Mustafa Yılmaz Fizyoterapist,
  • Kacirilma Tarihi 19.02.2019
  • Kacirildigi yer Ankara
  • Gözaltı Tarihi 22.10.2019
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi sürüyor

ÖZGEÇMİŞ

32 yaşındaki Mustafa Yılmaz, özel hastanelerde çalışan genç bir Fizyoterapistti. KHK’yla ihraç edildi, tutuklandı, sonra tahliye oldu. 19 Şubat 2019’da ise kafasına çuval geçirilerek kaçırıldı. Dokuz ay sonra Ankara Emniyet’nde ortaya çıktı. Yılmaz’ın bulunması için yapılan protestolarda  polis yurtdışına kaçtığını iddia etmişti. Yılmaz tekrar tutuklandı.

Ankara’da yaşayan Fizyoterapist Mustafa Yılmaz, terör  suçlamasıyla açılan bir soruşturma kapsamında 1 Ekim 2018’de gözaltına alınıp tutuklandı ve 8 Ocak’ta tahliye edildi. Yılmaz, tahliyesinin ardından örgüt üyeliği iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ancak dosyası istinafta beklerken, 19 Şubat 2019’da kaçırıldı. Yaşadığı sitenin yakınındaki bir büfenin kamera kaydına göre, Yılmaz’ın sabah evden çıktıktan sonra kafasına çuval geçirilerek ve darp edilerek kaçırıldığı belirlendi.
Aradan geçen 9 ay sonunda Mustafa Yılmaz’ın gözaltında olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Biraz önce TEM şubeden aradılar. Eşim Mustafa Yılmaz saat 23.30’da Karapürçek Karakolu’nda bulunmuş. Şimdi ise Ankara TEM şubede gözaltındaymış. Yarın 13:00 gibi savcı beyle görüşmemizi ve aile görüşmesi için izin almamızı istediler” dedi.

HANİ YURT DIŞINA KAÇMIŞTI?

Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz’la birlikte Ankara’daki eylemde Ömer Faruk Gergerlioğlu açıklama yapmak istediği sırada bir polis amiri kaçırılan Mustafa Yılmaz için, “Adam hain yurt dışına kaçtı” şeklinde suçlamıştı. Gergerlioğlu ise bu sözler üzerine sert tepki göstererek şunları söylemişti:

“Kaçtı diyorsunuz ama biz 7 aydır Yılmaz’ı arıyoruz. Demek ki siz nerede olduğunu biliyorsunuz. Daha önce de kaçtı dediğiniz kişiler Ankara Emniyeti’nden çıktı. Mustafa Yılmaz 7 aydır kaçırıldı ve eşi açıklama yapmak istiyor. İçişleri Bakanına defalarca kaçırılan insanları sordum bana cevap vermedi. AİHM İçişleri Bakanlığına Mustafa Yılmaz nerede diye soru sordu, cevabı verilemiyor. Hakkında hüküm verilmemiş olan biri için hain diyemez. 6 aydır haber alınamayan birinin yurtdışına kaçtığını siz nereden biliyorsunuz? Demek ki siz Mustafa Yılmaz’ın nerede olduğunu biliyorsunuz? Ben Meclis’te, Adalet Bakanına sordum, o nerede olduğunu bilmiyor. Eğer siz biliyorsanız gidin bakanınıza da söyleyin.”

KAYNAKLAR:
https://www.birgun.net/haber/9-aydir-kayip-olan-mustafa-yilmaz-in-gozaltinda-oldugu-ortaya-cikti-273417

Kayıp Mustafa Yılmaz, Ankara TEM Şube’de ortaya çıktı


https://tr.euronews.com/2019/06/13/video-aileler-kayiplari-ve-zorla-kacirilan-yakinlarini-ariyor-soru-onergelerine-yanit-yok

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum