Hıdır Çalka Matematik Öğretmeni, Özel Eğitim Kurumu
  • Ölüm Tarihi 30/03/2016
  • Öldüğü Yer Somali
  • Ölüm Sebebi Terör saldırısı
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

Mogadişu’da Bedir Türk Lisesi’nde öğretmenlik yapan 2 çocuk babası Hıdır Çalka, 36 yaşında bir Matematik öğretmeniydi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden mezun oldu. 8 yıl Kenya’da görev yaptıktan sonra Somali’ye gitti. 6 aydır da Somali’deydi. Bir terör saldırısında hayatını kaybetti.

Teröristlerin saldırısında Çalka ile birlikte 6 kişi vefat etti. Bunlardan biri olan Kemale İsmailova Türkçe öğretmenliği yapıyordu. Yaralıları ve cenazeleri alması için Somali’ye güvenlik gerekçesiyle ambulans uçak gönderilmedi. Tarifeli uçakla getirildiler.

Eğitim gönüllüsü Hıdır Çalka, 10 yıldır gurbette matematik öğretmenliği yapıyordu. Kenya’dan iç savaş, terör ve yoksulluğun hakim olduğu Somali’ye gittiğinde yanında sadece 3 valizi, eşi ve 2 çocuğu vardı. Azeri vatandaşı Kemale İsmailova da Türk okullarında gönüllü olarak Türkçe öğretiyordu. İki çocuğuyla eylül ayında Somali’ye gitti. Teröristler, 30 Mart 2016 tarihinde Türk okulunun servis aracına kurşun yağdırdı. 10 yıldır gurbette öğretmenlik yapan Çalka, öğrencileri tarafından çok sevilen biriydi. Vefakar öğretmen, Somali’den önce Kenya’da görev yapıyordu. İsteği üzerine 6 ve 2 yaşında olan evlatlarını ve eşini alarak başkent Moğadişu’da Kıble Numa Kız Lisesine Müdür Yardımcılığı görevine başlamıştı.

Saldırıda Türk okulu öğretmenleri İsmailova ve Çalka şehadete ulaştı. İsmailova’nın öldüğünden habersiz 2 çocuğu kurşunlara hedef olarak yaralandı. Şoför, tercüman ve bir askerin de hayatını kaybettiği saldırıdan 5 kişi yaralı kurtuldu. Şehit öğretmenler geride 4 yetim çocuk ve asla unutulmayacak fedakarlıklarla dolu bir miras bıraktı.

Kenyalı öğretmen Adriana (Fadıma) da saldırıda şehit oldu

Türkiye’de cadıavı sürerken, Başkent Mogadişu’da okulun servis minibüsüne düzenlenen saldırıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan sadece kınama mesajı gelmişti. Saldırıyı kimin yaptığı ise henüz netleşmedi. Saldırıda Matematik Öğretmeni Hıdır Çalka ve Türkçe öğretmeni Kemale İsmailova ile şoförlük yapan Ali Ömer Salim, tercüman İsa Hacı, askerlik yapan Mohammed Ahmed şehit oldu. Saldırıda yaralananların isimleri şöyle; İngilizce öğretmeni Adriana Omama, Türkçe öğretmeni Merve Alkılıç ile öğrenciler Mirza Dakni ile kardeşler Nihat ve Nejat İsmailov.

Kanlı saldırıyla ilgili olayın tanıkları şunları anlatmıştı: “Somali Kıble Numa Kız Lisesi’nden hareket eden araç Bedir Türk Lisesi’ne gidiyordu. Araçta, 11 kişi vardı. Araç okuldan ayrıldıktan sonra 5 dakika sonra her gün kullandığı güzergahtan giderken karşı yönden gelen gri yolcu minibüsü aracımızın yolunu kesti. Minibüsün arkasından gelen araçtan servis aracının içine yoğun bir şekilde ateş açıldı. Saldırı neticesinde 5 kişi olay yerinde vefat etti. 5 kişide yaralandı.

KAYNAKLAR

http://www.samanyoluhaber.com/egitim-gonullusu-yarin-ebediyete-ugurlanacak-haberi/1251498/

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum