Kübra Kuzan Çocuk,
  • Ölüm Tarihi 14/02/2021
  • Öldüğü Yer
  • Ölüm Sebebi Beyin tümörü, üzüntü
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

Kübra daha 5 aylıkken babası tutuklandı. 2020 Şubat ayında beyin sapı tümörü teşhisi kondu. Küçüçük bedeni acılar işindeyken dilinde tek duası ‘Allah’ım bana baba ver’ oldu. Ancak izin verilmedi. Minik Kübra, baba hasretiyle 14 Şubat 2021’de hayatını kaybetti.

2020 Şubat ayında beyin sapı tümörü teşhisi kondu küçük Kübra’ya. Küçüçük bedeni acılar işindeyken dilinde tek dua ‘Allah’ım bana baba ver’ olmuştu. Kübra 5 aylıkken tutuklanan babasını sadece görüşlerde görebildi. Baba hasreti hastalığı ağırlaştıkça daha çok sardı minik yüreğini. Ama babasına kızı ı son kez görülmesi için izin verilmedi. İnsan hakları savunucusu milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu twitter üzerinden Kübra’nın durumunu duyurdu. Tepkiler üzerine baba Ertuğrul Kuzan2a izin verildi fakat Kbra’nın bilinci kapanmıştı. Ne babasının geldiğini farketti ne ona babam diyebildi. 14 Şubat günü sabaha karşı küçük Kübra’nın bedeni daha fazla dayanmadı. Tedavi gördüğü hastanede son nefesini verdi. Bir melek daha baba hasretiyle dünyaya veda etti.

Kübra Kuzan, babaya hasret bir melek. 4 yaşında yakalandığı beyin sapı tümörüne küçücük bedeni dayanamadı.

Kübra Kuzan’ın durumunu ilk olarak İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu paylaşmıştı 18 Aralık’ta. Gergerlioğlu, söz konusu paylaşımında, “Kandıra CİK’te Ertuğrul Kuzan’ın tutuklanmadan 5 ay önce doğan, 5 yaşındaki kızı Kübra beyin tümörü sebebiyle yoğun bakımda! Ne infaz erteleme ne son defa görmeye müsaade ediyorlar!!! Siyasi mahpus olunca yasaya göre olmuyor! Hukuksuz yasalar, ah!!! Bu ülke mi adil? Vicdan rafta?” ifadelerini kullanmıştı.

Fakat Ertuğrul Kuzan’a izin verilmedi. Bu süreçte Kübra yoğun bakımda hastalığa direnmeye çalıştı. Doktorlar aileye her an Kübra’yı kaybedebileceklerini söylüyordu. Kübra sürekli hipotermi geçiriyor, tansiyonu 2 lere kadar düşüyordu. Bilinci tamamen kapanmıştı. Bilinci açıkken dilinde sadece şu dua vardı ‘ Allah’ım bana babamı ver’.Bütün hastane raporlarının savcılığa sunulmasına rağmen baba Ertuğrul Kuzan’a kızını belkide son bir kez görmesine izin verilmiyordu.
Ertuğrul Kuzan’ın 9 yaşındaki oğlu da ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor. Babasının tutuklanmasından hemen sonra, anaokuluna devam ederken yoğun anksiyete bozukluğu teşhisi konuldu. İlaç kullanmaya başladı. Kardeşinin beyin tümörü rahatsızlığı sonrası çocuğun durumu daha da ağırlaştı. İlaç sayısı ikiye çıkarıldı. Ailenin babaya ihtiyacı vardı.
Ertuğrul Kuzan, 15 Temmuz’dan hemen sonra gözaltına alındı, ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yapılan sözde yargılama sonrası 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını çarptırıldı. Ertuğrul Kuzan tutuklandığında kızı Kübra daha 5 aylıktı. Ne doğru dürüst sarılabildi kızına, ne koklayabildi. Diş çıkarırken yanında değildi, ilk adımlarını göremedi, kucağında gezdiremedi. Kübra da babasının hasretine 4 yaşına kadar dayanabildi; o da beyin tümörüne yakalandı.
Tepkiler üzerine 6 Ocak 2021’de baba Ertuğrul Kuza’nın kızını görmesine izin çıktı. Fakat küçük Kübra babasının ne geldiğini duyabildi ne son kez ona sarılabildi.
14 Şubat 2021 günü minik Kübra’nın kalbi daha fazla dayanamadı. Tedavi gördüğü hastanede babasına hasret bir yavru daha bu dünyaya veda etti.
KAYNAKLAR:

Kübra, cennet kuşu oldu

Babası tutuklu kanser hastası Kübra Kuzan hayatını kaybetti


https://boldmedya.com/2020/12/31/babasi-tutuklu-olan-5-yasindaki-kubranin-sayili-gunleri-kaldi/

 

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum