Ergülü Yıldız Okul müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı
  • Ölüm Tarihi 24/11/2016
  • Öldüğü Yer Çorum
  • Ölüm Sebebi İntihar-bunalım
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

Orta okul müdürlüğü yapan 47 yaşındaki Ergülü Yıldız , yasadıklarına dayanamayıp kendisini asarak intihar etti. Çorum’un Sungurlu ilçesinde bir orta okulda müdürlük yaparken Hizmet Hareketine yönelik  sürdürülen ‘cadı avı’  ve Tenkil süreci kapsamında açığa alınan öğretmenlerden biriydi.  47 yaşındaki Ergülü Yıldız bunalıma girdi, kendisini asarak intihar etti.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Ergülü Yıldız  24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hayatına son verdi. İntiharı sonrasında eğitim camiasında ve özellilke sendika çevrelerinde ciddi tepki oluştu. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Ergülü Yıldız’ın üyelerinden biri olduğunu belirterek, “Ergülü son olsun, hoyratlıklar son bulsun. Masum bir insanı şüphe üzerine alıp altı boş olduğu anlaşıldıktan sonra geri iade yerine bekletmek, intihar ve travmalara fırsat vermektir” açıklaması yapmıştı. Yine aynı haberde yer alan bilgiye göre, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise haksız yere kamudan ihraç edilmeler ve açığa almaları sert dille eleştirdi. Koncuk, “Doğru düzgün soruşturmaya tabi tutulmadan mesleklerinden ihraç edilen insanlar AİHM’e giderse ve AİHM’de devleti tazminata mahkum ederse, babanızın çiftliğini satarak mı bu tazminatı ödeyeceksiniz”diye sordu.

ARKADAŞLARI VE MESLEKTAŞLARI: HAKSIZLIKLAR SÜRERSE İNTİHARLAR DA SÜRER

Ergülü Yıldız’ın intihar haberlerinin altına yorum yazan meslektaşlarından biri Yıldız’ın ve haksız yere görevden uzaklaştırılan onbinlerce eğitimcilerin yaşadığını şu cümlelerle özetlemişti: “Bu kafa ile hak aramak , haksızlık yapanlarla birlik olmaktır. İnsanlar ne ile suçlandığını bilmeden açığa alındı hatta meslekten atıldı neyin açıklaması , suçunu bilmeyen açıklamayan intiharı mı açıklayacak. Muhtemelen intihar etmeseydi kim dedi intihar et diye düşünüp olayı unuttular dahi. Sanırım intihar eden sayı 43 oldu ki bu sayı ilerleyen aylarda daha çok olacaktır.

Çünkü, ev kirasını ödeyemeyen , kredi borcunu ödeyemeyen insanlar olacak önümüzde çetin kış sartlar ısınma barınma fiyatları da dahil olunca , ümitler bitiyor ayrıca geçen 3 ay içerisinde var olan birikimler de tükendi ayrıca bizim bu işte suçumuz yok döneceğiz ümidi de kalmadı toplumun içine çıkacak yüz kalmadı , aileler bölündü , çocuklar bir yerde anne baba başka yerde yani sonun başlangıçına doğru hızla yol alınmakta.

Malesef bunlar göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki aylarda intihar edenlerin sayısı artar. Suçsuz olduğu halde görevinden uzaklaştırılan veya ihraç edilenlerin hakkını kim verecek kim savunacak hepinizi Allaha havale ediyorum. Eğitimbirsen bu olaylarda seninde darbeciler kadar sorumluluğun var sana üye olan insanların hakkını savun yoksa darbecilerden farkın ne?

Yazıklar olsun haksızlık karşısında sessiz dilsiz şeytanlara. Sanmayın bu yanınıza kalır Rabbim sizden de hesabını sorar, darbeye karışanın halka silah çeken veya böyle bir şey düşünenin de belasını versin. Son olarak devlet ve yöneticileri aklı selimle düşünmeli ve hızlı bir şekilde haklı ile haksız ayırmalı. İnsanları boş boşuna intihar eşiğine getirmemeli.”

Kaynaklar:

https://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/yandas-sendikalar-bile-ergulu-ogretmenin-olumune-isyan-etti-1535397/

Çorum Time sitesi haberi-https://www.corumtime.com/tahir-eskil-aciklama-bekliyor/

Copyright © 2021 Tenkil Museum