Ozan Özen Polis memuru, Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul
  • Ölüm Tarihi 15/12/2016
  • Öldüğü Yer İstanbul
  • Ölüm Sebebi Suikast, çatışma
  • Defin Tarihi 17.07.2016, Bolu

ÖZGEÇMİŞ

Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ozan Özen, 15 Temmuz 2016  akşamı Orhanlı’daki gişelerde seyir halindeyken kim olduğu bilinmeyen kişilerce başından vuruldu. Olay yerinde şehit düşen Özen, polis aracında “Biz darbeci değiliz” diyerek kendilerine sığınan askerleri taşıyordu. Bolulu Şehit Ozan Özen, 1993 yılında doğdu. Manisa’da üniversite okurken okulunu yarım bırakıp polislik sınavlarına girdi ve Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulu’nda eğitimini tamamladı. Nişanlısıyla da Manisa’daki eğitimi sırasında tanışan Özen, evlilik hazırlığı yapıyordu.

Vuranların kimliği bilinmiyor
Darbe soruşturması kapsamında ifade veren Topçu Uzman Çavuş İbrahim Donat, Şehit Polis Ozan Özen’in şehit olduğu anları şöyle anlattı; “Darbe yapıldığını öğrenmemiz üzerine Tank Komutanımız Astsubay Çavuş Ferhat Daş, ‘Biz vatan haini değiliz’ diyerek beylik tabancasını çıkartarak alttan çenesine doğru bir el ateş ederek intihar etti. Bu sırada diğer arkadaşlarım da tank içerisindeydi. Astsubay Ferhat Daş kendisine ateş ettikten sonra tank kapağını açtık. Vatandaşlar komutanı çekip alarak ambulansa götürdü. Benimle teslim olan bir askerle polis merkezine gittiğimiz sırada Tuzla Orhanlı gişelerde yoldan üzerimize ateş açtılar. Kimin ateş açtığını bilmiyorum. Bu sırada polis memuru Ozan Özen başından vurularak şehit edildi.”

Göreve başlayalı bir yıl olmuştu
Şehit Özen ve yanındakilere, Orhanlı gişelerinin önünde ateş açıldı. Tek kurşunla başından vurulan Özen, direksiyon hakimiyetini kaybederek kaza yaptı. Olay yerinde şehit olan Özen, vatandaşlar tarafından yanındaki polis ile Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Ancak kurtarılamadı. İstanbul’da göreve başladıktan bir yıl sonra şehit olan 23 yaşındaki Ozan Özen, 17 Temmuz 2016’da Bolu’da toprağa verildi.
Şehidin ismi, Bolu’da bir ortaokulda yaşatılıyor.

 Şehit olacağını rüyasında görmüş

Şehit babası Metin Özen, şehit oğlunu anlatırken duygu dolu anlar yaşadı. Şehit olan oğlunun 15 Temmuz darbe girişimi öncesi bir arkadaşına attığı whatsapp mesajlarının ortaya çıktığını ifade eden Özen, “Ozan çok farklı ve hayat dolu bir çocuktu. Şehit düştükten sonra bir arkadaşıyla 15 Temmuz öncesinde yaptığı bir mesajlaşma elimize ulaştı. Ozan, arkadaşına sürekli gördüğü bir rüyayı anlatmış. Ozan mesajlaştığı arkadaşına, “Aynı rüyayı görüyorum. Doğu’ya bir yere tayinim çıkıyor, gidiyorum. Saç sakal uzatmışım. Omzumda saçlar var. 1 karış falan sakalım var. Zırhlı araçla arazide geziyoruz. Tam o arada bomba patlıyor. Araç darmadağın ama burnum bile kanamıyor. Her neyse rastgele ateş etmeye başlıyorum sağa sola. Sonra bir kişi ile çatışıyorum, o bana sıkıyor ben ona. O da ölüyor ben de” yazmış. Oğlum o geceyi ve şehit olduğunu defalarca rüyasında görmüş” diye konuştu.

KAYNAKLAR:

Ozan Özen


ttps://www.bolgegundem.com/15-temmuz-sehidimiz-ozan-ozen-sehit-olacagini-defalarca-ruyasinda-gormus-23177h.html

Copyright © 2021 Tenkil Museum