Engin Erol Milli Eğitim Bakanlığı
  • Ölüm Tarihi 20/12/2019
  • Öldüğü Yer Erzurum
  • Ölüm Sebebi tutuklu ölüm
  • Defin Tarihi 21.12.2019, Rize
  • Gözaltı Tarihi 25.05.2024
  • Tutukluluk Süresi 3 yıl 3 ay

ÖZGEÇMİŞ

Cezaevinde kanser olup son ana kadar tahliye edilmeyen Engin Erol, hayatını kaybetti. Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Erol, 2 yıl Artvin Cezaevinde, 1 yıl 3 ay ise Erzurum H Tipi Cezaevinde tutuklu bulundu. Cezaevindeyken kanser teşhisi konulan Erol, 3 ay doktora gidebilmek için bekletildi, diğer birçok hastada olduğu gibi tedavisi geciktirildi ve aksatıldı. Erol, 130 kilo girdiği cezaevinden bir deri bir kemik çıktı. Ölümüne günler kala yapılan tahliye sonrasında ise vefat etti.

Durumu ağırlaşınca Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan ve 10 Aralık 2019’da tahliye edilen Engin Erol tedavi gördüğü Samsun’da yaklaşık bir hafta sonra hayata gözlerini yumdu. Bu süreçte Erol’un hastalığıyla ilgili 20’den fazla dilekçe verdiği ancak dikkate alınmadığı ortaya çıktı. Hastalığıyla ilgili net raporlar nedeniyle yargılandığı mahkemenin verdiği tahliye kararının savcılığın itirazı üzerine bozuldu ve Erol’un ölüm sürecine girene kadar hapishanede tutulmaya devam edildi.

Engin Erol’un ölüm aşamasında tahliye edilip hastaneye sevkinin ardından yakınlarına, “İçeride arkadaşları öldürüyorlar, benim durumumda iki kişi daha var. Onlara dua edin.” dedi ve hastalığı nedeniyle tahliye edilmesi gerektiği halde sorumluluklarını yerine getirmeyen sağlık görevlileri ve cezaevi müdürünün ismini verdi.

Erol’un son vasiyeti ise sorumlularla ilgili hukuki mücadelenin sürdürülmesi oldu. Son sözleri şöyleydi: “Erzurum H Tipinde birkaç ay önce müdür değişti. Yeni müdür kaloriferleri yaktırmıyor. Şartlar o geldikten sonra daha kötü hale geldi.”   Zor günlerde Erol’u üzen bir başka şey ise eşinin durumu idi. 15 Temmuz sonrası iş dolayısıyla yurt dışında bulunan Erol’un, vertigo hastası  eşi deyaklaşan doğumu nedeniyle Türkiye’ye döndüğünde tutuklanmıştı. Evli ve üç çocuk babası olan Erol’un cenazesi 20.12.2019 tarihinda Rize Çayeli Eski Caminde kılınan cuma namazının ardından Sabuncular Mahallesindeki aile kabristanına defnedildi.

 

Kaynaklar:

Kanserden ölen tutuklu Engin Erol’un son sözleri: İçeride insanları öldürüyorlar, benim gibi iki kişi daha vardı

https://aktifhaber.com/gundem/merhum-engin-erolun-ardindan-kurudu-goz-pinarlarim-artik-aglayamaz-oldum-h141145.html

Copyright © 2021 Tenkil Museum