Ebubekir Altay Öğretmen, Özel Eğitim Kurumu
  • Ölüm Tarihi 03/05/2019
  • Öldüğü Yer Arjantin
  • Ölüm Sebebi Gurbette ölüm, kaza
  • Defin Tarihi , Arjantin

ÖZGEÇMİŞ

Ebubekir Altay genç ve idealist bir öğretmendi. Mezun olduktan sonra dünyanın farklı coğrafyalarında hizmet etmeye gönüllü oldu. Eşi Zeynep Altay ile birlikte dünyanın en zorlu coğrafyalarından biri olan Afganistan’a gittiler. Ancak 15 Temmuz sonrası Türkiye’deki baskı ve zulüm Afganistan’a sıçradı. Çalıştıkları kuruma zorla el konuldu. Genç çift Türkiye’ye dönerlerse tutuklanma ihtimalini bildikleri için Arjantin’e sığınmak zorunda kaldı. Burada hem dil öğrenen Ebubekir Altay aynı zamanda ailesinin geçimini sağlamak için motosikletiyle dondurma satma işine başladı. Geçirdiği trafik kazasının ardından yoğun bakıma kaldırılan genç öğretmen 3 Mayıs 2019 tarihinde gurbette hayatını kaybetti.

Ebubekir Altay ve Zeynep Altay, Türkiye’den dünyanın farklı coğrafyalarına dağılan genç öğretmenlerden ikisiydi.

Genç çift, daha hayatlarının baharında dünyanın en zorlu coğrafyalarından Afganistan’a gitti. Afganistan’daki Hizmet Hareketi’ne ait okullarda öğretmenlik yapan Altay çiftinin burada bir kızları dünyaya geldi. Kızlarının sağlık problemlerini Afganistan’da aşamayınca daha 2 yaşındayken Türkiye’ye göndermek zorunda kaldılar. Genç çift Afganistan’da kalıp görevlerini yapAncak Türkiye’de Olağanüstü Hal yasalarının devreye sokulduğu 2016 Temmuz’undan itibaren işler zorlaştı.

Erdoğan Rejimi’nin baskısıyla Afganistan’daki bazı okullar da kapatıldı ya da el konuldu. Altay çifti yasal statülerinin de zora girmeye başlamasıyla Afganistan’ı terk etmek zorunda kaldı. Türkiye’ye dönmek tutuklanmak anlamına gelecekti. Türk pasaportuyla vizesiz gidilebilecek ülkelerden Arjantin’i seçtiler.

Ebubekir Altay bir taraftan yerel dili öğrenmeye, diğer taraftan da ailesini geçindirmeye çalışıyordu. Arkadaşlarının anlatımına göre dört beş farklı işte günde 8-10 saat çalışıyordu. Son olarak motosikletiyle dondurma dağıtıcılığı işine başlamıştı. 25 Nisan 2019 Perşembe günü iki adet dondurma siparişini teslim etmeye giderken kaza yaptı.

Yoğun bakıma alınan Ebubekir öğretmenin, sürgündeki hazin hikayesi Arjantin’de pek çok kişiyi etkiledi. Bir yandan yardım kampanyası başlatılırken, diğer yandan Hıristiyan, Yahudi ve pek çok farklı cemaatten insanlar hastaneye gelerek dua ettiler, ailesine destek oldular.

3 Mayıs Perşembe sabahı Ebubekir Altay, Arjantin’in Buenos Aires kentindeki hastanede hayatını kaybetti. Ebubekir öğretmenden geriye üç yıldır göremediği hasta kızı Ayşe Gül  ve acılı eşi kaldı.

BİZİM VİCDANIMIZ RAHAT

Eşi Zeynep Altay vefat haberinin ardından sevenleriyle paylaştığı ses kaydında; eşinin onurlu bir hayat sürüdüğünü, rızkının peşinde koşarken hayatını kaybettiğini söyleyerek, “İnşallah şehit olmuştur. Sabredeceğiz, ayakta duracağız, birbirimize dayanacağız. Eşim için herkes dua etti. Sadece Müslümanlar değil, Hıristiyanlar, farklı dinden, inananlar, inanmayan insanlar dua ettiler. O alacağı bütün duayı aldı. Bizim vicdanımız rahat. Ben onu çok sevdim Allah şahit. Hicrette rızık peşinde koşarken Allah’tan diliyorum şehit olmuş olsun. Herkes hakkını helal etsin.” dedi.

KAYNAKLAR

‘O bir eş değil bir yoldaştı, hicrette rızkının peşine düştü, hicrette kaldı’

https://boldmedya.com/2019/05/03/turkiye-bir-ogretmenini-gurbet-elde-dondurma-dagitirken-kaybetti/

https://www.tr724.com/surgundeki-ebubekir-ogretmen-trafik-kazasinda-hayatini-kaybetti-geride-esi-ve-3-yildir-gormedigi-kizi-kaldi/

Copyright © 2021 Tenkil Museum