Diyanet Elagöz İtfaiye Memuru, Kahramanmaraş Göksun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü
  • Ölüm Tarihi 17/01/2021
  • Öldüğü Yer
  • Ölüm Sebebi KHK- kalp krizi
  • Defin Tarihi 18.01.2021, Göksun

ÖZGEÇMİŞ

İtfaiye memuru Diyanet Elagöz, Kasım 2016’da yayınlanan KHK ile mesleğinden ihraç edildi. İhraç edildikten sonra hakkında soruşturma da açılan Diyanet Bey, oto yıkamacılığı yaparak geçimini sağlamaya başladı. Diğer taraftan da, gasp edilen haklarını geri almak için hukuki mücadelesini vermeye karar verdi. Açtığı tüm davaları kazandı. Mahkemeler, Diyanet Elagöz’ün haksızlığa uğradığına hükmedip, sorumlu olan kurumların tazminat ödemelerine karar verdi. Buna rağmen, OHAL komisyonu tarafından görevine iade edilmedi.

Ölmeden önce yaptığı açıklamada, “Senelerce vatanına hizmet etmiş birini, devlet bir gecede vatan haini diye ortalığa atmıştır. Kendi akrabalarım bile beni anlamadı. Evlatlarım okullarında ayrımcılığa uğradı.” Beşi kız, ikisi erkek yedi evlat sahibi olan Elagöz, çocuklarının tüm dünyası olduğunu, kendisi için de onlar için de hiç bir umudu olmadığını ifade etmişti. Vefatından önce yakınlarına kalp ağrısı yaşadığını belirten Elagöz, SGK’sı olmadığı için doktora da gidemiyordu. Kalbindeki ağrılara daha fazla dayanamayan Elagöz, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde belediyede itfaiye çavuşluğu yapan 55 yaşındaki evli 7 çocuk babası Diyanet Elagöz’ün hayatı bir gecede ilan edilen KHK ile değişti. İki ay açıkta kaldı, ardından ihraç edildi. Oto yıkama dükkanı açtı. Yargılama sonunda beraat etti. Yetmedi, Elbistan Cumhuriyet Başsavcalığını bile tazminata mahkum ettirdi ancak OHAL Komisyonu’na yaptğı başvuru reddedildi. Komisyon, kesinleşmiş mahkeme kararlarını bile yok sayarak Elagöz’ün göreve iade talebini kabul etmedi.

HİÇ BİR UMUDUM YOK!
Diyanet Elagöz, KHK TV’ye konuşmuştu. Şöyle diyordu 8 dakikalık röportajda: “Hiç bir umudum yok. Çocuklarım adına da kendi adıma da… Ben 50 sene vatana millete hiçmet için yaşamış bir insanım. 55 yaşından sonra vatan haini ilan edildim, ortalığa atıldım. Neyine uğraşayım, ne umudum olacak! Amcama anlatamıyorum, babama anlatamıyorum, dedeme anlatamıyorum durumumu.”

KAYNAKLAR:

KHK’li itfaiye çavuşu kalp krizi sonucu öldü: Sigorta borcu nedeniyle doktora gidememiş

KHK’lı itfaiye çavuşu kalp krizi sonucu ölmüştü; GSS borcu nedeniyle doktora gidememiş

Copyright © 2021 Tenkil Museum