Kahraman Demirez Öğretmen, Kosova Mehmet Akif Ersoy Koleji
  • Kacirilma Tarihi 29.03.2018
  • Kacirildigi yer Kosova
  • Gözaltı Tarihi 30.03.2018
  • Gözaltı Yeri İstanbul
  • Tutuklayan Mahkeme İstanbul Sulh Ceza Mahkemeleri
  • Tutukluluk Süresi sürüyor
  • Suçlama-İstenilen Ceza 29.03.2018

ÖZGEÇMİŞ

Kosova’daki Türk Okulunda yıllardır çalışan öğretmen Kahraman Demirez, 29 Mart 2018’de MİT tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirildi. Gözaltına alınıp tutuklandı. 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Öğretmen Kahraman Demirez, halen cezaevinde tutuklu.

Kosova’daki Türk Okulunda yıllardır çalışan öğretmen Kahraman Demirez, Mart 2018’de MİT tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirildi. Özel uçakla İstanbul’a getirilen Demirez’in elleri arkadan kelepçeliydi ve yüzünde kendisine yapılan işkencenin izleri görülüyordu. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine konulan Demirez’e yargılanmasının sonunda “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Demirez’in “Uluslararası casusluk” suçlamasından ise beraat etmesine karar verdi. Öğretmen Kahraman Demirez, halen cezaevinde tutsak.

Kosova’da Demirez ile 5 Türk vatandaşı daha 2018’in Mart ayında MİT tarafından kaçırılmıştı. Yaşananların ardından 5’i öğretmen, biri de doktor olan Hizmet Hareketi gönüllülerinin Kosova Emniyet teşkilatında görevli polislerin yardımıyla kaçırıldıkları ve MİT’e teslim edildikleri bilgisi ortaya çıkmış ve ülkede ardından sorumlular hakkında soruşturma başlatılmıştı.

ÇİFTE SUÇ İŞLENDİ

Aralarında emniyet müdürünün ve amirlerin de olduğu toplam 22 polis hakkında açılan soruşturmada şüpheliler, adam kaçırma ve yargının verdiği sınır dışı etme kararı olmaksızın 6 ismi yabancı bir istihbarat örgütüne teslim etmekle suçlanıyor. Kosova Polis Müfettişliğinin açtığı soruşturmada dosyadaki 22 polisin suçlu olduğuna dair deliller de yer alıyor.

ÖZEL UÇAKLA GÖTÜRÜLDÜLER

Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Prof. Dr. Osman Karakaya ve Yusuf Karabina, Kosova’dan MİT tarafından özel bir uçakla Türkiye’ye getirilmişti. 6 isim, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

KOSOVA’DA HÜKÜMET KRİZİ YAŞANDI

Kaçırma skandalının ardından Kosova’da hükumet krizi yaşanmıştı. Avrupa Parlamentosu yetkilileri, Kosova’yı uyardı, sorumlulara ceza verilmesini istedi. Parlamento’da konuyla ilgili araştırma yapılmasına karar verilmiş, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaci, 6 kişinin tutuklanması ile ilgili bilgisinin olmadığını açıklamıştı. Thaçi, Türkiye tarafından daha önceden bazı isimler gönderildiğini, ancak listede bu kişilerin olmadığını ifade etmişti. Ardından da dönemin İstihbarat Şefi ve İçişleri Bakanını görevden almış, haklarında soruşturma başlatılması talimatını vermişti. Başbakan Ramuş Haradinay da olayla ilgili kendisinin bilgilendirilmediğini savunmuştu.

KAYNAKLAR:

https://www.boldapp.de/2019/08/15/6-turkun-kacirilmasinda-mite-yardim-eden-22-kosovali-polis-hakkinda-sorusturma-baslatildi/

Copyright © 2021 Tenkil Museum