Hakan Çalışkan Emniyet Müdürü, Emniyet Genel Müdürlüğü
  • Ölüm Tarihi 31/07/2017
  • Öldüğü Yer İstanbul
  • Ölüm Sebebi İntihar-bunalım iddiası
  • Defin Tarihi 01.08.2017, Samsun

ÖZGEÇMİŞ

Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan makam odasinda ölü bulundu. Çalışkan’ın intihar ettiği iddia edildi. Oyaş 31 Temmuz 2017 tarihinde meydana geldi. Çalışkan’ın makam odasına giren görevli bir polis, Çalışkan’ı yerde hareketsiz yatarken buldu. Çalışkan’ın makam odasında hayatını kaybettiği belirledi. 2 çocuk babası olan Çalışkan, özellikle uyuşturucu konusunda ilçede büyük hassasiyet göstermesi ile biliniyordu. Çalışkan’ın Süleyman Soylu ile sorunları olduğu iddia edilmişti.

SOYLUNUN ARKADAŞI UYUŞTURUCU İLE YAKALANINCA BASKI KURULDU İDDİASI

Cumhuriyet’te Ahmet Şık’ın haberine göre, Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı rutin bir kontrol sırasında İçişleri Bakanı’nın oğlu Engin Levent Soylu’nun bir arkadaşı gözaltına alındı. Adli bir olay sebebiyle hakkında yakalama kararı bulunan kişi arkadaşı olan Engin Levent Soylu’ya telefon açtı ve yardım istedi. Oğul Soylu’nun arkadaşı, gözaltına alındığı bölge olan Silivri Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilerek nezarethaneye konuldu. Ancak bir süre sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı Ekrem Gülen, Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ı arayarak gözaltında bulunan şahsın serbest bırakılmasını istedi. Müdür Hakan Çalışkan’ın, talebe olumsuz yanıt vermesi üzerine iddiaya göre kendisine, “Şahıs Bakanın yakını ve serbest bırakılması isteniyor” karşılığı verildi.

Koruma Daire Başkanı Gülen’in talimatı üzerine oğul Soylu’nun arkadaşı serbest bırakıldı. Ancak konu Bakan Soylu ile aralarında husumet olduğu iddiaları basına yansıyan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’a aktarıldı. Bunun üzerine Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ı arayan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, kendisinden İçişleri Bakanı Soylu ve Koruma Daire Başkanı Ekrem Gülen’in sorumluluğunu belirten bir tutanak tutarak olayla ilgili resmi işlem başlatmasını istedi. Hem Ankara’dan hem de İstanbul’dan amirlerinin oluşturduğu baskıya dayanamayan Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan, 31 Temmuz sabahı makamında intihar etti.

OLAY GÜNÜ YAPILAN AÇIKLAMALAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden olay günü yapılan açıklamada, “İl Emniyet Müdürlüğümüz kadrosunda Silivri İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yapmaktayken 31.07.2017 günü vefat eden 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın, çalışma odasında henüz sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı kedisine ait beylik silahı ile intihar etmiş olduğu olay yeri incelemesinden sonra anlaşılmıştır. Konuyla ilgili tahkikata Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı devam etmektedir” denilmişti.

Cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu’na götürülen Çalışkan için aynı gün, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada ise şu bilgiler yer almıştı: “Silivri İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın 31/07/2017 tarihinde İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası’ndaki makam odasında saat 10.40’da ölü vaziyette bulunması olayına ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza olayın saat 10.57’de ihbar edilmesi üzerine derhal nöbetçi cumhuriyet savcısı ile olay mahaline gidilmiş, olay yerinin güvenliği sağlanmış, olayın tahkiki için acil ve gerekli önlemler alınmıştır. Olay yerinde yapılan ilk incelemelerde Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın makam odasındaki koltuğunda oturur vaziyette olduğu, başında ateşli silah yarası ve koltuğunun yanında zeminde beylik tabancası olduğu görülmüştür. Müdür Hakan Çalışkan’ın 31/07/2017 saat 01.10 civarında istirahat etmek üzere makam odasına geçtiği, saat 10.30 civarlarında özel kalem personeli tarafından önce telefon ile arandığı, telefonlara cevap vermemesi üzerine makam odasına girildiği, hareketsiz ve başından yaralı olduğunun görülmesi üzerine sağlık ekiplerine haber verildiği, ex olduğu anlaşılınca sıralı amirlere ve başsavcılığımıza haber verildiği tespit ve müşahede edilmiştir.

Adli yönden önem arz eden herhangi bir şüpheli duruma rastlanmamış, nöbetçi cumhuriyet savcısı ve adli tıp doktoru ile adli muayene işlemleri icra edilmiş ve cenazesi sistematik otopsi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir. Olayla ilgili olarak başlatılan adli soruşturma titizlikle ve çok yönlü olarak sürdürülmektedir. Silivri halkına, mesai arkadaşlarına ve kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan, 26 Aralık 2016 tarihinde Emniyet Müdürü Hakan Er’in yerine Silivri’ye Emniyet Müdürü olarak tayin olmuştu. 2 çocuk babası olan Çalışkan, özellikle uyuşturucu konusunda ilçede büyük hassasiyet göstermesi ile biliniyordu.

İntihar eden Silivri İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın cenazesine eşi Çiğdem Çalışkan’ın bakışları ve gözyaşları damga vurdu. İstanbul’da intihar eden Silivri İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın cenazesi, birgün sonra memleketi Samsun’un Terme İlçesi’nde düzenlenen törenl Soğukpınar Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynaklar:
https://www.evrensel.net/haber/351862/silivri-emniyet-muduru-caliskanin-intiharinda-bakan-soylu-iddiasi
https://www.haberler.com/intihar-eden-silivri-emniyet-muduru-caliskan-9890475-haberi/
https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-silivri-emniyet-muduru-hakan-caliskan-intihar-etti-1954104/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum