Erdoğan Taylan Eğitimci,
  • Kacirilma Tarihi 19.02.2018
  • Kacirildigi yer Azerbaycan

ÖZGEÇMİŞ

Kayıp ve kaçırılmalar Ankara ve İstanbul gibi yurtiçindekiler ile sınırlı kalmadı. MİT’in ülkelerin hukuk dışı yapılarıyla teması ile kayıp ve kaçırılmalara yurtdışına taşındı. Azerbaycan’da ikamet eden ve oturumu olan eğitim gönüllüsü Erdoğan Taylan 19 Şubat 2018’de kaçırıldı.

Olaylar 5 Ocak 2018’de Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin, Gülen Hareketine mensup oldukları gerekçesiyle Erdoğan Taylan hakkında gıyabi tutuklama kararı vermesiyle başladı. Bu karara istinaden, Taylan ikamet ettiği Azerbaycan’da 8 Şubat 2018’de Türkiye’ye iade edilmek üzere göz altına alındıktan sonra Bakü Nerimanov Rayon Mahkemesi’nce tutuklandı. 11 gün boyunca tutuklu kalan  Erdoğan Taylan Azerbaycan’da 19 Şubat’taki ilk duruşmada tahliye edildi. Mahkeme çıkışında kaçırılan Taylan’dan bir daha haber alınamadı. Yetkili makamlara başvuran yakınları Taylan’ın kendisi gibi 5 Türk ile (İsa Özdemir, Mehmet Çelik, Ayhan Seferoğlu, Faik Semih Başoğlu) MİT tarafından kaçırılarak Azerbaycan’dan Türkiye’ye götürüldüklerini öğrendi.

Azerbaycan’da yasal oturma statüsü bulunan söz konusu 5 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kaçırılmasına Azerbaycan makamlarının göz yumduğu ya da MİT’e bizzat teslim ettikleriyle ilgili bilgiler ortaya çıkarken, konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı.
Mahkeme yaptığı inceleme sonucunda, 5 mağdurun başvurularını “hızlandırılmış müracaat statüsü”ne aldı ve 6 Şubat 2019’da Azerbaycan’dan savunma istenmesini kararlaştırdı.
YASA DIŞI MİT SORGUSU
Azerbaycan ve Bulgaristan’dan kaçırıldıktan sonra Türkiye’ye getirilenler resmi olarak gözaltına alınmadan önce bir süre MİT sorgusundan geçirildi. Bu sürede kötü muameleye maruz bırakılan söz konusu isimlerin tamamı tutuklu durumda bulunuyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Hizmet Hareketi’yle ilişkili 100’den fazla kişinin MİT tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirildiğini söylemişti.

Kaçırıldığı Ülke ve Şehir: Azerbaycan-Bakü
Kaçırıldığı Tarih ve Süresi: 19 Şubat 2018
Kaçırılma Aşaması ve Öncesi Uluslararası Rapor ve Kararlar:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, mağdur yakınlarının, Azerbaycan’da yasal oturma statüsü bulunan 5 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kaçırılmasına Azerbaycan makamlarının göz yumduğu ya da MİT’e bizzat teslim ettikleri yönündeki dosyayı “hızlandırılmış müracaat statüsü”ne aldı ve 6 Şubat 2019’da konuya ilişkin Azerbaycan’dan savunma istedi.

Türkiye’ye Getiriliş Tarihi ve Yer:  19 Şubat 2018- Ankara

KAYNAKLAR:

https://www.boldapp.de/2019/02/25/mit-kacirmalarini-aihm-hizlandirilmis-muracaat-statusune-aldi/

-https://trdekacirilma.wordpress.com/kacirilanlar/

Copyright © 2021 Tenkil Museum