Recep Yaya Bilgisayar Öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı
  • Ölüm Tarihi 24/11/2021
  • Öldüğü Yer Bayburt
  • Ölüm Sebebi KHK, intihar
  • Defin Tarihi 25.11.2021, Bayburt

ÖZGEÇMİŞ

15 Temmuz sonrası hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten çıkarılan ve açlığa mahkum edilen Öğretmen Recep Yaya (35), yaşatılan zulme daha fazla dayanamayarak Bayburt’ta baraj gölünde 24 Kasım 2021’de “Öğretmenler Gününde” intihar etti.

Bilgisayar öğretmeni olan Yaya’nın ölüm haberini, HDP Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu duyurdu. Demirözü Barajı yakınlarında ceketi ile telefonu bulunan Recep Yaya’yı arama çalışmalarını sonrasında Jandarma ekipleri, birgün sonra sabah saatlerinde baraj kıyısında Yaya’nın cansız bedenine ulaştı.

GERGERLİOĞLU: TEK VİCDAN SAHİBİ YOK MU?

KHK’lıların yaşadığı dramı yakından takip eden milletvekili Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullanmıştı:

“KHK’lı öğretmen, öğretmenler gününde intihar etti. Bu kaçıncı, kaçıncı? @Akparti Kaçıncı intihar? KHK ihraç öğretmen, öğretmenler günü sonrası gün intihar etti. Cesedi bugün bulundu. Bayburt’ta öğretmendi. Ondan kalan son iz baraja giden ayak izleriydi! Bugün cenazesi çıktı. Tek vicdan sahibi yok mu bu soykırımı gören?”

MAHKEMEDE HAKİM İLE ‘VATAN HAİNİ’ TARTIŞMASI

Gazeteci Fatih Yılmaz ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Öğretmen Yaya’nın iki gün önce çıktığı mahkemede kendisine “terörist” yaftası vuran hakim ile tartıştığını belirtti. Gazeteci Yılmaz hemşehrisi olan KHK’li öğretmen Recep Yaya ile ilgili şu bilgileri paylaştı: ‘‘2 gün önce mahkemesi olan ve hakimle ‘vatan haini değiliz’ tartışması yapan KHK’lı öğretmen, doğduğum köyün barajında intihar ederek hayatını kaybetti. Recep Yaya evli ve 1 çocuk babasıydı. Sebep olduğunuz masumlardan biri daha hesabını bu dünyada bıraktı. Allah rahmet etsin.”

KAYNAKLAR:

http://www.samanyoluhaber.com/khk-li-ogretmen-ogretmenler-gununde-intihar-etti-haberi/1381092/

https://boldapp.de/2021/11/28/gergerlioglu-isyan-etti-bu-kacinci-intihar-tek-vicdan-sahibi-yok-mu-bu-soykirimi-goren/

Copyright © 2021 Tenkil Museum