İlhan Ataman
  • Ölüm Tarihi 18/12/2018
  • Öldüğü Yer Ankara
  • Ölüm Sebebi Kanser, üzüntü
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

Üç bini aşkın hakim ve savcı 15 Temmuz sonrasında bir günde darbe suçlamasıyla tutuklandı. Ailelerin hayatı alt üst oldu. O ailelerden biri olan Ataman ailesinde iki çocuk annesi İlhan Ataman, yaşananların üzüntüsüyle kanser oldu.  İlhan Ataman, tutuklu eşi Yargıtay Üyesi İbrahim Tufan Ataman’ı son bir kez göremeden hayata gözlerini yumdu. Çünkü eşinin kanserli İlhan Ataman’a bakmak için yaptığı tahliye talepleri sürekli reddedildi.
Tutuklu Yargıtay Üyesi İbrahim Tufan Ataman, 2.5 yıldır kanser olan eşi İlhan Ataman’ın tedavisine destek olabilme adına defalarca kez tahliye talebinde bulundu, ancak bu talepler defalarca reddedildi. İlhan Ataman’ın bilinci kaybolup yoğun bakıma kaldırılınca eş İbrahim Tufan Ataman’ın tahliyesi gerçekleştirilmesine rağmen artık çok geçti. Kanser hastası olan iki çocuk annesi İlhan Ataman eşini bir daha göremedi ve vefat etti.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gergerlioğlu, İbrahim Tufan Ataman’ın tutukluluğunun başından beri eşinin ağırlaşan sağlık durumu nedeniyle mahkemeden tahliye talebinde bulunduğunu ancak eşi İlhan Ataman’ın bilincini kaybedip yoğun bakıma kaldırıldığı 13 Aralık’ta tahliye edilmediğini, kısa süre sonra eşinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

2.5 yıl boyunca İbrahim Tufan Ataman’ın eşinin sağlık durumu nedeniyle yaptığı tahliye talebinin reddedildiğine değinen Gergerlioğlu, “İkna olmadılar, ölüm döşeğindeyken gelen tahliye” yorumunu yapmıştı:

“Ölüm döşeğinde tahliye..! Tutuklu Yargıtay üyesi İbrahim Tufan ATAMAN’ın 2.5 yıldır kanser olan eşi İlhan ATAMAN dün vefat etmis. Eşi ağır hasta olmasına rağmen tutuklu aylardır tahliye edilmedi. Bilinci kaybolup yoğun bakıma kaldırılınca ancak tahliye edildi ama çok geçti..!”

KAYNAKLAR:

https://ahvalnews.com/tr/hak-ihlalleri/yargitay-uyesi-esi-yogun-bakimlik-olunca-tahliye-edildi-es-kisa-bir-sure-sonra-da

Copyright © 2021 Tenkil Museum