Nihan Nur Çetiner Öğrenci (İngilizce Öğret.),
  • Ölüm Tarihi 12/12/2018
  • Öldüğü Yer Gürcistan
  • Ölüm Sebebi Beyin kanaması
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

Gürcistan’da İngilizce öğretmenliği okuyan Nihan Nur Çetiner’in okulunu bitirmesine birkaç ay kalmıştı. Tek hayali, babası ve kardeşinin yanına, Amerika’ya gitmekti. Zira ailesini görmeyeli yıllar olmuştu. Babası Mehmet Çetiner, Kimse YoK Mu Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ötürü, iktidarın 15 Temmuz’dan önce hedefe koyduğu isimlerdendi.  Baba Çetiner,  başarılı yardım faaliyetlerinden ötürü yurt dışında ülke başkanlarından madalyalar alırken, kendi ülkesinde ifade vermeye çağrılıyordu.

Okula başladığı döneme denk gelen bu olaylarla Nihan, ailesini bir daha göremeyeceği bir sürecin içine girdi. Hukuksuz operasyonlar yüzünden Türkiye’de yaşama imkânı kalmayan aile dünyanın başka başka ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. Baba Mehmet Çetiner, Bir süre Kırgızistan’da kaldıktan sonra Amerika’ya yerleşti. Kur’an kursu öğretmenliğinden KHK ile atılıp mahkeme süreçleri başlayana kadar Türkiye’de kalan anne Nuriye Çetiner ise Yunanistan’a geçti.

Vize ve pasaport sorunları sebebiyle bir araya gelemeyen aile, yıllarca birbirini göremedi. Bu süreçte nükseden Nihan Çetiner’in rahatsızlığında ailesi yanında olamadı. Genç kız doğuştan kalp hastasıydı ve dişlerinden problem yaşıyordu. Başına geleceklerden endişe ettiği için Türkiye’ye dönememiş, tedavisi yarım kalmıştı. Gürcistan’da tedavi olmaya mecbur kaldığındaysa yanında ailesinden kimse yoktu. Bir yıl önce kaybettiği okul arkadaşının annesi, Nihan’ı kendi kızı yerine koymuş, ameliyat sürecinde yanında olmuştu. Fakat ameliyat istenmedik yönde sonuçlar verdi, verilen narkoz genç kızı komaya soktu. Nihan Nur, iki haftadan fazla bitkisel hayatta kaldı. Elinde pasaportu olmamasına rağmen Gürcistan’a uçmak için havaalanına giden çaresiz anne Nuriye Çetiner, kızının ölümünü nezarette iken aldı.

‘SU KUYUSU AÇIN’ DİYE VASİYET ETTİ

Nihan Nur, ölümünü adeta hissetmişçesine, ameliyat öncesinde ‘buraya kadarmış’ başlığıyla bir mektup kaleme aldı. Babasından kendisi adına Afrika’da su kuyusu açmasını isteyen genç kız, vasiyetinde, “Herkese hakkımı helal ediyorum… Elbiselerimi yetimlere bağışlayın… günlüklerimi de yakın.” diye yazdı. Ölümüyle aileyi yasa boğan Nihan’ın vasiyeti yerine getirildi. Yardımseverliği ile tanınan Nihan Nur adına 1 değil, Tanzanya, Nijerya, Çad ve Kamerun’da toplam 8 su kuyusu açıldı. Ayrıca yardım derneği Time to Help Tanzanya’da açtığı yetimhaneye onun adını verdi.  Merkezi Amerika’da olan Embrace Relief Foundation’ın başlattığı “Nihan Nur’s Final Wishes Fundraiser” kampanyasından toplanan bağışlarla çok zor şartlarda faaliyetlerine devam eden bir yetimhane ve meslek edindirme kursu (Dogodogo Merkezi) yenilendi.

Copyright © 2021 Tenkil Museum