Oğuz Karakuş Emniyet Başmüfettişi, Emniyet Genel Müdürlüğü
  • Ölüm Tarihi 17/05/2018
  • Öldüğü Yer Ankara
  • Ölüm Sebebi Kanser, üzüntü
  • Defin Tarihi 18.05.2018, Ankara Karşıyaka
  • Gözaltı Tarihi 01.01.2015
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklama Tarihi 23.02.2024
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi 1 yıl
  • Suçlama-İstenilen Ceza

ÖZGEÇMİŞ

Dr. Oğuz Karakuş, Emniyet Genel Müdürlüğünce Nisan 2015’te hukuksuz şekilde emekliye sevk edildi. 15 Temmuz’dan üç ay önce, tutuklandı ve bir yıl sonra tahliye edildi. KHK ile hakları elinden alındı. Hakkında tekrar yakalama emri çıkarılınca bu kez teslim olmadı ama yaşadığı üzüntü nedeniyle kansere yakalandı. Tedavi alamayan Karakuş’un durumu ağırlaştı ve 17 Mayıs 2018’de vefat etti.

55 yaşında, evli ve çocukları olan Dr. Oğuz Karakuş, aynı zamanda Kimya Mühendisiydi ve Polis Kriminal Laboratuvarlarının modernizasyonu ile uluslararası akreditasyonu konusunda çok önemli çalışmalar yapmıştı.

MÜFETTİŞTİ KHK İLE EMEKLİ EDİLİP TUTUKLANDI

Dr. Oğuz Karakuş, ilk önce, Teftiş Kurulu’nda Başmüfettiş olarak çalışırken Nisan 2015’te hukuksuz bir KHK ile emekli edildi. Emeklilik sonrası, 31 Mart 2016’da Ankara’da gözaltına alındı, iftira ve karalamalarla bir yıl kadar İzmir’de cezaevinde tutuldu ve ardından tahliye oldu.

Bu süreçte başka bir KHK ile tüm emeklilik hakları ve kazanımları da elinden alındı. Bir süre sonra hakkında yeniden yakalama emri çıktı. Rejim görevlilerine teslim olmadı ama yaşadığı üzüntü nedeniyle kanser hastalığına yakalandı. Zalimlere yakalanmamak için hastaneye bile gidemedi, tedavisini ev şartlarında sürdürmeye çalıştı. Zira hastanede tedavi olsaydı, hasta yaşlı demeden önüne gelen masumu tutuklayan rejim hakimleri, kanser haliyle kendisini de tutuklayacak ve tedavi olamayacaktı. Doğru düzgün bir tedavi alamayan Karakuş’un durumu ağırlaştı ve 17 Mayıs 2018’de vefat etti.  55 yaşında, evli ve çocukları olan Emniyet Müdürü Karakuş’un cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

POLİS AKADEMESİ ÖZEL SINIFINI BİTİRDİ

Karakuş, 1963’te Malatya’da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini İstanbul’da tamamladı, 1981 yılında Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’ne girdi. 1986 yılı Mart’ında mezun oldu. 1988-1989 Eğitim-Öğretim döneminde Polis Akademisi özel sınıfını bitirdikten sonra Komiser Yardımcısı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü, İkmal ve Bakım Daire Başkanlığı’nda polislik mesleğine başladı.

Sırasıyla Elazığ Polis Okulu Müdürlüğü, İkmal ve Bakım Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcısı Özel Kalemi, Asayiş Daire Başkanlığı SASEM Şube Müdürlüğü, KPL Daire Başkanlığı KATEM Şube Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı Kriminal Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Bölüm Başkanlığı’nda görev yapan Karakuş,  bu süre içerisinde Ankara Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Fizik İncelemeler ve Kriminalistik Yüksek Lisans Programını 2006’da, yine aynı enstitünün Kriminalistik doktora programını da 2010 yılında tamamlayarak Doktor unvanını aldı.

Polis Akademisi’nde Öğretim Görevlisi olarak da çalışan Karakuş, lisans seviyesinde olay yeri inceleme ve adli bilimler derslerini, yüksek lisans seviyesinde de Adli Bilimlere Giriş ile Kimliklendirme Yöntemleri ve Parmak izi derslerini verdi.

ADI BİLİMLERİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLADI

Dr. Oğuz Karakuş, poroskopi, ikizlerde parmak izi, adli palinoloji, adli tekstil ve çapraz sorgu konularında yayınlanan makaleleriyle ve ayrıca Olay Yeri Güvenliği ve Olay Yerinin Korunması, Uyuşturucu (suistimal edilen) Maddeler, Kriminalistik ve Özel Güvenlik Temel Eğitimi Ders kitapları ile Türkiye’de adli bilimlerin gelişmesine büyük katkılarda bulundu. Suç Araştırma ve Soruşturma Eğitim Merkezi’nin (SASEM) uzun süre müdürlüğünü yaptı. Bir dönem Polis Bakım ve Yardım Sandığı’nın (POLSAN) başkan vekilliğini yaptı ve bu dönemde AOÇ suyunun sandığa kazandırılması başta olmak üzere birçok hizmete imza attı.

Yaklaşık, iki yıl Kriminal Polis Laboratuvarları (KPL) Dairesi Başkanlığı yaptı. Bu zaman zarfında laboratuvarların modernizasyonu ve uluslararası akreditasyon gibi çok değerli hizmetleri oldu.

Dünya Polis Laboratuvarları Birliği’ni kurdu. İlk toplantıda oy birliği ile başkan seçildi. Ama ne yazık ki arkadan gelenler, bu kazanımın değerini bilemediler ve çalışmayı devam ettiremedi.

KAYNAKLAR:

https://bitenhayatlar.com/oguz-karakus/

https://www.yenisafak.com/gundem/polisi-gorunce-bilgisayarini-camdan-atti-2443024

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum