Mehmet Şükrü Eken Tuğgeneral, TSK
  • Ölüm Tarihi 19/04/2021
  • Öldüğü Yer Bafra Devlet Hastanesi
  • Ölüm Sebebi Tutuklu ölüm, korona
  • Defin Tarihi , Çankırı

ÖZGEÇMİŞ

Müebbet hapis cezası verilen eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Bafra Cezaevi’nde yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Eken, Güneydoğu‘da sevilen bir komutandı.

15 Temmuz’dan sonra tutuklandıktan sonra müebbet hapis cezası verilen eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Bafra Cezaevi’nde yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Müebbet hapis cezası verilen eski Samsun Garnizon Komutanı Eken, cezaevinde koronavirüse yakalanarak hayatını kaybetti. Eken, KCK’dan tutuklanan ve görevine dönen Eruh’un BDP’li belediye başkanıyla 2013 yılında halay çekmiş, bu yüzden Güneydoğuda halay komutanı olarak anılıyor ve bölgede çok seviliyordu.

Eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bir gün sonra gözaltına alınıp 17 Temmuz’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken (56) hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ön gördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” iddiasıyla Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

6 Nisan 2018’de yargılandığı mahkemece “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ön gördüğü düzeni ortadan kaldırmaya ve ya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Şükrü Eken, hükümlü bulunduğu Bafra Cezaevi’ndeki kötü şartlar nedeniyle koronavirüse yakalandı. Durumunun ağırlaşması üzerine Eken, 24 Mart günü Bafra Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Hastanenin yoğun bakım servisinde koronavirüs tedavisi gören Eken 19 Nisan gecesi vefat etti.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılan Eken’in cenazesi Samsun Cumhuriyet Savcılığının kararıyla koronavirüs olması nedeniyle otopsi işlemleri için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Mehmet Şükrü Eken’in cenazesinin otopsi işlemlerinin ardından memleketi Çankırı’da toprağa verildi.

KAYNAKLAR:

‘Barış halayı’ndan müebbete: Garnizon komutanı koronavirüsten vefat etti

Cezaevinde koronaya yakalanan eski Samsun Garnizon Komutanı vefat etti

Copyright © 2021 Tenkil Museum