Emine Yürükcü Sınıf Öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı
  • Ölüm Tarihi 12/06/2019
  • Öldüğü Yer Samsun
  • Ölüm Sebebi Kanser
  • Defin Tarihi 13.06.2019, Samsun

ÖZGEÇMİŞ

Samsun’da sınıf öğretmeni iken mesleğinden ihraç edilen Emine Yürükçü vefat etti. Takipsizlik kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından çıkacak kararı beklen Yürükcü, meme kanseriydi.

Eşi gibi 672 sayılı KHK ile ihraç edilen Din Kültürü Öğretmeni Musa Yürükçü, eşinin yaşadıklarına dayanamadığını belirterek, hastalığın nüksettiğini söyledi. Kanser tedavisi güzel gidiyordu. Taki ikimizde ihraç edilene kadar. Eşim yaşadıklarına dayanamayarak vefat etti. İhraç ile hayatımız alt üst oldu. Ben ve 3 çocuğum psikolojik tedavi görüyor. Bize sahip çıkmadılar. ” İhraç öğretmen Musa Yürükçü, “Biz yaşadıklarımızı Allah’a anlatıyoruz. Kulundan bir şey beklemiyoruz.” ifadelerini kullanıyor. Musa Yürükçü eşi Emine Yürükçü’nün vefat etmeden bir mektup yazdığını ve halini bu mektupta anlattığını belirtiyor.

1 Eylül 2016 çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edilen Din Kültürü Öğretmeni Emine Yörükçü, mektubunda üç yıldır yaşadıklarını su sekilde özetliyor; “Bizi sade biz ve birkaç kişi anlıyor” Yörükçü, kendilerine yapılan zülmü kayda geçirdiği mektubunda, sessiz kalanlara da hakkını helal etmediğini belirtiyor.

KHK TV’ye konuşan Emine Yörükçü’nün eşi Musa Yörükçü “Eşim 10 yıldır kanser tedavisi görüyordu. Tedavi görüyordu, kontrol altındaydı hastalığı. Fakat atılınca, ihraç edilince bir daha toparlayamadı. 1 Eylül’de ihraç oldu, ocak ayından itibaren kesintisiz kemoterapi almaya başladı ve yaşadıklarına dayanamayarak 4 ay önce vefat etti. İhraç ile hayatımız alt üst oldu.” dedi.

Eşi gibi 672 sayılı KHK ile ihraç edilen Din Kültürü Öğretmeni Musa Yürükçü, şu an herhangi bir iş yapmadığını, malülen emekli olan eşinin emekli maaşıyla geçindiklerini söyledi ve yaşadıklarını  özetledi: “Şu an hem ben, hem çocuklarım ağır travma altındayız. Yokluğu ağır geldi. 12, 14 ve 20 yaşında üç çocuğum var. Hepsi psikolojik destek alıyor. İlaç kullanıyorlar, ben de kullanıyorum. Özellikle oğlum, bu travmayı yoğun yaşıyor.” Eşinin takipsizlik aldığı halde OHAL Komisyonundan 2,5 yıl haber beklediğini ifade eden Musa Yörükçü, “Eşim Samsun Tekeköy’de çalışıyordu. Sendikaya üye olduğu için ihraç edildi. Takipsizlik aldığı halde 2,5 yıl OHAL Komisyonundan cevap bekledi. Toplum bize büyük vefasızlık yaptı, O bu toplumdan alacaklı olarak gitti. Bu yitip giden hayatların vebalini kim ödeyecek! Halbuki birbirimizden başka kimimiz var. Sahip çıkacağımız, derdimizi anlatabileceğimiz… Halkımızın bu sınavı veremediğini düşünüyorum. Tanıdığı bildiği evlatlarını, kardeşlerini haksız yere itham ettiler. Bizi tanıdığı halde kaçan, vefasızlık eden insanları hayatım boyunca unutmayacağım. Eşimin de o konuda zaten vasiyeti vardı. Topluma hakkını helal etmiyordu. Ben de vefasız insanlara etmiyorum.”

 

Kaynaklar:

Kanserden ölen KHK’lı öğretmenin son mektubu – BoldMedya

Copyright © 2021 Tenkil Museum