Mesut Karaboyun Jandarma Astsubay, TSK, Jandarma Komutanlığı
  • Ölüm Tarihi 13/03/2022
  • Öldüğü Yer Münih
  • Ölüm Sebebi İntihar-bunalım
  • Defin Tarihi 18.03.2022, Giresun

ÖZGEÇMİŞ

15 Temmuz sonrası hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten çıkarılan 32 yaşındaki Astsubay Mesut Karaboyun, Almanya’nın Münih şehrinde yaşadığı eve yakın bir parkta 13 Mart 2022’de kendini asarak intihar etti. Karaboyun 18 Mart 2022 tarihinde Giresun’da annesinin yanına defnedildi.

CEZAEVİNDE İLAÇ KULLANMAYA BAŞLADI
15 Temmuz sırasında İzmir’de Jandarma Astsubay olarak görev yapan Karaboyun’un 20 ay Şakran Cezaevi’nde tutuklu kaldı. Haksız tutuklama ve yaşadığı süreç onu çok yıprattı. Tutukluluğu sırasında ilaç kullanmaya başlayan Karaboyun’un, tahliyesi sonrasında Türkiye’yi terk ederek Almanya’ya iltica etti. Rahatsızlığı Almanya’da da sürdüğü için ilaç tedavisi görüyordu. 13 Mart 2022 tarihinde intihar ederek hayatına son verdi.

YETİM BÜYÜDÜ, ASKER OLDU
Annesini küçük yaşta kaybeden Mesut Karaboyun’u teyzesi büyüttü. Yetim büyüdü, ancak çok sevdiği askerlik mesleğini seçti. 15 Temmuz sonrası görev yaptığı İzmir İl Jandarma Komutanlığı’ndan 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Karaboyun, tutuklanarak İzmir Şakran Cezaevine konuldu. Haksız suçlamalarla 20 ay tutuklu kalan Karaboyun, cezaevinden tahliye olduktan sonra yeni bir hayat kurmak için mülteci olmayı göze aldı. Büyük zorluklarla Yunanistan’a geçen Karaboyun, Haziran 2019’da Almanya’ya geldi.

HAKSIZ YERE ATILMAYI KABULLENEMEDİ
Oturumunu alan Karaboyun, Almanca’yı da kısa sürede öğrendi. C1 sertifikası alan Karaboyun’un, İngilizce’yi de öğrenerek, bir üniversitede bilgisayar teknolojileri alanında öğrenim görmeyi hedefliyordu.  Bold Medya’da yer alan habere göre, arkadaşları, genç yaşta önce ihraç edilen ardından da tutuklanan Karaboyun’un mesleğinden haksız yere atılmayı bir türlü kabullenemediğini aktardı. Alman polisi kaldığı eve gelerek Karaboyun’un bir parkta intihar ettiği bilgisini verdi.

AĞIR İLAÇLAR KULLANIYORDU
Karaboyun’un yakın bir arkadaşı Boldmedya’ya yaptığı açıklamada, en son cuma günü görüştüklerini belirterek şunları anlattı: “Cezaevinde ciddi rahatsızlanmış. İlaçlar kullanmaya başlamış. Mesleğinden haksız yere atılmayı kabullenemiyordu.”

10 yaşında annesinin vefatı sonrası teyzesi ve eniştesi tarafından büyütülen Mesut Karaboyun, yardımsever sevecen ve güler yüzlü bir gençti. Mesut’un yanında büyüdüğü eniştesi Ali Çengel KHK TV’de şunları söyledi: “Şimdi benim elimden cennetimi aldılar. ben de yetim kaldım.”

KAYNAKLAR:
https://boldmedya.com/2022/03/15/bir-khkli-daha-hukuksuzluk-kurbani-ihrac-astsubay-mesut-karaboyun-canina-kiydi/

https://www.boldmedya.com/2022/03/18/khkli-astsubay-mesut-karaboyunun-cenazesi-giresunda-topraga-verildi/

KHK’lı Astsubay Mesut Karaboyun’un Cenazesi, Memleketi Giresun’da Gözyaşları Arasında Toprağa Verildi

Copyright © 2021 Tenkil Museum