Davut Türkel İşçi,
  • Ölüm Tarihi 03/08/2017
  • Öldüğü Yer Antalya
  • Ölüm Sebebi Gözaltında ölüm, beyin kanaması
  • Defin Tarihi 04.08.2017, Antalya
  • Gözaltı Tarihi 13.07.2017
  • Gözaltı Yeri Antalya
  • Tutuklama Tarihi 15.07.2017
  • Tutuklayan Mahkeme Antalya Ağır Ceza Mahkemesi
  • Tutukluluk Süresi 10 gün

ÖZGEÇMİŞ

Davut Türkel bir işçiydi. 13 Temmuz 2017’de Antalya’da gözaltına alındı. Türkel’in  ifade vermeye götürülürken düştüğü ve kafasını Adliye’de merdivenlere çarparak öldüğü iddia edildi. İşçilere yapılan operasyonda yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen tutuklanan Türkel, uzun süre komada kaldı. Antalya’da işçiler tarafından kurulan Akdeniz Çalışanlar Derneği’ne (AKÇADER)  operasyonda  çoğunluğunu asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan işçilerin oluşturduğu derneğin üyelerinin evleri  o gün sabah 06.30 sıralarında zincirleme biçimde baskına uğramıştı. Gözaltına alınanlardan biri de Davut Türkel’di. Bir daha evine dönemedi.

90 işçinin gözaltına alındığı operasyonda uzun gözaltı süreci uygulanırken, 59 yaşındaki  Türkel gözaltında hayatını kaybetti. Türkel, gözaltındaki 12. gününde yani 24 Temmuz 2017’de komaya girdi. Emniyet’ten ailesine verilen bilgi, ‘ifade vermeye götürülürken düştü ve kafasını adliyede merdivenlere çarptı’ şeklindeydi. Ancak ölümü soruşturulmadı. Yaklaşık 10 gün hastanede kalan işçi Davut Türkel, 3 Ağustos 2017’de yoğun bakımda hayatını kaybetti.

Polislerin kolları arasında götürülürken nasıl düşüp kafasını çarptığı konusu soru işareti olarak kaldı. Ölümüyle ilgili etkin soruşturma yürütülmedi. Türkel, ailesinin tek emin olduğu hastanenin verdiği “beyin kanaması sonucu öldüğü” şeklinde verilen rapor. İşkence yöntemi olarak polislerin tutukluların kafasını duvara çarpması, ters kelepçeliyken itekleyerek düşürme yönteminin sık uygulandığı biliniyor. İşçi Davut Türkel’in bu şekilde hayatını kaybetmiş olma ihtimali sözkonusu ancak ölüm biçimini aydınlatacak etkili bir soruşturma olay sonrasında da açılmadı. Şüphe çeken bir başka durum ise  Davut Türkel’in komaya girdikten hemen sonra, daha ifadesi bile alınmadan, savcı ve hakim karşısına çıkartılmadan hakkında alel acele verilen tahliye kararıydı. İşçi maaşıyla üç kız çocuğuna ve hasta eşine bakan işçi Davut Türkel’in gözaltında ölümünden geriye gözü yaşlı ailesi kaldı. Türkel’in ölümü özellikle 15 Temmuz’un hemen ardından uygulanan işkence ve kötü muamelelerin, adalet sistemindeki çürümüşlüğün sembollerinden biri olarak hafızalarda kaldı.

Kaynaklar: http://aktifhaber.com/iskence/isci-davut-turkel-gozaltinda-hayatini-kaybetti-h102287.html

Copyright © 2021 Tenkil Museum