “Biz bu acıyı yaşayacak bir şey hak etmedik. Hakkımızın kanun çerçevesinde takipçisi olacağız. Hayatını kaybeden eşimi ve çocuklarımın babasının hatırasını yaşatacağız” dedi.
SÜMBÜL: HAKSIZ VE HUKUKSUZ YERE İHRAÇ EDİLMİŞTİ
Salman Taş’ın yakın arkadaşı olan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül ise arkadaşının vefat ettikten 2 yıl sonra göreve iade edilmesi ile buruk ve acı bir an yaşadıklarını söyledi. Salman arkadaşlarının gözleri açık gittiğini anlatan Sümbül, şöyle devam etti:
“Arkadaşımız görevini çok çok seven görevine bağlı, öğrencileri ve her görüşten tüm meslektaşları tarafından çok sevilen bir insandı. Haksız hukuksuz yere ihraç edilmişti. Öldükten sonra geri dönüşü bunun göstergesi. Diğer arkadaşlarımız içinde durum böyle.
Uyduruk gerekçelerle ihraç ediyorlar. Hem Salman arkadaşımız hem bizler hakkımızda yürütülen savcılık soruşturmalarından takipsizlik kararları da aldık. Yine Barış Akademisyeni arkadaşlarımız beraat kararları aldı. Buna rağmen bu kadar süre bize bu acıyı yaşattılar. Bunun üzerinden de sanki hiçbir şey yokmuş gibi özür diler gibi kahırdan hayatını kaybeden bir arkadaşımızı görevine iade ediyorlar. Buna sevinelim mi üzülelim mi zor.”
”ACILARI UNUTMAYACAĞIZ”
Yaşadıkları acıları unutmayacaklarını belirten Sümbül şunları söyledi: “Hem Salman arkadaşımız hem de Mersin’de ihraç edilen diğer arkadaşlarımız için açılan hiçbir dava yok. Savcılık tarafından yürütülen soruşturmalardan da hepsi takipsizlik aldı. Hakkımızda açılan bir dava olup olmadığını öğrenmek için kendi kendimizi ihbar etmiştik. Bize haksız hukuksuz bir şekilde reva görülen bu zulmü de bu süreçte yitirdiğimiz arkadaşlarımızı da unutmayacağız. Son arkadaşımız dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

KAYNAKLAR:

KHK’lı tarih öğretmeni ölümünden 2 yıl sonra göreve iade edildi

 

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum