Feride Afşar Ev hanımı, hayırsever,
  • Ölüm Tarihi 08/09/2018
  • Öldüğü Yer Niğde
  • Ölüm Sebebi Alzheimer
  • Defin Tarihi 09.10.2018,

ÖZGEÇMİŞ

Niğde’nin hayırsever iş adamı 86 yaşındaki Celal Afşar, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiası ile kızı ve damadıyla birlikte tutuklanınca, bakımını üstlendiği Alzheimer hastası eşi Feride Afşar’la ilgilenecek kimse kalmadı. Feride hanım eşi ve ailesi yanında yokken yapayalnız hayata gözlerini yumdu.

Niğde 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmada Afşar, eşinin sağlık durumunun ciddiyetinden bahsedip, kendisine bakmak zorunda olduğunun altını çizmesine rağmen tutukluluğunun devamına karar verildi.

Muhalefet partisi vekilleri bu hukuksuzluğa sessiz kalmadı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu sosyal medya hesabından 8 Eylül 2018’de tutuklanan Celal Avşar’ın yaşadıklarını duyurdu: “Celal Avşar 85 yaşında, birçok hastalıkla muzdarip ve 5 gün gözaltında tutuldu. Dün Niğde’de kızı ile birlikte tutuklandı. Eşi yatalak ve ölüm döşeğinde. Bu yaşta bir insanın tutuklanması vicdanın tükenmesidir, zulümdür. Bunu hangi hukukla açıklıyorsunuz” diyerek Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanına seslenmişti.

Bu itirazlara karşın Celal Afşar tahliye edilmedi. Ölüm döşeğindeki yatalak eşi Feride Afşar ise ailesi yanında yokken yapayalnız, hayata gözlerini yumdu.

Terörist denilerek 86 yaşında cezaevine konan Celal Afşar’ı ve ölüme terkedilen bakıma muhtaç eşi Feride Afşar’ı devlet kanalı TRT, ‘Ömür Dediğin’ adlı programa konuk etmiş ve tanıtım videosunda Afşar çifti ile ilgili şu paylaşımda bulunmuştu: “Kendini öğrencilere adamış bir gönül insanı Celal amcayı dinlerken mest olacak ve Niğde’de yaptırdığı eğitim yuvasına, hoş sohbetine, eşine duyduğu sevgiye hayran kalacaksınız.”

Kaynaklar:

86 yaşında tutuklanan Niğdeli Hayırsever Hacı Celal Afşar’ın eşi Feride Afşar hakka yürüdü

https://www.yeniasya.com.tr/gundem/86-yasindaki-is-adami-tutuklandi_466971

Copyright © 2021 Tenkil Museum