Salim Zeybek Memur, BTK
  • Kacirilma Tarihi
  • Kacirildigi yer İstanbul_Edirne karayolu
  • Gözaltı Tarihi 28.07.2019
  • Gözaltı Yeri Ankara Emniyeti önü
  • Tutuklama Tarihi 10.08.2019
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi

ÖZGEÇMİŞ

Salim Zeybek’in eşi Fatma Betül Zeybek, polise verdiği resmi ifadede eşi ve çocuklarıyla İstanbul-Edirne yolunda araçlarının havaya ateş açılarak durdurulduğunu, eşinin polis ve jandarmadan oluşan yaklaşık 30 kişinin şahitliğinde bir araca bindirilerek kaçırıldığını, kendisinin ve çocuklarının ise zorla başka bir araca bindirilerek Ankara’daki evlerine kadar götürüldüğünü belirtti. Betül Zeybek olaya ilişkin tüm resmi başvuruları yaparak elindeki delilleri savcılığa sundu. Yaklaşık 6 ay sonra Ankara TEM’de ortaya çıkan Salim Zeybek, Ankara 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken farklı davalara da tanık sıfatıyla çıkarıldı ve tutuklandı. Salim Zeybek, 15 Temmuz sonrası MİT’in siyah transporterlar ile kaçırıp aylarca tutsak ettiği ve iddialara göre ağır işkenceye maruz bıraktığı isimlerden sadece biriydi.

CUMARTESİ ANNELERİNDEN ÇAĞRI

Aylarca kendisinden haber alınamayan Salim Zeybek ve diğer kaçırılan isimler 7 Temmuz 2019 tarihinde Taksim’de yıllardır kayıp ve kaçırılmış çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri’nin eyleminde de gündeme geldi. Euronews’in haberine göre, umartesi Anneleri, bu yılın şubat ayından bu yana kendilerinden haber alınamayan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Ertan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’in nerede olduklarını sordu.

Eyleme eşleri kaçırılanların yanı sıra bazı milletvekilleri de destek verdi.

Cumartesi Anneleri tarafından yapılan basın açıklamasında “Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak kaybedilenlerin aileleri ve hak savunucuları olarak 745 haftadır yalnız kaybedilenler için değil bir daha hiç kimsenin kaybolmaması için de mücadele ediyoruz.” denildi.

Geçmişte benzer acılar yaşadıklarını belirten Cumartesi Anneleri, “Son dönemde gündeme gelen gizli gözaltı merkezleri, işkence ve kaçırma iddiaları karşısında derin endişe içerisindeyiz. Susmak hukukun gereğin yapmamak suçtur, biz her yerde insan haklarını talep edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

ADALET BAKANINA ÇAĞRI

Cumartesi Anneleri, kaçırılanların bulunmasına yönelik gerekli girişimlerin yerine getirilmesi için hükümete ve Adalet Bakanı Gül’e çağrıda bulundu:

“7 ve 21 şubat 2019 tarihleri arasında kaçırılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim zeybek’ten ailelerinin tüm çabalarına rağmen haber alınamıyor. Bu kişiler aynı araçlarla ve kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılmışlardır. Bu kişilerin aileleriyle birlikteyiz. Aileler tüm resmi mercilere başvurmuş olmalarına rağmen hiçbir bilgiye ulaşamamışlardır. Hangi suç isnadı bulunursa bulunsun, herkesin hukuk kurallarında eşit ve adil bir şekilde yargılanmaya hakkı vardır. Adalet Bakanı Gül’e şubat ayından bu yana nerede oldukları bilinmeyen söz konusu kişilerin kaçırılma vakalarının etkin şekilde soruşturulmalarını sağlama çağrısında bulunuyoruz. Devleti yönetenlere sesleniyoruz; hukuk kuralları herkese adil şekilde uygulanmalıdır.”

‘BIRAKIN ÖZEL AVUKATI, CMK AVUKATI BİLE YOKTU’

Salim Zeybek ve kayıp diğer isimlerin tutuklanması ve gözaltı sürecinde de skandallar yaşandı. The Independent Türkiye’nin haberine göre, Zeybek ve arkadaşları CMK avukatlarıyla bile görüştürülmeden sorgulandı. 2019 Şubat ayında kaçırılan ve 28 Temmuz 2019’a kadar haber alınmayan Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Salim Zeybek, bulundukları tarihten itibaren Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutuluyordu.

Kayıplar konusunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşıyan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, uzun süre kendilerinden haber alınamayan eski memurların tutuklanmasıyla ilgili şöyle konuştu:

Aileler, avukatlar ortada kaldı. Neyin, ne olduğunu kimse anlamadı. Türkiye’de bir hukuk skandalı daha yaşandı. Bu olay aydınlatılmadıkça Türkiye’nin karanlıktan kurtulması mümkün değil. Bu tiyatroyu kesinlikle kabullenmeyeceğiz. Dört kaçırılan tutuklandı. Savcılık odasına ailelerin avukatları yaklaştırılmadı, ‘özel avukat tuttu’ denildi, gözaltındakiler avukatın ismini bilmiyordu. Arka kapıdan bu avukatlar kaçırıldı. Tutuklanma nedeni bilinmiyor. Sorguda bırakın özel avukatı CMK avukatı bile yoktu. Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi avukatlarını da koridordan çıkardılar. Ortada apaçık bir hukuksuzluk var”

Tutuklanma gerekçesinin açıklanmaması ve sorgu sırasında avukatlara erişimin engellendiği iddialarına İnsan Hakları İzleme Örgütü de tepki gösterdi.

KAYNAKLAR:

https://boldmedya.com/2020/03/03/mitin-kacirip-6-ay-kaybettigi-salim-zeybek-mahkemede-konustu-iskence-gormedim-adil-oksuz-belgesini-ben-hazirladim/

https://tr.euronews.com/2019/06/13/video-aileler-kayiplari-ve-zorla-kacirilan-yakinlarini-ariyor-soru-onergelerine-yanit-yok

https://www.indyturk.com/node/60621/haber/6-ay-boyunca-haber-al%C4%B1namayan-4-khkl%C4%B1-tutukland%C4%B1

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum