İbrahim Halil Özyavuz
  • Ölüm Tarihi 01/06/2018
  • Öldüğü Yer Silivri Cezaevi
  • Ölüm Sebebi İşkence
  • Defin Tarihi 05.06.2018, Harran
  • Gözaltı Tarihi 01.05.2018
  • Gözaltı Yeri İstanbul
  • Tutuklama Tarihi 05.05.2018
  • Tutuklayan Mahkeme İstanbul Sulh Ceza Mahkemeleri
  • Tutukluluk Süresi 1 aydan az

ÖZGEÇMİŞ

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan radyoloji uzmanı Dr. İbrahim Halil Özyavuz işkenceyle hayatını kaybetti. Cezaevine ziyarete gelen babasına işkence gördüğünü söyleyen Dr. Özyavuz’un ölümüne ‘intihar’ denildi. Ailenin itirazları üzerine yapılan incelemede Özyavuz’un cansız bedeninde darp izleri ortaya çıkınca ‘kendini darp ederek öldürdü’ açıklaması yapıldı. Aile bu açıklamaya da kabul etmeyince de ‘koğuş arkadaşları döverek öldürdü’ yalanı uyduruldu.

Onun hikayesi tıpkı Anadolu’nun diğer illerindeki gençler gibi yoksulluktan başarıya uzanan bir hayat hikayesiydi. Dr. İbrahim Halil Özyavuz,  Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde 2007 yılında pamuk toplayıp, ders çalışarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni girme hakkı elde etmişti. Üniversiteyi birincilikle bitirdi. 15 Temmuz sonrasında onbinlerce masum gibi o da Bylock gerekçesiyle Mayıs 2018 başında tutuklandı. Biray sonra ise Silivri Cezaevinde intihar ettiği kamuoyuna duyuruldu. Konuya ilk duyarlılığı gösteren insan hakları savunucusu ve milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu oldu. 3 Haziran 2018’de twitter hesabından konuya değinen Gergerlioğlu, “Bu kaçıncı intihar,kaçıncı zalimlik.! Bylock denilerek gözaltı sonrası Dr.İbrahim Halil Özyavuz Cerrahpasa birincisi, TUS 3. sü radyoloji uzmanı,  hekim 1 ay önce gözaltı sonrası 2 gün önce Silivri’de intihar etmis! Bugün Haseki yoğun bakımda vefat etmis. Bu hesap ahirete kalmaz.!” diye ölümünü duyurdu.

‘KENDİ KENDİNİ DARP EDEREK İNTİHAR ETTİ’ YALANINI ATTILAR

Polisin ve cezaevi yetkililerinin intihar söylemi kısa zamanda çürüdü. Özyavuz’un işkence altında hayatını kaybettiği iddiaları gündeme geldi. Gazeteci Cevheri Güven’in konuştuğu yakınları Özyavuz’un işkenceyle öldüğünü dile getirdi. Özyavuz’un bedeninde darp izleri ortaya çıkmıştı Bunun üzerine ölümüne intihar diyen resmi makamlar ağız değiştidi, ‘kendini darp ederek öldürdü’ diyerek akla ziyan bir yalan uydurdular. Daha sonra ise koğuş arkadaşları döverek öldürdü diyerek işin içinde sıyrılmaya çalıştılar.

İşkence altında ölümüyle ilgili etkin soruşturma yürütülmedi. 5 Haziran 2018 tarihinde Harran’da toprağa verilen İbrahim Halil Özyavuz’un ölümüyle ailesinden ve yakınlarından bilgi alan gazeteci Cevheri Güven, izlenimlerini yayınladığı video ile Bold Haber’de anlattı.

Güven, Özyavuz’un ölümüyle ilgili iddiları ve karanlıkta kalan noktaları şöyle özetlemişti: “Annesi ve babası vefat sonrası İstanbul’a gidiyorlar. Orada kendilerine İbrahim Halil Özyavuz’un intihar ettiği söyleniyor. Bunun üzerine aile, ‘Benim çocuğum intihar etmiş olamaz’ diyor. İntihar şekli ile ilgili önce kendisine birşey söylenmiyor. Sadece intihar ettiği söyleniyor.”

POLİSTEN ÇELİŞKİLİ İFADELER

“Bir süre sonra polislere ailenin baskısı artıyor. Bu sefer kolluk kuvvetleri ifadeyi değiştiriyor. Diyorlar ki, ‘kendisini darp ederek öldürmüş.’ Tabii bu aileye de mantıklı gelmiyor. Fakat polisin bunu söylemesinin bir sebebi var. Çünkü cenazenin üzerinde çeşitli darp izleri var.

Aile bunun mümkün olamayacağı yönünde baskı yapınca bu sefer üçüncü kez aileye verilen bilgi değişiyor. Son olarak koğuşta kalan arkadaşlarının kendisini darp ederek öldürdüğünü söylüyorlar. Bu da aileye mantıklı gelmiyor. Çünkü böyle bir cinayet söz konusu olsa hemen birilerinin hakkında yeniden gözaltına alınması, sorgulanması gerekirdi. Tekrar haklarında ayrı bir işlem başlatılması gerekirdi, delillerin toplanması lazımdı… Hiçbiri yok.”

‘BİZİ DE ÖLDÜRÜRLER, BURADA DEVLET YOK’

“Aile tekrar baskıyı artırınca polisin tavrı aileye karşı değişiyor. Artık onları çocuklarını kaybetmiş bir aile gibi değil, düşman bir aile gibi görmeye başlıyor. Ailenin üzerine geliyorlar ve aile sessizliğe bürünüyor.

Aile hastanede morgun önünde beklerken ilginç  bir şey oluyor. Orada cenazeyi almaya gelen arkadaşları babasının şöyle bir cümlesine şahit oluyorlar. Baba, ‘İki hafta önce ziyaretine gittiğimde oğlum cezaevinde işkence gördüğünü söyledi, inanmadım.’ diyor ve feryatla ‘Oğlumu öldürdüler’ diye bağırıyor.”

2007’de pamuk tarlasında hazırlandığı üniversite sınavını kazanarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne giren İbrahim Halil Özyavuz, okulu birinci olarak tamamlamıştı. 15 Temmuz sonrası onbinlerce kişiye tutuklama gerekçesi yapılan Bylock nedeniyle Mayıs 2018’te tutuklandı, bir ay içinde Silivri’den ailesine oğullarının cenazesi teslim edildi.

KAYNAKLAR:

https://ahvalnews.com/tr/cezaevlerinde-olum/cezaevindeki-doktor-ibrahim-halil-neden-oldu

Özyavuz’un babası: ‘Oğlumu da bizi de öldürürler, burada devlet yok’

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum