Mesut Geçer MİT, Milli İstihbarat Teşkilatı
  • Kacirilma Tarihi 18.03.2017
  • Kacirildigi yer Ankara

ÖZGEÇMİŞ

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu olan Mesut Geçer Ankara’da 18 Mart 2017’de kaçırıldı. Geçer’in ailesi ve avukatları hem MİT’e hem de polise defalarca kayıp başvurusunda bulunmalarına rağmen Geçer ile ilgili hiçbir bilgi alamadılar. Geçer, kayıp olduğu 16 ayın sonunda Ankara Emniyeti’nde gözaltında ortaya çıktı.

Gözaltına alınan ve ardından tutuklanarak Ankara Sincan Cezaevine gönderilen Geçer, yargılandığı Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘’terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla’’ 3 Aralık 2019’da hâkim karşısına çıkarak, kaçırılma sürecini ve yaşadıklarını anlatabildi.

“KAFAMI DUVARA VURARAK BAŞLADILAR, BAŞKA KÖTÜLÜKLERLE DEVAM EDİLDİ”

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, operasyonel hat kullanmakla suçlanan Geçer, başından geçtiğini iddia ettiği kaçırılma anını şöyle anlattı: “18 Mart 2017’de aracımla Sincan Lale Meydanı istikametinde seyir halindeyken takip edildiğimi hissettim. Takip eden araçları ve sürücülerini tanıyordum. Polis kontrolü maskesi ile aracı durdurdular. 58 plakalı gri Doblo araç yanaştı. Doblo araca bindirildikten sonra kafama çuval geçirdiler ve yolculuğa başladık.

Bir hücreye konuldum. 20 Mart 2017 Pazartesi günü ilk sorguma başlandı. Arkamdan ters kelepçelenerek, kafamdaki çuvalla kafamı duvara vurarak başladılar. Sonrasında kaba dayak tarif edemeyecek olduğum başka kötülüklerle birlikte devam edildi. Bu sırada konuşan insanların çoğunun sesini tanıyordum. Benim halen de seslerini teşhis edebilme şansım var. Sonrasında sağlık durumum kötüleşti. O çarşamba günü kanamam başladı. Sağlık durumum kötüleşince beni yine bir başka bildiğim yere bir gece saatinde naklettiler. 20 Haziran 2018’i 21 Haziran’a bağlayan gece yine bir araçla nakledildim. Nereye gittiğimi bilmiyordum. Sonradan buranın Suriye olduğunu anladım. Ellerim plastik kelepçeli kafamda çuvalla seyahat ettim. Kulaklarımda kulaklık ve gözümde göz bandı vardı. Yanıma silahlı insanlar geldiler. Elleri kalaşnikoflu olan Arapça konuşan insanlar… Ben 14 Temmuz 2018 tarihine kadar onların elindeydim.”

“SOL AYAĞIM VE DİZİMDE HASAR VAR, KOLON SİSTEMİM SORUNLU”

Kafasına çuval geçirilerek, tekrar Türkiye tarafına geçirilip Kumlu İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldüğünü anlatan Geçer, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye getirildiğini belirtti. Geçer, “16 aydır kayıp olmamın üzerine 17 aydır da bu süreyi (tutukluluk) eklediğiniz zaman yaklaşık 33 aydır yani eşimden çocuğumdan ve hayattan uzaktayım. O kötü muameleler ve tutulma şartlarından kaynaklı sol ayağım ve dizimde hasarım mevcut, ayağımı kullanmakta zorlanıyorum. Kolon sistemimle ilgili bir sorun var.” dedi.

https://boldmedya.com/2020/01/02/16-ay-boyunca-alikonulan-mit-mensubu-mahkemede-konustu-iskencecilerimi-teshis-edebilirim/

Forced Disappearance Tracking

Copyright © 2021 Tenkil Museum