Murat Okumuş Mali Müşavir, Şifa Hastanesi
  • Kacirilma Tarihi 17.06.2017
  • Kacirildigi yer İzmir-Bornova

ÖZGEÇMİŞ

OHAL’in ardından kayyum atanan Şifa Hastanesi’nde muhasebeci olarak çalışan Murat Okumuş, 16 Haziran 2017’de İzmir/Bornova’da 5-6 kişi tarafından kaçırıldı. Kaçırılma esnasında olay yerinde bulunan görgü tanıkları ile görüşen ailesi Okumuş’un bulunması amacıyla hemen güvenlik güçlerine başvurdu ancak hiçbir sonuç elde edemedi. Murat Okumuş’tan kaçırıldığı günden beri haber alınamadı.

Dosya Gizlilik Kapsamına Alındı

Okumuş’un ailesi yaşananlarla ilgili İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı düzenlemişti. İzmir Adliyesi’nde Gasp Savcısı İhsan Aras’la görüşen aile kendilerine kaçırılma görüntülerinin izlettirildiğini ancak ardından dosya hakkında gizlilik kararı alınarak Örgütlü Suçlar Savcısı Berkant Kayakaya’ya gönderildiğini ve görüntülerin kendilerine verilmediğini dile getirmişti. Edinilen bilgilere göre dosya ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında başka bir dosya ile birleştirilmiş durumda.

Basın toplantısında konuşan baba Ahmet Okumuş, dosyanın içeriğinin kendileriyle paylaşılmaması dolayısıyla “delilerin karartıldığından” şüphelendiklerini belirterek “Yani ne yapacağımızı şaşırdık. Bize deseler ki ‘oğlunuz elimizde’ bizde rahatlayacağız ama onu da demiyorlar. İnsan bu duruma ne kadar dayanabilir. Çocuğumuzun akıbetini bilelim başka da bir şey istemiyoruz. Oğlum 53 gündür aynı elbiseyi giyiyor. Daha ne diyeyim bilemiyorum” diye konuşmuştu.

Ahmet Okumuş Twitter’dan yaptığı paylaşımda da oğlunun kaçırıldığını, yetkili makamlardan tatmin edici bir cevap alamadığını belirterek şunları paylaşmıştı:

“Oğlum Murat Okumuş‘tan 16/06/2017 tarihi saat 18:00’den bu yana haber alamamaktayız.
Mali Müşavir olan oğlum 1977 doğumlu, evli ve 2 çocuk babasıdır. Vatanına, milletine, ailesine bağlı dürüst ve başarılı bir bireydir. 16 Haziran Cuma akşamından itibaren oğlumdan haber alamıyoruz maalesef. Çevredeki tüm karakollara ve hastanelere sormamıza rağmen hiçbir kayıt bulamadık. Oğlumun hayatından endişe etmekteyiz. Son olarak 16 Haziran Cuma akşamı İzmir Bornova Kaymakamlığı tarafında bulunan Migros markete giderken görülmüş. Kendi imkanlarımızla araştırmamız sonucu aynı gün belirtilen saatte bir kaçırılma hadisesi olduğunu öğrendik. Görgü tanıkları oğlumun resmini, kıyafetlerini teşhis ettiler. Kendi imkanlarımızla ulaşabildiğimiz Görgü tanıklarının ifadesine göre; Erzene Mahallesi 8 sokak 25/1 GYM Fitness civarı iki farklı araçtan inen kişiler oğlumu zorla araca bindirmeye çalışmışlar. Araçlardan biri 45 Plakalı siyah VW Caddy diğeri 20 AK 171 Plakalı Toyota Auris. Oğlumu kaçırırken ciddi bir arbede yaşanmış hatta oğlumun ayakkabıları ayağından çıkmış, ağzını kapatmış ve zorla arabaya bindirmişler. Şaşkınlık içinde bakanlara da biz polisiz demişler. Çevredekiler çok korkmuş, inanamamış ve olay yerine polis çağırmışlar. Polis gelip kamera kayıtlarına bakmış. Sonra plakaları incelemiş. Terörle mücadeleden arkadaşlar almış demiş. Yaptığımız hiçbir başvurudan tatmin edici bir cevap bulamadık. Yetkililerden oğlumun nerde olduğuyla ve akıbetiyle ilgili cevap bekliyorum.”

2017’de kaçırılan Murat Okumuş’tan şu ana kadar hiçbir haber alınamadı.

KAYNAKLAR:

https://www.evrensel.net/haber/328699/kacirilan-murat-okumusun-ailesi-deliller-karartilabilir

 

https://zamanaustralia.com/2017/06/mafya-usulu-adam-kacirmalar-devam-ediyor-murat-okumus-izmirde-kacirildi/

Copyright © 2021 Tenkil Museum