Ercan Dağhan Teğmen Pilot, Hava Kuvvetleri Komutanlığı
  • Ölüm Tarihi 04/01/2021
  • Öldüğü Yer Dışkapı Hastanesi
  • Ölüm Sebebi Tutuklu ölüm, kanser
  • Defin Tarihi 05.01.2021,
  • Gözaltı Tarihi 15.07.2016
  • Gözaltı Yeri Ankara
  • Tutuklama Tarihi 16.07.2016
  • Tutuklayan Mahkeme Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi 4 yıl

ÖZGEÇMİŞ

Ercan Dağhan, Akıncı Üssü davasında yargılanan kursiyer teğmenlerden biriydi. Cezaevinde geçirdiği 4 yılın ardından yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle cezasının infazı ertelenmişti. 26 Aralık 2020’de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Dağhan, 4 Ocak 2021’de hayatını kaybetti.

YATAĞA KELEPÇELENEREK TEDAVİ EDİLDİ

Kursiyer Teğmen Pilot Ercan Dağhan, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde lenf kanseri tedavisi görüyordu. Kemoterapi süreci başlayan Dağhan, yatağa kelepçeli ve başında 3 jandarmayla tedavi ediliyordu. Dağhan’ın bağışıklık sistemi zayıfladığı için enfeksiyon kapmaması ve steril bir ortamda kalması gerekiyordu.

Oğlunun ölüm haberini sosyal medya hesabından paylaşan baba Muharrem Dağhan, “Canımdan çok sevdiğim kursiyer Teğmen Ercan Dağhan bu saat itibarıyla Allah’ın rahmetine kavuştu. Sebep olan zalimleri Allah kahretsin.” ifadelerini kullandı.

Dağhan’ın durumuna HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da tepki göstermişti. Gencecik yaşta insanların kahrından kanser edildiğini belirten Gergerlioğlu sosyal medyadaki paylaşımında, “Bu nasıl zulüm? 4 yıldır bitmeyen! Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu kursiyer Teğmen Ercan Dağhan‘a, Burkitt Lenfoma (lenf kanseri) teşhisi koyuldu. Hakkında herhangi bir karar olmamasına rağmen 4 yıldır tutuklu.” diye yazmıştı.

Şubat 2016’da Akıncı Üssü’ne kursiyer Teğmen olarak atanan Ercan Dağhan, 15 Temmuz günü 141. Filo’da görev yapıyordu. Akıncı Üssü davasında yargılanan Dağhan’a, 26 Aralık 2020’de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Dağhan, cezaevindeyken de zehirlenmiş ve koronavirüs atlatmıştı.

İNFAZ MEMURU TAHLİYEYİ GECİKTİRDİ İDDİASI

Öte yandan Dağhan’ın ailesinin iddiasına göre, Ercan Dağhan’ın yargılandığı 4. Ağır Ceza Mahkemesi de cezaevine gönderdiği “Acele” ibareli yazıda, Dağhan’ın hastalığından ötürü cezaevine kalıp kalamayacağına ilişkin hastaneye yazı yazılmasını istemişti. Mahkemenin yazısını sosyal medyada paylaşan baba Muharrem Dağhan, oğlu için mahkemeden gönderilen yazının Sincan Cezaevinde görevli infaz Memuru Kenan Düşünceli’nin elinde olduğunu ve ilgili yere ulaştırılmadığını duyurdu. Dağhan paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Oğlum Ercan Dağhan için Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin göndermiş olduğu yazıyı infaz memuru KENAN DÜŞÜNCELİ, hastaneye, hocalara teslim etmiyor, elinde tutuyor. Ben telefonla ulaştım kendisine, neden yazıyı teslim etmediniz diye. Patoloji sonucu çıksın ondan sonra diyor.”

‘BİLDİĞİN YERE ŞİKAYET ET’

Gardiyan Düşünceli’nin kendisini doktorların yerine koyduğunu belirten Dağhan: “Ben söyledim. Neden teslim etmiyorsunuz ‘Sizin hakkınızda Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunacağım’ dedim. ‘Bildiğin yere şikayet et’ diyor. Nereden alıyor b:u gücü? Kendisini doktor heyetinin yerine koyuyor” ifadelerini kullanmıştı.

 KAYNAKLAR

http://www.turkhane2.com/iskence/lenf-kanseri-tegmenin-tedavisi-gardiyan-kenan-dusuncelinin-keyfine-kaldi-1074686/

https://kronos35.news/tr/kanser-hastasi-kursiyer-tegmen-ercan-daghan-tahliye-edildi/

https://kronos35.news/tr/cezaevinde-kansere-yakalanan-kursiyer-tegmen-ercan-daghan-hayata-veda-etti/

http://www.samanyoluhaber.com/cezaevinde-kanser-olan-kursiyer-tegmen-vefat-etti-haberi/1360928/

Copyright © 2021 Tenkil Museum