Nurbanu Yeni Bebek,
  • Ölüm Tarihi 29/07/2018
  • Öldüğü Yer Ege Denizi
  • Ölüm Sebebi Ege'de boğulma
  • Defin Tarihi 31.07.2018, Amasya

ÖZGEÇMİŞ

Nurbanu Yeni annesi Gülfem Yeni, babası Gökhan Yeni ve ağabeyi Burhan Yeni ile birlikte Türkiye’deki zulümden kurtulmak için ülkeyi terketmek zorunda kaldı. Fakat özgürlüğe giden yol tamamlanamadı. Ege ‘de batan tekneden sadece anne Gülfem Yeni sağ kurtarılabildi.

Gökhan Yeni 31 yaşında idealist ve başarılı bir eğitimciydi. 15 Temmuzla birlikte kararan hayatlardan biriydi. Eşi Gülfem Yeni ile birlikte işsiz kaldılar. Saklanmak zorunda kaldılar. En sonunda çareyi ülkeyi terketmekte buldular. Biri 2 yaşında biri 8 aylık bebekleriyle birlikte çıktıkları yolculukta Ege Denizi’nde tekneleri battı. Aileden geriye sadece Gülfem Yeni kaldı. Gökhan Yeni ve iki çocuğu 31 Temmuz 2018 tarihinde Amasya’da defnedildi.

Gökhan Yeni 31 yaşında genç ve başarılı bir eğitimciydi. Akıl ve zeka oyunları eğitmeni olarak okulların aradığı bir isimdi. Eşi Gülfem Yeni ise özel bir yurtta idareciydi. Biri 2 yaşında diğeri 8 aylık iki çocukları vardı. 15 Temmuzla birlikte hayatları karardı. Önce işsiz kaldılar. Kendilerini toplumsal bir lincin içinde buldular. Garsonluk gibi birçok işe başvuran Gökhan Yeni her başvurusundan red cevabı aldı. Korku imparatorluğunun hakim olduğu bir ülkede ayakta kalmaya çalıştı. Ailesini geçindirmeye çalıştı ama olmadı. Saklanmak zorunda kaldılar. Böyle bir ortamda ülkeyi terketmekten başka çareleri kalmamıştı.

28 Temmuz 2018 tarihinde yola çıkmaya karar verdiler. Bu kararı almak kolay olmadı. Yolun zorluğu ve iki küçük bebeğin can güvenliği anne babayı çok düşündürdü. Fakat gitmekten başka çare yoktu. Tüm mal varlıklarını ellerinden alan kaçakçılar binbir vaatle birkaç dakika içinde sağ Salim Yunanistan’a ulaşacaklarını söylemişti. Fakat hiçbir şey söylenildiği gibi olmadı. 5 kişilik bir tekneye 15 kişiyi ite kaka bindirdiler. Yola çıkıldı.  Çok geçmeden tekne su almaya başladı. Çığlıklar , feryatlar ve sonra derin bir sessizlik. Egen’in serin suları önce tekneyi yutmuştu. Sonra masum insanları. Gülfem Yeni ağlıyor, eşine ne yapacaklarını soruyordu. Merhamet abidesi Gökhan Yeni eşini teselli etti. ‘üzülme her şey güzel olacak’ Ancak çok geçmeden sulara yenik düştü. Yorgun gözlerle eşine döndü ve onunla helalleşti. Boynunda iki küçük bebeğiyle kalan Gülfem Yeni yüzme bilmiyordu. Eşinden sonra yavrularının da can vermesine şahit olan kadın çaresizce dua ediyordu denizin ortasında. Sabaha karşı bir balıkçı tarafından kurtarılan Gülfem Yeni hislerini gazeteci Emine Bilgiç’e şu şekilde anlatmıştı:  “Normal şartlarda gözlerinin önünde eşini ve çocuklarını teker teker kaybeden bir kadınklını da kaybetmesi ve kendini sulara bırakması beklenir. Ben ne hissettim bilmiyorum. Hislerimi kaybetmiştim. Aklıma gelen tek şey çocuklarımı bırakırsam bir daha asla bulamazlar, öleceksekte cesetlerimiz bir arada bulunsun idi.”

EŞİNİ VE İKİ ÇOCUĞUNU KAYBEDEN ANNE GÖZALTINDA

Boğulmaktan kurtulan Gülfem Yeni, çocuklarının ve eşini kaybetmenin acısını bile yaşayamadan gözaltına alındı.  Akıl olmaz bir şekilde eşinin ve çocuklarının ölümüne sebep olmakla suçlandı. Yargılanan Gülfem Yeni, 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İNSANLIK BOĞULDU: BEBEKLERE CENAZE ARABASI VERİLMEDİ

Gökhan Yeni ve iki çocuğu için cenaze aracı bile tahsis edilmedi Bursa Büyükşehir Belediye başkanının talimatıyla. Fiber teknenin batması sonucu ölen 6 kişiden Gökhan Yeni, 2.5 yaşındaki oğlu Burhan Yeni ve 8 aylık kızı Nurbanu Yeni’ye çok görülmüştü bu rutin hizmet.  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin cenaze aracı vermediğini, ailenin kendi imkânları ile cenazeleri Amasya’ya götürdüğünü duyuran insan hakları savunucusu Ömer Faruk  Gergerlioğlu, “Orada boğulan bence insanlık oldu” diyerek konuyu kamuoyuna mal etti. Ağabeyini ve iki yeğenini kaybeden Gökçen Yeni ise “Abimin tek suçu okullarda çalışmak. Bu iki yavrunun ne suçu var? Acımızı yaşayamadık. Cenaze aracı verilmedi, kendimiz cenaze aracı bulmak zorunda kaldık” dedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ise “Tüm vatandaşlara cenaze imkânı sağlandığını cenaze sahiplerinin bu imkândan yararlanmayarak cenazeleri kendilerinin naklettiği” yönünde açıklama yaptı. Gülfem Yeni hala Türkiye’de. İkinci üniversitesini okumaya başladı. Üzerine vurulan ‘terörist’ damgası olur da bir gün kalkarsa yeniden insanlara faydalı olmak istiyor.

KAYNAKÇA

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/insanlik-da-boguldu-bebeklere-cenaze-arabasi-verilmedi-1041491

Yürekler dağlandı: Ege’deki tekne faciasında can veren Gökhan Yeni ve 2 bebeği toprağa verildi

https://tr.euronews.com/2018/07/31/ege-de-esi-ve-bebegi-bogulan-aksoy-cezaevinde

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum