Mustafa Kaya Rehberlik Öğretmeni,
  • Ölüm Tarihi 22/01/2022
  • Öldüğü Yer Şanlıurfa
  • Ölüm Sebebi Sosyal ölüm, intihar
  • Defin Tarihi 23.01.2022, Şanlıurfa

ÖZGEÇMİŞ

Mustafa Kaya, rehberlik öğretmeni adayı idi. Yüksek lisans yapmıştı, ancak görevine atanmamıştı. 28 yaşındaki yüksek lisanslı atanamayan öğretmen Mustafa Kaya, 22 Ocak 2022’de tabancayla intihar etti. Şanlıurfa’nın Birecik’te yaşayan talihsiz gencin ailesine bıraktığı küçük not ise yürekleri burkarken, olay sosyal medyada gündem oldu.

Kaya’nın ölmeden önce ailesine yazdığı 29 Ocak 2022 tarihli not şöyleydi: “Hayata veda ediyorum. Üniversitemi, askerliğimi… Özel sektörde çalıştım ve okudum. Abimi ve annemi çok seviyorum. Babamı özledim.”

Kaya, Tenkil sürecinde  sosyal ölüme mahkum edilen binlerce isimden biriydi. İntiharı ile ilgili bıraktığı notu ailesi ve yakınlarını yasa boğdu. 4 yıl boyunca öğretmen olarak atama bekledi. Yaşadığı sürecin yükünü taşıyamayan Kaya, intihar etti. Mustafa Kaya’nın cenazesi, Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsinin ardından toprağa verildi.

YÜKSEK LİSANSINI TAMAMLAMIŞ, DİPLOMASINI ALMAMIŞ
Mustafa Kaya, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Gaziantep Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde de rehberlik ve psikolojik danışmanlık yüksek lisans programını tamamladı. Çevresinde efendi kişiliğiyle tanınan Kaya’nın henüz diplomasını bile almadığı öğrenildi.

KUZENİ: BUNALIMA GİRDİ
Öğretmen Mustafa Kaya’nın kuzeni Necip Işık, Kaya’nın uzun zamandan bu yana atanamamaktan kaynaklanan maddi sıkıntıyla içine kapandığını belirterek Sözcü gazetesine şunları söyledi: “Mustafa 9 yaşında babasız kaldı. Annesi ve ağabeyinin desteğiyle ve kendi çabalarıyla okulunu bitirdi. Ailesi zaten yoksuldu. Aile çevresinden de bir destek görmedi.
Okulunu bitirince büyük bir umutla atanmayı bekliyordu. Atanamayınca maddi sorunları da devam etti. Hiç kimse böyle bir şey yapacağını beklemiyordu.”

4 YIL BOYUNCA AYNI YEŞİL MONTU GİYDİ
Öte yandan Mustafa Kaya için sosyal medyada açılan etiketler de gündem oldu. Yürek yakan paylaşımlar yapıldı, ölen gencin arkadaşı olduğunu kaydeden ve avukatlık yapan Abdulkadir Aslan adlı sosyal medya kullanıcısı, “Aynı yurtta kaldık yıllarca, aynı masada yemek yedik. Görseniz öyle akıllı öyle terbiyeli bir insandı ki ah be kardeşim.” sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.
Abdulkadir Aslan, bir başka mesajında ise Kaya için, “Adı Mustafa Kaya. Babasız büyüdü ve kendi çabalarıyla ve büyük bir umutla PDR bölümünü kazandı. Devlet yurdunda kaldı. 4 yıl boyunca aynı yeşil montunu giydi ve hep aynı siyah ayakkabılarını giyerdi. Yoksuldu, tek isteği emeğinin karşılığıydı… Vermediler” diye yazdı.
VEDA MEAJININ ALTINDA KPSS KİTABI
Mustafa Kaya’nın anne ve abisine duygularını, yaşamını yitirmiş olan babasına ise özlemini dile getirdiği duygu dolu notu yazdığı mesajının altında ise Tarihin Manifestosu adlı bir KPSS hazırlık test deneme kitabının olması dikkati çekti. Bazı atanamayan öğretmen sosyal medya kullanıcıları, tanıdıkları bu kitapla ilgili de yorumlar yaptı.
NELER HAYAL ETMİŞTİ?
Canına kıyan öğretmen Mustafa Kaya’nın ardından bir başka sosyal medya kullanıcısı da “Mezun olurken, o kepi havaya atarken neler düşünmüştü hâlbuki. Nasıl güzel hayalleri vardı? İnsanların umutlarını tüketmeyin. Hele ki genç insanların. O deli dolu, güzel insanların. Çünkü, ellerinde başka bir şey kalmıyor.” yazarak duygularını dile getirdi.
Mehmet isimli bir kullanıcı ise “Bu nasıl çaresizliktir? Bu nasıl acıdır? Bu ruhumuzda açılan kaçıncı yaradır? Allah rahmet eylesin.” paylaşımını yaptı.
Atanamayan bir başka öğretmen de “Yetmedi mi hayallerimiz, vurduğunuz kilitler. Çöpe attığınız emeklerimiz, senelerimiz.” şeklinde sitemini dile getirdi.

KAYNAK:

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/atanamayan-murat-ogretmen-intihar-etti-6920113/

Copyright © 2021 Tenkil Museum