Cengiz Usta Öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı
  • Kacirilma Tarihi 04.04.2017
  • Kacirildigi yer İzmir

ÖZGEÇMİŞ

İzmir’de yaşayan öğretmen Cengiz Usta, 4 Nisan 2017’de evinden çıktı ancak geri dönemedi. Polis, hastane, sokak sokak gezerek kayıp Cengiz öğretmeni arama işi de ailesine düştü. Cengiz Usta, İzmir Torbalı’da uzun süre görev yapmıştı. Kaçırılmadan 8 ay önce KHK ile ihraç edilmişti.
İzmir’de yaşayan öğretmen Cengiz Usta, 4 Nisan 2017’de evinden çıktı ve Usta’dan yaklaşık 3 ay haber alınamadı. Güvenlik güçlerine başvuran yakınları emniyet birimlerinden gereken ilgiyi göremeyince Usta’nın akıbetiyle ilgili araştırmaları kendisi yaptı. Görgü tanıklarından Cengiz Usta’nın kaçırıldığını öğrenen ailesi, Usta’dan ancak 3 ay sonra bir anda gelen telefonla haber alabildi.

Ağabeyi Selim Usta iki hafta boyunca kardeşini aradıklarını anlattığı Büyük Torbalı gazetesine Cengiz öğretmenin kaçırılışına ilişkin tüm detayları şu sözlerle anlattı:
“4 Nisan’da kardeşim, küçük kızını evde bırakıp asansör taksitini yatırmaya çıktı. Taksiti yatırdıktan sonra eve ne yazık ki dönmedi. Bir görgü tanığı Abdülhamit Caddesi’nde kardeşimin iki kişi tarafından zorla araca bindirildiğini söyledi. Bu polis tutanaklarında da yer alıyor. Benim kardeşimin kimseyle kötü bir diyaloğu yoktu. Bir an evvel tüm izlerin değerlendirilmesini ve kardeşimizin sağ salim evine dönmesini istiyoruz. İki çocuğu ve eşi evde harap durumda.”
Bu açıklamanın ardından geçen yaklaşık 3 ayın sonunda ortaya çıkan Cengiz Usta, abisi Selim Usta’yı arayarak, “Ben Afyon’dayım, biletimi aldım. Yarın geliyorum.” ifadesini kullandı. Usta birdenbire evine döndü. Eşi ve çocuklarıyla yeniden bir araya gelen başarılı eğitmen, ihracı sonrasında psikolojik sıkıntılar yaşadığı için kendi isteğiyle bir müddet ortalıktan kaybolduğunu çevresine söyledi.

İŞKENCEHANEDEKİ “HADİ CENGİZ” SESLERİ
Ankara’da kaçırıldıktan sonra 1 buçuk metrekarelik bir hücrede 42 gün tutulan ve işkenceye uğrayan Önder Asan’ın insan hakları örgütlerinin raporlarına ve savcılık şikayet dosyalarına giren anlatımlarında, işkence mekanında duyduğu bir isimden bahsediliyordu. İşkence odası, Asan’ın hücresinin karşısındaydı. Bir keresinde işkencecilerin “Hadi Cengiz” dediğini işitmişti Asan. O Cengiz, İzmir’den kaçırılarak getirilen Cengiz Usta idi. Usta, olayın üzerinden 87 gün geçtikten sonra bulunmuştu.

KAYNAKLAR;
https://www.tr724.com/izmirde-kacirilan-fahri-mertten-2-haftadir-haber-alinamiyor/

https://torbaliguncel.com/gundem/kayip-ogretmen-80-gun-sonra-bulundu-h14801.html

Copyright © 2021 Tenkil Museum