Ökkeş Karaca Astsubay, TSK, Özel Kuvvetler Komutanlığı
  • Ölüm Tarihi 23/12/2016
  • Öldüğü Yer Suriye
  • Ölüm Sebebi Şehit
  • Defin Tarihi 23.12.2021, Kahramanmaraş

ÖZGEÇMİŞ

Özel Kuvvetler’ de görevli Tankçı Astsubay Kıdemli Çavuş Ökkeş Karaca, Fırat Kalkanı Harekatı’nda IŞİD saldırısı sonucu 23 Aralık 2016’da şehit oldu. 25 yaşındaki Karaca, Harekattan sağ olarak dönseydi terör örgütü üyesi olarak yargılanacaktı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 2017/2619 nolu iddianamede, şehit astsubay Ökkeş Karaca’nın da ismi geçiyordu. 15 Temmuz kapsamında hazırlanan iddianamede, çok sayıda asker ve sivil şahsın ifadeleri bulunuyordu. İfadeden başka delil bulunmayan iddianamede Astsubay Mustafa Y.’nin ifadesinde Ökkeş Karaca da cemaat mensubu olarak nitelendiriliyor ve terörle suçlanıyordu. Ancak bununla ilgili hiçbir delil iddianamede yoktu. Soruşturmanın devam ettiği ve bu ifadelerin alındığı sırada Astsubay Ökkeş Karaca, Fırat Kalkanı Harekâtı kadrosuna alınıp El Bab’a gönderildi. Ardından da IŞİD saldırısında şehit oldu.
Astsubay Karaca’nın şehit olması üzerine hakkındaki soruşturma ilerletilmedi ve Karaca’nın dosyası kapatıldı. El Bab’da IŞİD’le savaşan Ökkeş Karaca, şehit olduktan sonra memleketi Kahramanmaraş’ta toprağa verildi. Cenazesine Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da katıldı.

Şehit olmasa “Hain” diyeceklerdi
Şehit Astsubay Ökkeş Karaca, 23 Aralık 2016 gün defnedildi.  Şehitin cenazesi ilk olarak merkez Onikişubat İlçesi’ne bağlı Kale Mahallesi’ndeki baba ocağına getirildi. Cenazenin eve gelmesiyle birlikte şehidin annesi Şerife Karaca ile kardeşleri gözyaşlarına boğuldu. Helallik alınıp dua edilmesinin ardından cenaze Mimar Sinan Camii’ne götürüldü. Burada düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Malatya 2’nci Ordu Komutanlığı’ndan Tuğgeneral İbrahim Özbudun, askeri ve mülki erkan, şehidin ailesi ve yakınları ile binlerce kişi katıldı.
Törende 2012 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dahil olan ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yaparken Fırat Kalkanı operasyonuna katılan Ökkeş Karaca’nın üniformasını giyen kardeşi Ramazan ve yakınları Türk bayrağına sarılı tabuta kapanıp ağıt yaktı. Babası bir süre önce vefat eden ve bekar olan şehit Astsubay Ökkeş Karaca, cenaze namazının kalınmasının ardından gözyaşları arasında mahalle mezarlığında defnedildi.
Törenin ardından, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de Karaca’nın Kale Mahallesi’ndeki baba evini ziyaret etmişti. Destici’ye, Avrupa Türk Birliği Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, Alperen Ocakları Genel Başkanı Murat Aslan ve BBP İl Başkanı Hasan Kızıldağ ve partililer eşlik etti. Aileye başsağlığı dileyen Mustafa Destici, daha sonra Kuran-ı Kerim okuyup dua etti.
Şehit olmaları mı istendi?
Öte yandan Bold Medya’dan Cevheri Güven’in haberine göre; Piyade Uzman Onbaşı Fatih Saylak da 10 Şubat’ta İdlib’de Suriye Ordusu’nun açtığı ateş sonucu şehit oldu. Şehit Saylak, Kahramanmaraş merkeze bağlı Kale köyündendi. Tıpkı Fırat Kalkanı Harekâtında şehit olan astsubay Ökkeş Karaca gibi. Aynı köyden iki şehidin ismi de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2017/2619 nolu iddianamesinde yer alıyordu.
“İtirafçı” sıfatı verilen kişilerin ifadelerinde, şehit Saylak ve Karaca’nın Gülen Cemaati üyesi oldukları iddia ediliyordu, terör suçlaması yöneltiliyordu.
Ancak iki isim haklarındaki ifadelerden sonra Suriye’de çatışmanın en tehlikeli bölgelerine gönderildiler ve ardından şehit oldular.
5 Temmuz’dan sonra ilan edilen Olağanüstü Hal döneminde TSK’dan ihraç edilen eski subaylar, bu duruma dikkat çekmiş ve fişleme listelerinde bulunan askerlerin Suriye’de ön cephelere gönderildiklerini dile getirmişlerdi.
Eski askerlerin iddiası
Yarbay Mehmet Alkan bunlardan biri. Alkan’a göre TSK’da 9 bin kişilik bir liste var. Bu listedekiler yavaş yavaş ihraç ediliyorlar ya da Suriye’de ön cephelere gönderiliyorlar:
“Son dönemdeki meşhur ankesör soruşturmalarında benim aldığım bilgiye göre 9 bin kişiye karar veriyorlar. Çok daha yüksek ama en son 9 bin kişiye operasyon yapalım diyorlar ama bunların hepsine birden yapamayız, yavaş yavaş 100’er 100’er yapalım diyorlar. Belki bunun daha üçte birine operasyon yapıldı, diğerleri sırasını bekliyor. Bir bakıma şu an Silahlı Kuvvetler kendi tespitine göre terörist istihdam ediyor. Ama bekliyor. Bir kısmı bunların Suriye’de El Bab’da ya da başka yerde. Özellikle getirmiyorlar orada ihtiyaç olduğu için. Yani öyle garip bir durum var ki, yarın ölse birisi omuzlar üzerinde gelip şehit denecek, el üstünde tutulacak ama ertesi güne kalırsa terörist olarak operasyon yapılacak.” (Yarbay Alkan’ın, Gazeteci Çağlar Cilara ile yaptığı röportajdan)
Yunanistan’da Askeri Ataşe’yken TSK’dan ihraç edilen Albay Halis Tunç ise iddiayı bir ileri boyuta taşıyor:
“24 Ağustos 2016 tarihinde Suriye’ye harekât başlayınca, operasyon bölgesine göndermek için devlet tarafından farklı zamanlarda çok sayıda subay/astsubay tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Terörist olarak yargılanmaları devam etmesine rağmen yurtdışı çıkış yasakları kaldırılarak Suriye’ye operasyona gönderildiler.” (15Temmuz.info’daki yazısından)
Barış Pınarı Harekatında 15 Ekim 2019’da Münbiç’te şehit olan Üstteğmen Çelebi Bozbıyık bunlardan biri. OHAL döneminde 15 gün ters kelepçeyle gözaltında tutulan Üsteğmen Bozbıyık, hakkında “terör örgütü üyeliği” soruşturması devam ederken, tahliye edildi ve Suriye’ye cepheye gönderildi. Münbiç’de çatışmada şehit oldu.
Çatışmadan sağ dönenler gözaltına alınıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yakından takip eden gazeteci Müyesser Yıldız da benzer bilgiler veriyor:
“Irak’ta, Suriye’de operasyona giden çok sayıda askerin, döndükleri gün ankesörden gözaltına alındığını biliyor musunuz? Hele bir tanesi var ki; 15 Temmuz sonrasında çok önemli hizmetler vermiş, El Bab’da, Afrin’de çarpışmış, dönüşte o da gözaltına alınmış, adli kontrolle yani yurt dışı yasağıyla bırakıldıktan sonra TSK ve savcılıklarca verilen çok özel görevleri yerine getirmek üzere defalarca yurt dışına gönderilmiş biri. Tüm bunlardan sonra geçtiğimiz günlerde açığa alındı!..” (Müyesser Yıldız’ın ODATV’deki yazısından)

KAYNAKLAR:

Ökkeş Karaca

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/kahramanmaras/suriyede-sehit-olan-astsubay-okkes-karaca-kah-40315430

https://boldmedya.com/2020/02/11/sehit-olunca-teror-yargilamasi-durduruldu/

https://www.haberler.com/suriye-de-sehit-olan-astsubay-okkes-karaca-9094595-haberi/

https://aktifhaber.com/gundem/suriyede-on-saflara-fislenen-askerler-gonderiliyor-h142537.html

Copyright © 2021 Tenkil Museum