Erkan Irmak Öğretmen,
  • Kacirilma Tarihi 17.02.2019
  • Kacirildigi yer İstanbul
  • Gözaltı Tarihi 28.07.2019
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara Ağır Ceza Mahkemesi

ÖZGEÇMİŞ

Öğretmen Erkan Irmak, İstanbul’da evinin önünde 17 Şubat 2019’da kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Yakınlarının kayıp başvuruları aylarca cevapsız kaldı. Eşine 6 ay sonra gelen telefonla Irmak’ın Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında olduğu bildirildi. Irmak, diğer kayıplar Yasin Ugan, Salim Zeybek ve Özgür Kaya ile aynı anda birden ortaya çıkıverdi.

Erkan Irmak 17 Şubat 2019’da kaçırıldı, kendisinden aylarca haber alınamadı. Yakınları gerekli tüm mercilere Erkan öğretmenin kayıp olduğu ve kaçırıldığından şüphelendikleriyle ilgili başvuruları yaptı ancak hiçbir sonuç alamadı. Aradan geçen yaklaşık 6 ayın sonunda gelen bir telefonla ailesi Erkan Irmak’ın Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında olduğunu öğrendi.

Bu haberin ardından, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Ankara Tabip Odası (ATO) ile Hak İnisiyatifi, 2019 yılı içinde çeşitli tarihlerde kaçırıldıkları öne sürülen Yasin Ugan, Erkan Irmak, Salim Zeybek ve Özgür Kaya’nın durumuna ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD MYK üyesi akademisyen Kerem Altıparmak, Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, kayıplardan Mustafa Yılmaz ile Gökhan Türkmen’nin aileleri ve avukatları katıldı.

“DEVLETİN İÇİNDE ÖZEL BİR YAPI VAR”

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, ortak açıklamayı okuyan Türkdoğan, “Bu olayda aklımıza gelen tek şey, devletin içinde özel bir yapı bu kaçırmaları yapmakta ve bunlara kimse ses çıkarmamaktadır. Türkiye artık kendi içindeki bu özel yapıları tasfiye etmek zorundadır. Hiç kimse bize ‘biz GBT sonucu bunları bulduk’ demesin. Türkiye bir kanun devleti ise kanunlarına uymak zorundadır. Özellikle dört kişinin akıbetini öğrendik fakat, hala Mustafa Yılmaz ile Gökhan Türkmen’den haber yok.” diye konuştu.

ETKİLİ SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMELİ

Türkdoğan, 2019 yılının Şubat ayının farklı günlerinde Salim Zeybek, Gökhan Türkmen, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Mustafa Yılmaz’ın zorla kaçırıldığı bilgisini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Kamuoyuna yansıyan bilgilerden 28 Temmuz 2019’da akşam saatlerinde ailelerini arayan polislerin; ailelere Salim Zeybek, Erkan Irmak, Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın rutin GBT kontrollerinde gözaltına alındığını, Emniyet binasında olduklarını ilettiği, sabah aileler ve avukatların TEM’e giderek görüşme yapmak istediği, akşam saatlerinde ailelerden 1 kişiye 5 dakikalık görüşme izni verildiği ancak gözaltına alınan kişilerin avukatları ile görüşemediği’ öğrenilmiştir. Kaçırılmanın nasıl gerçekleştiği, kimlerin sorumlu olduğu, bugüne kadar nerede oldukları ve ne tür uygulamalara maruz kaldıkları etkili bir soruşturma yürütülerek ortaya çıkartılmalı ve sorumlu olan kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmalıdır.”

ALTIPARMAK: “NEDEN AVUKAT İSTEMESİNLER?”

Daha sonra konuşan Kerem Altıparmak ise altı kayıptan bulunan dört kişiye yapılan muamelelerin şüphe ve endişeleri arttırdığının altını çizdi. Altıparmak şunları söyledi:

“Aileler kayıplardan çok kısa bir süre sonra savcılığa başvurarak talepte bulundular. Bu talepler içerisinde aslında bu kayıpların nasıl gerçekleştiğini, ortaya çıkarılacağını, ortaya koyabilecek delil toplanmasını talep ettiler. Bildiğimiz kadar bununla ilgili savcılıkta hiçbir çalışma yapılmadı. Bir diğer konu kayıp vakası olan durumlarda çok istisnai durumlar dışında gizlilik kararı verilemez. Ailelerin ve kamuoyunun bu kayıplar ile ilgili soruşturmanın nasıl yürütüldüğüne dair bilgiye ulaşma hakları vardır. Aileler bizim tespit ettiğimiz kadarı ile bu haklarından tamamen mahrum bırakılmıştır. Şimdi bakın bu hikayede insanlar altı aydır kayıp. Altı ay sonra ortaya çıkıyorlar ve iddiaya göre diyorlar ki biz müdafi istemiyoruz. Şimdi altı aydır kayıp olan bir insan neden avukat istemesin. Bunun mantıklı hiçbir açıklaması yok. Siz altı ay kayıp olacaksınız, durumunuz akıbetiniz belli olmayacak, ortaya çıkacaksınız ve ardından diyeceksiniz ki, ‘ben hiçbir hakkımın gözetmek istemiyorum.’ Hekime çıktılar mı bu hala bir muamma. Hangi hekime çıktıkları muamma. Bu süreç tam da işkence delillerinin varsa kaybedilmesi için en kritik süreçtir.”

“BU KİŞİLER 6 AYDIR NEREDEYDİ?”

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut da, insanların yaşam ve özgürlük alanlarının kendi kurumlarını ilgilendirdiğini belirterek, ATO olarak kaçırılanların sağlık denetimini yapmak istediklerini aktardı.

Kaçırılma olaylarını baştan beri takip eden ve kaçırılanların sesini duyurmaya yönelik çalışmalar yürüten HDP Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da kamuoyunda, GBT’ye takıldığı söylenen isimlerin bazılarının kaçırıldığına dair görüntüler olduğuna dikkati çekti.

Söz konusu vatandaşlardan bazılarının eşlerinin ve çocuklarının gözü önünde siyah Transporterlarla kaçırıldığını hatırlatan Gergerlioğlu,  “Dün gece ‘bir operasyonla alındı’ dendi, bugün ise ‘yolda yürürken GBT taramasında yakalanmış’ deniyor. Bu kişiler 6 aydır neredeydi? Güya bu insanlar bir yerde yürüyüş yaparken GBT’ye takılıp, Emniyet’e götürülmüş. İnsanların 6 ay boyunca yaşam hakkı ihlal edildi. Halen ciddi bir açıklama yok!” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu, altı aydır kayıp olan altı KHK’lıdan dördünün aileleri ile ilk görüşmesini de yaptı. Görüşmeyi, “Sıkıntılı, içe sinmeyen bir görüntü var.” sözleri ile değerlendiren Gergerlioğlu, sosyal medya üzerinden şunları söyledi:

“Kaçırılanlarla görüşen eşleri dinledim, hep aynı şeyler… Çok zayıflamışlar, ürkek ruh hali, özel avukat istemiyor, olayın kapatılması, Twitter hesaplarının kapanması ve uluslararası başvuruların iptalini istiyorlar. Hep aynı istekler… Sıkıntılı, içe sinmeyen bir görüntü var.”

Erkan Irmak, diğer kayıp ve kaçırılma mağdurları gibi 6 ay sonra Ankara Emniyeti’nde ortaya çıktı.

KAYNAKLAR:

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/07/31/kerem-altiparmak-alti-aydir-kayip-olan-biri-neden-avukat-istemesin

http://www.samanyoluhaber.com/yeni-bir-kacirilma-vakasi-daha-evinin-onunden-kacirilan-erkan-irmak-nerede-haberi/1320153/

https://www.tr724.com/devlet-haydutlugu-itiraf-etti-kacirilanlar-elimizde/

http://www.haberdar.com/gundem/kacirilan-erkan-irmak-in-avukati-savcilik-kayiplarla-ilgili-sorusturma-yapmiyor-h143900.html

http://www.samanyoluhaber.com/kacirilanlar-cok-zayiflamis-urkek-ruh-hali-var-haberi/1329322/?fbclid=IwAR0nBMbOv3oclceKa3KS5Fw2uGLtLp7aW9glfH64ZyrrfgyuF-RyqSb5lHg

Copyright © 2021 Tenkil Museum