Mehmet Gelen Öğretmen,
  • Kacirilma Tarihi 28.12.2018
  • Kacirildigi yer Azerbaycan
  • Gözaltı Tarihi 04.01.2019
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Sulh Ceza Mahkemeleri

ÖZGEÇMİŞ

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) daha önce yurt dışından insan kaçırırken belli bir kılıf uydurmaya çalışıyordu. Hükümet bu kez doğrudan sokak ortasında Mehmet Gelen isimli öğretmeni Azerbaycan’dan kaçırdı.

Azerbaycan’da öğretmenlik yapan Mehmet Gelen sokak ortasında kaçırılarak Türkiye’ye götürüldü.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ PASARPORT İŞLEMLERİNİ YAPMADI

Pasaport işlemlerinin Türkiye Büyükelçiliği’nde yapılmaması nedeniyle evraksız kalan Mehmet Gelen, Belarus’a gitmeye çalışırken durdurulmuş ve Azerbaycan’a geri dönmek zorunda kalmıştı.

Bu girişimi nedeniyle savcı karşısına çıkartılıp ifadesi alınan Mehmet Gelen, serbest bırakıldı. Adliye binasının çıkışında Mehmet Gelen aniden gözden kayboldu.

Eşinin sosyal medya üzerinden yardım çığlıklarına rağmen genç öğretmene ulaşılamadı. Daha sonra ise Mehmet Gelen’in adliye binası çıkışında kaçırıldığı ortaya çıktı.

AİLESİNE BİLGİ VERİLMEDİ, ANKARA’YA KAÇIRILDI

Ailesinin ve avukatlarının yaptığı başvurularda Gelen’in kayıp olduğu belirtildi. Ancak akşam saatlerinde Mehmet Gelen’in Ankara’ya getirildiği ortaya çıktı. Gelen’in Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde bulunduğu öğrenildi.

EŞİ SOSYAL MEDYADA FERYAT ETTİ

Gelen’in eşi, mahkeme önünde “eşimi kaçıran araba hanginizsiniz?” diye çaresizce feryat etti.

Türkiye son dönemde Azerbaycan, Makedonya, Arnavutluk, Malezya gibi ülkelerden Hizmet Hareketi mensuplarını kaçırarak yasa dışı şekilde Türkiye’ye getirdi. Ancak bu olayların hepsinde kaçırılan kişileri ilk gözaltına alan ve Türk yetkililere teslim edenler yerel makamlardı. Gelen olayında ise bu yöntem de izlenmedi ve doğrudan sokak ortasında üstelik yurtdışında bir kişi kaçırıldı.

AVUKATI KAÇIRILMA OLAYINI ANLATTI

Süreçte Gelen’in avukatlığını yapan Emil Gurbanov, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Mehmet Gelen’in üst mahkeme tarafından serbest bırakılması yönünde karar verildi. Ancak aslında bu karar serbest bırakılma değil, Süleyman Soylu’ya ‘kendisiyle bir kişi götürme’ hediyesiydi.”

Geçmişte Azerbaycan’da benzer kaçırılma olaylarının da yapılmak istendiğini dile getiren Gurbanov, “Geçmişteki olaylarda Birleşmiş Milletler müdahale edip uçaktan indirmişti kaçırılmak istenenleri. Ancak artık işlerini daha tedbirli görüyorlar. Arka kapıdan kaçırıldığını görmemiz mümkün değildi. Saatini de bilemiyoruz bu yüzden” diyerek olayların detayını paylaşmıştı. Mahkemenin Gelen’i serbest bırakmasının formalite olduğunu söyleyen Gurbanov, bunun gelecekte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden ceza almamak için yapıldığını da dikkat çekmişti.

Avukat Gurbanov, olayın yaşandığı anda Birleşmiş Milletler’in bütün irtibat numaralarını aramıştı. Ancak  telefonlarına kimse çıkmamıştı. Gelen’in kaçırılmasından günler sonra, 4 Ocak 2019’da MİT tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi’ne getirildiği bilgisi basında yer aldı. Haberlerde, Gelen’in soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’ya ifade vermesinin ardından tutuklanma talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandığı bilgisi yer alıyordu.

KAYNAKLAR:

https://boldmedya.com/2018/12/30/azerbaycanda-kilifsiz-insan-kacirma/

https://www.yenisafak.com/gundem/mit-operasyonuyla-yakalanan-mehmet-gelen-tutuklandi-3429152

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum