Fatih Terzioğlu Yönetmen, Samanyolu TV
  • Ölüm Tarihi 24/08/2020
  • Öldüğü Yer İstanbul
  • Ölüm Sebebi Tutuklu ölüm, kanser
  • Defin Tarihi 24.08.2020, Manisa
  • Gözaltı Yeri İstanbul
  • Tutuklayan Mahkeme İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri
  • Tutukluluk Süresi 21 ay

ÖZGEÇMİŞ

Samanyoulu TV ‘de yönetmen olan Fatih Terzioğlu,  çalıştığı kurum Tenkil sürecinde kapatılınca hayatını devam ettirebilmek ve evinin geçimini sağlamak için dönercilik yapmaya başladı. Fakat rejim onu rahat bırakmadı. Telefonuna gelen 15 tane dua mesajından dolayı tutuklandı. Yargılamalar sonucu 6 yıl 3 az hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinde rahatsızlanan Terzioğlu tüm itirazlara rağmen tahliye edilmedi. 25 Haziran 2020’de mide kanseri teşhisi kondu. Eşi Esra Terzioğlu sesini sosyal medyadan duyurmaya çalıştı.  Hastalığı son evreye ulaştığında kamuoyu baskısıyla tahliye edildi. Fakat hastalığı son evreye gelmişti. 24 Ağustos 2020’de tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Fatih Terzioğlu 20 Ocak 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Anne ve babasını küçük yaşlarda kaybetti. Çocukluğu ve gençliği  öğrenci yurtlarında geçti. Niğde Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra 2003 yılında Samanyolu Tv’de işe başladı. Çeşitli programlarda görev aldı. 2004 yılında yönetmen yardımcısı olarak aynı kurumda drama bölümüne geçti ve Şubat Soğuğu, Sırlar Dünyası, Kollama, 4. Osman, Şefkat Tepe, Kendi Okulumuza Doğru gibi birçok dizide görev aldı. En son Samanyolu Tv’de yayınlanan Sungurlar dizisinde 2.yönetmenlik yaptı.

Samanyolu Tv’den çalışma arkadaşı  Metin Yıkar Fatih Terzioğlu’nu şöyle anlatmıştı:

“Sinema filmlerine, televizyon dizilerine, setlere, kameralara, müziğe, ışığa meraklı sanatçı bir gençti Fatih Terzioğlu. Yetenekli ve bir o kadar da çalışkan. Yolu, üniversite hayatının sonlarında (benim ve meslektaşlarımız gibi.. ) Samanyolu Tv ile kesişti. Hayalini kurduğu sektörün kapısından adımını attı. İlk işi dizi filmde 4. asistanlıktı. Zamanla yardımcı yönetmenliğe sonra da ikinci yönetmenliğe yükseldi. Hakkını vere vere mesleğinde yükseliyordu. Ekibin gülen yüzüydü Fatih, ağır çalışma şartlarındaki dizi setlerinin her daim moraliydi. Çalışırken hayatını değerli eşi Esra ile birleştirdi, iki de güzel evlatları oldu .İş hayatı da, aile hayatı da güzel gidiyordu.

Türkiye karanlık o tünele girene kadar.

2015 yılında çalıştığımız kurum, Erdoğan rejimi tarafından kapatıldı. Kimimiz hapse girdi, kimimiz yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. Kalanlar fişlendi, hiç kimse iş vermedi.

Fatih de çaresizdi. Bahar hazana dönmüştü.

Mesleğini yapabileceği bir ortam, derdini anlatıp yardım bulabileceği kimseler de kalmayınca, helal rızık için bir kaç arkadaşıyla döner dükkanı açtı. ‘Bugünler geçince yeniden diziler, filmler yaparım’ hayalleri kuruyordu. Fakat Terzioğlu’nun bu hayalleri gerçekleşemeden onu cezaevine gönderdiler. Telefonuna gelen 15 dua mesajından yargılanıyordu. Yargılamalar sonucu 6 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Cezası Şubat 2020’de Yargıtay tarafından onaylanan Terzioğlu o günden beri anti-depresan kullanıyordu. 2020 yılı Ramazan Bayramından sonra kusma şikayetleri başlayınca cezaevi kampüsü içindeki hastaneye kaldırılan Terzioğlu, serum verilip tekrar hastaneye gönderildi ve tek kişilik hücrede karantinaya alındı. 88 kilo ile hapse giren Terzioğlu bir ayda 30 kilo kaybetti.

22 Haziran 2020’de yapılan kapalı görüşe giden eşi Esra Terzioğlu, Bold Medya’ya verdiği röportajda “Dün görüşe gittim. Berbat bir haldeydi. Dehşet derecede çok kilo vermişti. Camın önüne kafasını dayadı. Benimle konuşurken gözleri kapanıyordu. Cama tıkladım, ‘Fatih kendini bırakma, beni dinle’ dedim. Onu mutlu edecek şeyler anlatıyorum, gülemiyor. Konuşamıyor, kendini ifade edemiyor, işaretle bir şeyler gösteriyor. Sadece herkesin ona dua ettiğini, neler yaptığını duyunca ağladı ağladı, gözlerinden ip gibi yaş akıyor.” demişti.

TWİTTER’DA İKİ ETİKET AÇILDI

Fatih Terzioğlu için sosyal medya platformu Twitter’da iki etiket açıldı. SesVer FatihÖlüyor ve FatihTerzioglu AcilTahliye etiketlerine birçok sosyal medya kullanıcısı destek vererek eşinin sesini duyurmasına yardımcı oldu. Eşi Esra Terzioğlu Boldmedya’da şunları söyledi:

DOĞRU DÜZGÜN MÜDAHALE YAPILMIYOR”

Hastalandığını öğrendikten sonra eşini ilk kez 22 Haziran 2020’da, kapalı görüşte gören Esra Terzioğlu, karşılaştığı manzara karşısında şok olduğunu, eşini tanıyamadığını söyledi. Video mesaj yayınlayarak sesini duyurmaya çalışan Terzioğlu, eşinin halini anlatırken gözyaşlarını tutamadı:

“Dün görüşe gittim. Berbat bir haldeydi. Dehşet derecede çok kilo vermişti. Camın önüne kafasını dayadı. Benimle konuşurken gözleri kapanıyordu. Cama tıkladım, ‘Fatih kendini bırakma, beni dinle’ dedim. Onu mutlu edecek şeyler anlatıyorum, gülemiyor. Konuşamıyor, kendini ifade edemiyor, işaretle bir şeyler gösteriyor. Sadece herkesin ona dua ettiğini, neler yaptığını duyunca ağladı ağladı, gözlerinden ip gibi yaş akıyor.”

“MR ÇEKİLMEDİ, KORONA TESTİ YAPILMADI”

Cezaevi yönetiminin kendisine verdiği bilgilerin doğru olmadığını da belirten Terzioğlu şöyle devam etti: “Çünkü e-Nabız’dan ne yapılıp ne yapılmadığını görüyorum. Eşime de sordum yapılmamış, MR’ı çekildi diyorlar, çekilmemiş. Korona testi negatif çıktı diyorlar, test yapılmamış. Dünden beri bir şey yapmaya çalışıyoruz. Ama ben sesimi daha fazla duyurmak istiyorum.”

Mide kanseri teşhisi konulan Fatih Terzioğlu hastalığının son evresine gelmişti. 50 kilo kaybı ve günden güne ağırlaşmasına rağmen tahliye edilmeyen Terzioğlu kamuoyu baskısı sonucu tahliye edildi. Tahliyesinin ardından yoğun bakıma alınan genç yönetmen tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

GERGERLİOĞLU: TERZİOĞLU GECİKMİŞ TEŞHİS VE TEDAVİNİN KURBANI OLDU

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Fatih Terzioğlu’nun ‘gecikmiş teşhis ve tedavinin kurbanı olduğunu belirterek, “Bir yürek yakan ölüm daha. Kanser hastası Fatih Terzioğlu vefat etti. OHAL mağduru Terzioğlu gecikmiş teşhis ve tedavinin kurbanı oldu. İnfaz ertelemesi de gecikti, çıktı ama çok geçti!!! Tahliye sonrası bana ‘cezaevlerinde sesini duyuramayan çok kişi, büyük dramlar var’ demişti” ifadelerini kullandı.

Erdoğan rejimi geride gözü yaşlı bir eş ve 2 tane dünya güzeli çocuğu bıraktı. Fatih Terzioğlu  24 Ağustos 2020’de memleketi Manisa Turgutlu’da toprağa verildi.

KAYNAKLAR

https://kronos34.news/tr/4-evre-mide-kanseri-teshisi-konulduktan-sonra-tahliye-edilen-yonetmen-fatih-terzioglu-hayatini-kaybetti/

https://www.tr724.com/bir-can-daha-gitti-fatih-terzioglu-hayatini-kaybetti/

https://www.tr724.com/bu-gulusu-soldurdular/

https://boldmedya.com/2020/06/25/tutuklu-yonetmen-fatih-terziogluna-mide-kanseri-teshisi-konuldu/

Copyright © 2021 Tenkil Museum