Gökhan Türkmen Memur, Türkiye Zirai Donatım Kurumu
  • Kacirilma Tarihi 07.02.2019
  • Kacirildigi yer Antalya
  • Gözaltı Tarihi 06.11.2019
  • Gözaltı Yeri Antalya
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi

ÖZGEÇMİŞ

15 Temmuz sonrası KHK ile memuriyetine son verilen Gökhan Türkmen MİT tarafından kaçırıldıktan yaklaşık 9 ay sonra bulunabildi. Türkmen, devlet görevlilerinin kendisine işkence yaptıklarını ve yalan ifade tutanaklarını zorla imzalattıklarını mahkemede açıklayabilen ilk mağdur oldu. Türkmen şu an cezaevinde ve ailesi de tehdit altında.

7 Şubat 2019’da kaçırılan Gökhan Türkmen, Hizmet Hareketi’yle ilişkili olduğu gerekçesiyle OHAL döneminde Türkiye Zirai Donatım Kurumu’ndaki işinden atılan 42 yaşında bir kimyagerdi.

15 Temmuz’dan sonra 9 Ağustos 2016’da evi ağır silahlı 7 kişilik Özel Harekat ekipleri tarafından basılan Gökhan Türkmen işkence göreceği korkusuyla teslim olmayıp saklanmaya başlamıştı. Yaklaşık 2 buçuk yıl kaçak durumda yaşayan Gökhan Türkmen bu süre zarfında ailesiyle görüşmedi ancak zaman zaman annesini aradı. Kaçırılmadan 10 gün kadar önce son kez oldukça tedirgin biçimde annesini arayan Türkmen yakınlarına, “Eğer benden bir hafta haber alamazsanız suç duyurusunda bulunun” ifadesini kullanmıştı.

Bu sözlerinden sonra annesi haber alamayınca Antalya Emniyeti’ne giderek durumu bildirmiş fakat Emniyet’ten “Oğlunuzun arabası 10 gün önce Ankara’nın Ulus semtinde görüldü” bilgisi verilmişti. Ancak ailesi Türkmen’in otomobilinin iki yılı aşkın süredir Antalya’da garajda, üstü brandalı olarak park halinde durduğunu, Ulus’ta görülmesinin imkansız olduğunu belirtmişti.

Türkmen’le ilgili gariplikler bundan ibaret değildi. 15 Temmuz’dan sonra kredi kartını eve bırakıp ayrılan ve bir daha hiç kullanmayan Gökhan Türkmen’in kredi kartından alışveriş yapıldığı ve adına iki adet hat açıldığı tespit edilmişti. Avukatların bu iki hattı kimin açtığı, kimlerin üzerine açtırıldığına ilişkin suç duyurusu da sürüncemede bırakılmıştı.

Aile, açılan bu iki hat ve aracın Ankara Ulus’ta görüldüğü bilgisinin kurgu olduğunu, Gökhan Türkmen’in üzerine bir suçun yıkılmaya çalışılıyor olabileceğini düşünüyordu.

TÜRKMEN AYLAR SONRA EMNİYETTE BULUNDU

Yaklaşık 9 ay kendisinden haber alınamayan, 6 Kasım 2019 tarihinde emniyette ortaya çıkan ve halen Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gökhan Türkmen, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ilk kez kendisine yapılanlara ilişkin konuştu.

Türkmen, 7 Şubat’ta Antalya’da polis yelekli 3 kişi tarafından kaçırıldığını aylarca ağır tehdit, işkence ve taciz altında kaldığını belirtti. Kaçırılma olayının ardından 4-5 saatlik bir araç yolculuğu ile bir yere getirildiğini anlatan Türkmen daha sonra aylar süren bir işkence sürecinin başladığını söyledi. En sonunda da yine Antalya’ya getirildiğini belirten Türkmen, sanki Antalya’da bulunmuş gibi işlem yapıldığını öne sürdü. Gözaltında avukat istememesi yönünde baskı yapıldığını belirten Türkmen, düzgün bir avukatlık hizmeti alamadığını birtakım ifadelerin kendisine yazdırılıp imzalatıldığını iddia etti.

Türkmen, avukatı olarak salonda bulunan Ayşegül Güney’i ise azlettiğini söyledi. Türkmen, mahkemede eşi, kendisi ve ailesi için itiraflara da zorlandığını belirtti.

Tutuklanarak Ankara Sincan Cezaevine gönderilen Gökhan Türkmen’in eşi Zehra Türkmen’de bir süre önce tutuklandı.

KAYNAKLAR:

https://boldmedya.com/2019/02/26/salim-zeybek-ve-gokhan-turkmen-mit-tarafindan-kacirildi/

https://www.tr724.com/gokhan-turkmen-ilk-kez-konustu-aylarca-agir-iskence-ve-taciz-altinda-kaldim-avukatimi-azlediyorum/

-https://kronos34.news/tr/kacirildiktan-6-ay-sonra-ortaya-cikan-gokhan-turkmenin-esi-de-tutuklandi/

Copyright © 2021 Tenkil Museum