Mustafa Hikmet Kayapalı İlahiyatçı Yazar,
  • Ölüm Tarihi 10/05/2017
  • Öldüğü Yer Balıkesir
  • Ölüm Sebebi Gözaltında şüpheli ölüm
  • Defin Tarihi 11.05.2017, Balıkesir
  • Suçlama-İstenilen Ceza

ÖZGEÇMİŞ

İlahiyatçı-yazar Mustafa Hikmet Kayapalı, Balıkesir ilinde 10 Mayıs 2017 günü yapılan bir polisi baskını sırasında gözaltına alınırken bulunduğu binanın üçüncü katındaki dairenin balkonundan şüpheli bir şekilde “düşerek” hayatını kaybetti. Kızı Şeyma Ölmez, babası Mustafa Hikmet Kayapalı’nın şüpheli ölümünün ardındaki sis perdelerinin aralanacağı ana kadar adli sürecin yakından takipçisi olduğunu duyurdu.

Birçok Hizmet Hareketi gönüllüsü gibi ilahiyatçı ve yazar Mustafa Kayapalı da 15 Temmuz 2016 darbe girişimi bahanesiyle başlatılan ‘cadı avı’nın hedefi haline geldi. Kayapalı, vefat ettiği 10 Mayıs 2017 tarihinde kızı Şeyma (Kayapalı) Ölmez’in Balıkesir’deki evindeydi. Damadı 18 Ekim 2016’da gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Sonrdan damadı salıverilse de kızının ailesi zor günler geçiriyordu. O da eşiyle birlikte yüzde 41 yürüme engelli olan kızı Şeyma ve 2.5 yaşındaki torununa destek olmak üzere eşiyle birlikte Balıkesir’de kalmaya karar vermişti. Hem maddi olarak onlara destek olmak hem yanlarında olmak istiyordu.

Olayın yaşandığı gün ailecek mutfakta çay içiyorlardı. Mustafa Kayapalı ve damadı, yatsı namazını kılmak için ayaklanmıştı. Anneanne ise küçük torunun yatağa götürmekle meşguldu. 22:30 sularında evin kapısı sert bir şekilde çalınmaya başladı. Ne olduğunu anlayamamıştı aile, kapıyı Şeyma Ölmez açtı. Gelenlerin polis olduğunu farketmemişti kimse, Şeyma Hanım telaşlı ve sert kapı vuruşlarına “çatlamayın açıyorum” diyerek cevap vermişti. Kapıyı açtı. Biranda resmi ve sivil polisler eve doluşmuştu. Herkesi salona toplamak istiyordu polisler. Şeyma Hanım’ı annesini, kızını ve eşini odalardan toplayıp salona getirdiler. Evin arka odalarından bir ses yükseldi, ‘kaçıyor, kaçıyor’ diye. Sonra bir polis aşağıya indi. Kimliklerini beyan etmemişti kimse. Evde arama yapılacağını söyleyip aramaya başladılar. İki saat sürmüştü arama. Gece yarısını geçmişti, 01:30’da arama bitti. Şeyma Hanımın eşini ifade alacağız bahanesiyle aşağıya indirdi polisler. Damadı kayınpederinin ölümünü orada duymuştu. Arama bittiği için Şeyma Hanım da balkona çıkıp olup biteni görmeye devam etmek istemişti. Balkondan baktığında ise babasının kanlar içinde yerde yattığını görmüştü. Annesinin yanına gitti, tedavi görüyordu annesi. Babasının yerde kanlar içinde yattığını söylememişti. Ağlayamamıştı bile. Sabaha kadar sürecek bir sessizlik içinde beklemekten başka çaresi yoktu. Babasının vefatını sabah saatlerinde söyleyebildi.
Kayapalı’nın cesedi o gece Bursa Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. 11 Mayıs 2017 tarihinde buradan alınarak toprağa verildi.
O gece yaşananları ve babasının ölümüyle ilgili şüpheleri sosyal medyadan duyuran Şeyma Ölmez şu soruları yöneltmişti: “1-Arandığını bile bilmeyen 59 yaşındaki bir insan karşısında sivil kıyafetli birilerini gördüğü için balkondan atlar mı? (O kadar polise rağmen) 2-Babamın ölüm saatini 23.50 olarak yazmışlar. Biz öğrendiğimizde saat 01:30’du. Bu kadar süre kabahatlerine kılıf bulmak için mi bizi bir odada baskı altında tuttular? 3-Eve geldiklerinde saat 23:00 civarıydı. Ölüm saati 23:50 yazıyor. Ben 01:30’da kanlar içinde yerde gördüm babamı. Bu süre zarfında ambulans gelmedi mi? Çağrılmadı mı? (Biz hiç ambulans sesi duymadık) 4- Ambulans geldiyse bile müdahale edilmedi mi? Neden bu sorularımıza cevap alamıyoruz???”

Mustafa Hikmet Kayapalı, ilahiyatçı ve yazardı. İslam ve İslam Eğitimi alanında uzmanlaşmıştı. Timaş yayınlarından Allah Dostlarından İbret ve Hikmet Öyküleri, Namaza Nasıl Başlanır, Sarsılmayan İman isimli kitapları yayınlandı. Kayapalı’nın şüpheli ölümü araştırılmadı, intihar ettiği iddiası basına yansıtılarak olayın üstü örtülmek istendi. Kayapalı’nın vefat ettiği gün 18 ilde 40 kişiye yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltılar yapılmıştı. Kayapalı’ya da ‘Erzurum İrşad İmamı’ olduğu gerekçesi ve iddiasıyla operasyon yapıldığı daha sonra basına yansıdı.

KAYNAKLAR:

‘Balkondan Düştü’ Denilmişti; Kayapalı’nın Kızı O Akşam Yaşananları Anlattı

Mustafa Hikmet Kayapalı


https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/feto-zanlisi-is-adami-polisten-kacarken-balkondan-duserek-oldu-737823

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum