Feridun Maden Çocuk,
  • Ölüm Tarihi 21/11/2017
  • Öldüğü Yer Ege Denizi-Midille Adası
  • Ölüm Sebebi Ege'de boğulma
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

675 sayılı KHK ile mesleklerinden ihraç edilen ve mal varlıklarına el konulan Nur Maden (36) ve Hüseyin Maden (40) çifti, haklarında tutuklama kararı da çıkarılınca çocuklarının geleceğinden endişe ederek ülkeyi terk etme kararı aldı.
Hizmet Hareketi’ne yönelik yoğun baskılar sebebiyle iş bulamayan ve çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele eden Hüseyin Maden’in insan kaçakçılarının istediği yüksek meblağları karşılayacak gücü yoktu. Arkadaşlarından aldıkları borç para ile şişme bot ayarlayan öğretmen çift 7,10 ve 13 yaşlarındaki çocuklarını da yanlarına alarak 28 Ekim 2017 günü Ege’den Yunanistan’ın Midilli Adası’na doğru yola çıktı. Ege sularına açılan Maden ailesinin ebeveyinlerinin her ikisi de öğretmendi. Aile son yolculuğuna çıkmıştı.

Ailelerine gönderdikleri, “Işıkları gördük, adaya çıkıyoruz” mesajı, onlardan alınan son bilgi oldu. Ölüm yolculuğunda, bindikleri bot alabora oldu ve 5 kişilik ailenin tümü boğularak hayatını kaybetti. Acı olay, yaklaşık 20 gün sonra (21 Kasım 2017) çocukların cesetlerinin Midilli’de kıyıya vurmasıyla ortaya çıktı.

Evine yapılan polis baskınları yüzünden son bir yıldır saklanmak zorunda kalan ve hayatı her geçen gün biraz daha zorlaşan Hüseyin Maden, KHK ile mesleğinden atılmadan evvel başarılı bir geçmişe sahipti. TÜBİTAK projelerinde üstlendiği roller Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde öldüğü güne kadar yer aldı. Ne var ki Maden ailesinin kıyıya vuran cesetleri medyada yer almaya başlayınca koca bir aileyi ölüme sürükleyenler büyük bir paniğe kapılarak aynı gün başarılı fizik öğretmenine dair paylaşılan bilgileri alelacele siteden kaldırdı.

Copyright © 2021 Tenkil Museum