İhsan Yıldız İlkokul Öğretmeni, Osmaniye Hoşgörü Koleji
  • Ölüm Tarihi 29/10/2021
  • Öldüğü Yer Gaziantep
  • Ölüm Sebebi Tutuklu ölüm, kanser
  • Defin Tarihi 30.10.2021, Gaziantep
  • Gözaltı Tarihi 19.02.2019
  • Gözaltı Yeri Gaziantep
  • Tutuklama Tarihi 21.02.2019
  • Tutuklayan Mahkeme Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi 2 yıldan fazla
  • Suçlama-İstenilen Ceza

ÖZGEÇMİŞ

En son Osmaniye’deki Hoşgörü Koleji’nde ilkokul öğretmeni olarak çalışan İhsan Yıldız, okullar kapatıldıktan sonra bir süre pazarcılık yaptı. Daha sonra hakkında Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında dosya açıldı. 19 Şubat 2019’da gözaltına alınıp 21 Şubat’ta Gaziantep H Tipi Cezaevine konulan Yıldız, Banka Asya hesabı, kapatılan okulda çalışmak ve Bylock kullandığı iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gazeteci Sevinç Özarslan’ın Bold’daki özel haberinde yer alan bilgilere göre, İlkokul öğretmeni İhsan Yıldız, 21 ay kaldığı Gaziantep H Tipi Cezaevinde dil kanserine yakalandı. Teşhis çok geç konuldu. Aylarca tahliye talepleri reddedildi. Teşhisten 4 ay sonra 4. evrede tahliye kararı çıktı. Ancak bu süreçte kemoterapiye kelepçeli götürüldü. 29 Ekim 2021’de ölen Yıldız, son günlerinde tanınmayacak hale geldi. Teşhiste o kadar geç kalınmıştı ki, doktor onu muayene ettiğinde dilinin tamamen alınması gerektiğini, tümörün ses tellerine kadar indiğini, boğazına delik açılması gerektiğini, ağzına yapay bir dil takılacağını, tat alamayacağını, konuşamayacağını belirtti.

AMELİYAT YARASI İYİLEŞMEDEN TUTUKLANDI
İhsan Yıldız, cezaevine girmeden bir ay önce sağ ve sol tiroitlerinin yanlarında oluşan kitle nedeniyle ameliyat olmuştu. Kitlelerin patoloji sonuçları temizdi, ancak doktoru 2-3 ayda bir kontrole gelmesini söyledi. Tedavisi devam ederken daha yarası iyileşmeden tutuklandı. Bir yıl sonra boğaz ağrısı şikayetiyle doktora götürüldü. Antibiyotik verip gönderdiler.
Daha sonra dilinde yara çıktı. Geçer diye bir süre kendisi hastaneye gitmekten kaçındı. O dönemde koronavirüs salgını Türkiye’de yeni başlamıştı, mahpusların sevk ve doktor işlemlerinde gecikmeler, aksamalar yaşanıyordu. Ayrıca birçok mahpus hastane dönüşünde hijyenik olmayan karantina hücresinde tek başına kalmak istemediği için hastaneye gitmemeyi tercih ediyordu.
DOKTOR ÇOK GEÇ KALINDIĞINI SÖYLEDİ
Dilindeki yara geçmeyince Yıldız’ın tomografisi çekildi. Ancak tomografinin sonucuyla ilgili kendisine kimse bir şey söylemedi. Aradan neredeyse 5 ay geçti. Nihayet 30 Temmuz 2020’de Gaziantep Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi’ne götürülen Yıldız’a dilkökü kanseri teşhisi konuldu ama hastalık ilerlemiş, 3. evrenin sonuna kadar gelmişti.
Çok geç kalındığını söyleyen doktorlar, Yıldız’a dilinin tamamen alınması gerektiğini, tümörün ses tellerine kadar indiğini, boğazına delik açılması gerektiğini, ağzına yapay bir dil takılacağını, tat alamayacağını, konuşamayacağını söyledi. İki yıl çocuklarından ayrı olan Yıldız böyle zor bir ameliyatı olmak istemedi.
KEMOTERAPİYE KELEPÇELİ GÖTÜRÜLDÜ
Ailesi infaz ertelemesi için başvuru yaptı. İstanbul Adli Tıp’ın verdiği raporla infazı 3 ay ertelenen Yıldız, teşhis konulduktan 4 ay sonra 20 Kasım 2020’de tahliye edildi. Hapisten çıktığında çok zayıflamış ve bitkin bir haldeydi. Cezaevinde başlayan kemoterapi tedavisine kelepçeli götürülmüş, dönüştü de karantina hücresinde kalmak onu iyice yıpratmıştı. Bir yıl toparlanabilmek için çok çabaladı ama olmadı. Durumu gün geçtikçe ağırlaştı, üç aylık infaz ertelemesi daha sonra 6 aylık süreçlerle iki kez daha uzatıldı.

29 Ekim 2021’de akşam saatlerinde vefat eden 42 yaşındaki İhsan Yıldız’ın cenazesi memleketi Gaziantep Yığınlı Köyü’ne defnedildi. Yıldız evli ve üç çocuk babasıydı.

“ÇOK KİLO VERMİŞ VE YIPRANMIŞ BİR ŞEKİLDE TAHLİYE OLDU”
Ailesi yaşadıkları hak ihlallerini şu sözlerle anlatmıştı: “Hastalığını hem biz hem kendisi çok geç öğrendi. Çok kilo vermiş ve yıpranmış bir şekilde tahliye oldu. Kemoterapiye hiç yanıt vermedi. İlk çıktığında doktorlar çok geç kalındığını söyledi. Sürekli kemoterapi aldığı için ciğerleri bitmiş. Doktorun söylediğine göre baş boyun bölgesindeki kanser çok hızlı ilerliyor. Hastalığın seyri de zaten çok zor geçti. Vücudunun her yerini sardı. Kulak, göz, boyun, yüz ve cilt yüzeyine yayıldı. Akciğerler de etkilendi. Tomografiyle ilgili zamanında bilgi verilse, 5 ay beklenilmese belki erken teşhis konulabilirdi.”

KAYNAK:
https://boldmedya.com/2021/11/13/hapiste-kanser-oldu-teshis-cok-gec-konuldu-ihsan-ogretmen-kansere-direndi-zulme-yenildi/

Copyright © 2021 Tenkil Museum